| RAY a întrebat:

Vreun pasionat aici de cunoașterea limbilor?

37 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pe TPU nu găsim oameni care nu-și știu limba maternă și tu întrebi tot pe TPU dacă există anomalii genetice care să posede aptitudinea de a cunoaște mai multe limbi.
Desigur, nu este de ocolit răspunsul "noroc în găsirea unei astfel persoane".

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Nu se stie niciodata, am gasit persoane inteligente, de incredere aici, desi nu credeam, hai sa nu vedem doar in alb-negru

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Măi,pe cât de frumoasă o fi coperta, pe atât n-ai vrea să te uiți la scrisul mărunt al cărții. Poate aparențele înșeală.
Spre exemplu, de la primul contact cu TPU am crezut că aici voi găsi numai profesioniști de se bate lumea pe calitatea răspunsului; apoi am văzut categoria "Dragoste și sex".
Sau eu și comunitatea. Doar eu am impresia că mă consideră lumea "serios" și prea drastic?

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Ai avut așteptări prea mari de la alți

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Cu mult.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Tu ce limbi cunoști și la ce nivel?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Engleză la un nivel intermediar (foarte mulți termeni tehnici), franceză la nivelul -1 și ceva tentative de C# și Java.

| mastadont a răspuns:

Eu cunosc engleza și franceza la nivel profesionist și olandeza la nivel de începător. Am învățat mai mult din cărți, dicționarul mi-a fost cel mai bun prieten până am ajuns la litere. De fapt chiar și dup-aia. happy Olandeza o învăț de pe duolingo, e foarte utilă aplicația.

| RAY explică (pentru mastadont):

Foarte ciudat se pronunța cuvintele am observat, deși e cea mai apropiata de limba Germana, isi recomand Netflix poti da sa asculti limba olandeza, repeti de mai multe ori acelasi scena, de ce inveti olandeza?

| mastadont a răspuns (pentru RAY):

O învăț pentru că am niște prieteni în partea olandeză a Belgiei și doresc să mă mut și eu acolo în viitor. Este bine că cunosc franceza pentru că o să mă ajute enorm în Belgia însă m-am gândit că nici olandeza nu strică, mai ales dacă vizitez Amsterdam-ul big grin Ceea ce mă derutează deocamdată este modul în care se alcătuiește fraza, este cu totul diferit de limbile latine și de engleză. Sper însă să reușesc să mă deprind și cu asta.

| RAY explică (pentru mastadont):

Nu stiu ce sintaxa are olandeza dar daca e in ca limba germana verbul e mereu la sfarsit
la modul trecut, tot la trecut sunt moduri cum se scrie, cum se vorbeste = diferite dar repet nu stiu cum e in olandeza
ich habe gegessen am mancat /asa se vorbeste
ich ass =am mancat/ asa se scrie

| mastadont a răspuns (pentru RAY):

Exact același lucru este și la olandeză, chiar și cuvintele seamănă puțin. ik wil niet eten - nu vreau să mănânc.

| Justme1997 a răspuns:

Am învățat engleza din filme, cărți, seriale. Și după am mai lustruit-o la facultatea de litere

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Da.
한국어를 배우고 있어요

| AlexDarius3 a răspuns:

Hai! Anime kara, saikō no nihongo o manabimashita. big grin

| RAY explică (pentru AlexDarius3):

Hallo,cum ai invatat?

| RAY explică (pentru AlexDarius3):

Nu exista traducere

| AlexDarius3 a răspuns (pentru RAY):

Vizionand anime-uri. Pe google translate nu spune traducerea daca scrii cu literele din alfabetul latin cum am scris eu acolo, dar pe scurt am scris acolo ca am invatat din anime-uri.

| RAY explică (pentru AlexDarius3):

Fain,si cam la ce nivel ai ajuns?

| AlexDarius3 a răspuns (pentru RAY):

Meh, sa zicem ca sunt la un nivel de clasa pregatitoare, dar nu-i bai ca mai invat putin ba din manga(mai rar) ba din anime cu subtitrare.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru RAY):

In special din opening-uri invat cel mai mult.

| RAY explică (pentru AlexDarius3):

Bravo,eu invat prin a citi mult si ma uit la seriale, repet de multe ori acelasi scena, imi scriu intr-un notpead cuvintele noi

| AlexDarius3 a răspuns (pentru RAY):

Si eu la fel happy.

| deadhoe a răspuns:

Tu ce limbi mai cunosti in afara de engleza si germana?
Eu vreau sa invat italiana, japoneza, coreeana, thailandeza, germana poate laughing

| RAY explică (pentru deadhoe):

Limba spaniola, dar nu am invatat-o, ma uitam cu soramea la telenovele cand eram mici, am si vizitat Spania, imi place norvergiana cum suna

Răspuns utilizator avertizat
| rolynight a răspuns:

Cel puțin mie îmi place să învăț limbi noi, cu toate că nu m-am pus bine cu franceza(nu mi-a plăcut așa de mult ca engleza pentru că n-am înteles-o pedeplin niciodată).Voi încerca să învăț germană.

| RAY explică (pentru rolynight):

Foarte bine faci, ma bucur