| Heeeei a întrebat:

Vrei să cumperi o bluză de 97 de lei.Nu ai bani așa că îi ceri mamei 50 de lei și tatălui tău 50 de lei=100 de lei.Cumperi bluza și îți rămân 3 lei.Îi dai mamei tale înapoi 1 leu și tatălui tău 1 leu și cu 1 leu rămâi tu. Acum le datorezi la amândoi câte 49 de lei.
49l ei+49 lei+ 1 leu (al tău)=99 lei
UNDE ESTE 1 LEU?

Răspuns Câştigător
| Chrysocolla a răspuns:

Calculul este rezolvat greşit.
Ai 50 de lei de la mama, 50 de lei de la tata. 50+50=100.
Aşa că, după ce cumperi bluza de 97 lei, rămân 3 lei. Îi dai 1 leu mamei şi 1 leu tatei. Unul îl păstrezi.
49+49=98 lei. Le datorezi mamei şi tatei la un loc 98 de lei.
În concluzie, părinţii ţi-au dat 98 de lei. Leul care a rămas nu mai este al lor deci îl scădem.
98 lei (ai părinţilor)-1 leu (al tău)=97 lei (preţul bluzei.)

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai bre ca e expirata problema deja. E doar o interpretare gresita a operatiilor matematice.

Ai dat 2 lei parintilor inseamna ca ai ramas cu o datorie de 98 lei din 100.

E irelevant in context sa aduni si leul care ti-a ramas tie.