| WizZz a întrebat:

Vreu sa ma transfer de la un liceu la alt liceu (tot acelasi profil mate-info)clasa 10a dupa ce medie
ma pot transfera cea de la evaluarea nationala
sau media de absolvirea clasei X?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus se va lua in considerare media de promovare a cl. a a IX-a, trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"

| Adry05 a răspuns:

Dupa media de absolvire a clasei a 10-a, trebuie sa fie mai mare decat a ultimului de pe clasa.

| simina96 a răspuns:

Buna! Eu asa stiu ca se ia in considerare media clasei a 10-a.