| literemarinuvrea a întrebat:

Ziceti-mi si mie povestea sau povestile (pe spatele cartilor) cartilor :
Casa noptii 1 Semnul
Casa noptii 2 Tradarea
Casa noptii 3 Aleasa
Casa noptii 4 Infruntarea
Casa noptii 5 Obsesia
Casa noptii 6 Tentatia
Casa noptii 7 Focul
Casa noptii 8 Iertarea

scrieti-mi povestile sau macar spuneti-mi despre ce e vorba DAU FUNDA repede plz

Răspuns Câştigător
| Scarlettt a răspuns:

1Semnul :. Zoey Redbird este o adolescenta de saisprezece ani, a carei viata o ia complet razna in momentul in care primeste Semnul Noptii. Aleasa sa fie initiata in scoala de vampiri, Zoey pleaca de acasa, un loc pe care il uraste de moarte din pricina tatalui vitreg, si incepe o aventura care ii schimba total viata. Dezamagita de prieteni, plina de indoieli si de nesiguranta, pustoaica nu o are alaturi decat pe bunica Redbird, al carei sange cherokee il poarta si ea in vine. Ajunsa in Casa Noptii, locul transformarii ei in vampir adevarat, Zoey se va confrunta cu o altfel de existenta, va trece prin intamplari care ii vor confirma calitatile si ii vor desavarsi in cele din urma destinul. Mai mult, va gasi acolo prieteni adevarati si un loc caruia, in sfarsit, sa ii apartina. P.C. Cast este o premiata autoare de literatura fantastica si paranormala si un profesor indragit. Fiica sa, Kristin Cast, are si ea premii pentru jurnalism, dar si pentru poezie.
Vandut deja in peste 6 milioane de exemplare, primul roman din Casa Noptii se bucura de un urias succes international!

2.Tradarea : Viata lui Zoey devine, in sfarsit, frumoasa – a inteles ca a fost inzestrata cu puteri neobisnuite de catre Zeita Noptii si este acum noua preoteasa a Fiicelor intunericului. A inceput sa se simta acasa in Casa Noptii si are chiar un iubit... sau doi. Dar iata ca in lumea oamenilor se petrec niste crime ingrozitoare si toate semnele par sa conduca spre scoala pentru vampiri. Ca si cum lucrurile nu ar fi destul de complicate, moartea loveste si Casa Noptii, exact cand Zoey are mai multa nevoie de prietenii ei. In cele din urma, ea trebuie sa gaseasca in sine insasi curajul de a infrunta o tradare teribila, care ar putea sa-i distruga sufletul si sa puna in pericol intregul univers al scolii. Aventura continua asadar intr-o carte incredibil de tenebroasa, frumoasa si socanta!
P.C. CAST este o premiata autoare de literatura fantastica si paranormala si un profesor indragit. Fiica ei, KRISTIN CAST, are si ea premii pentru jurnalism, dar si pentru poezie.
Vandute deja in milioane de exemplare, primele volume ale seriei Casa Noptii se bucura de un urias succes international! Al treilea volum ne va arata in curand cine este Aleasa.

3.Aleasa :Fortele raului se pun in miscare in Casa Noptii, iar aventurile lui Zoey Redbird iau o intorsatura misterioasa. Cei care pareau ca ii sunt prieteni se intorc impotriva ei, iar dusmanii declarati ii devin, in mod ciudat, prieteni. Asa incepe partea a treia a seriei, in care calitatile lui Zoey sunt puse la cea mai grea incercare de pana acum. Stevie Rae, cea mai buna prietena a protagonistei, este transformata in zombie si incearca din rasputeri sa-si pastreze umanitatea. Zoey nu are nici o idee despre cum o poate ajuta, dar este constienta ca totul trebuie sa ramana secret fata de toti cei din Casa Noptii, locul unde increderea a devenit o calitate rara. Asa cum rara, dar si surprinzatoare, este si situatia in care se gaseste ea insasi, aceea de a avea trei iubiti, lucru care are potentialul unui adevarat dezastru. Tocmai cand pare ca lucrurile nu pot fi mai rele de atat, incep sa moara vampiri. De-adevaratelea. Curand, Zoey si prietenii ei vor afla ca lucrurile nu sunt intotdeauna ceea ce par a fi.

4.Infruntarea : Marea Preoteasa a Casei Noptii a declarat razboi oamenilor, iar Zoey stie in adancul inimii ei ca acesta este un lucru gresit. Dar o va asculta oare cineva? Viata ei ia o intorsatura periculoasa, in vreme ce loialitatea ii este pusa la grea incercare, iar un demon stravechi se trezeste din nou la viata. Aventura continua intr-un volum incredibil de tenebros, care te lasa cu rasuflarea taiata!
P.C. CAST este o premiata autoare de literatura fantastica si paranormala si un profesor indragit. Fiica ei, KRISTIN CAST, are si ea premii pentru jurnalism, dar si pentru poezie.
Vanduta in milioane de exemplare, seria Casa Noptii se bucura de un urias succes international! Al cincilea volum ne va revela Obsesia.

5. Obsesia : Blocati in tunelurile din Tulsa, Zoey si prietenii ei trebuie sa gandeasca o cale de a tine piept unor forte malefice care ameninta sa-i nimiceasca pe toti. Ingerul cazut Kalona, consortul Marii Preotese, isi foloseste puterile pentru a-i strange sub vraja sa pe novicii si pe profesorii din Casa Noptii. Un secret vechi de secole ar putea distruge influenta lui nefasta, dar oare Zoey se simte pregatita sa faca fata adevarurilor care ar putea iesi la iveala?
Vanduta in milioane de exemplare, seria Casa noptii se bucura de un urias succes international!
Al saselea volum ne va pune fata in fata cu Tentatia.

6. Tentatia: Secrete intunecate si suspiciuni nemarturisite ameninta prietenia dintre Zoey si Stevie Rae si tulbura linistea tuturor. Mai mult decat atat, nelinistita de legatura ei profunda cu A-ya, fecioara plasmuita odinioara de femeile cherokee pentru a-l seduce pe maleficul Kalona, Zoey se lupta sa-si infranga dorinta de a-l iubi pe frumosul inger cazut, cand acesta incearca in fel si chip sa o prinda in mrejele sale. Inca o data, intunericul ameninta sa puna stapanire pe Casa Noptii.

7. Focul : Spiritul lui Zoey se afla in lumea de dincolo, facut bucati. I-au fost luate vietile anterioare, la fel si amintirile... E pe cale sa devina o Daoine Sidhe, o entitate nici moarta, nici vie – o faptura captiva pe taramul spiritelor, fara a cunoaste mangaierea de a se afla impreuna cu propriul sau spirit."
Cand prietenii nu mai au incredere unii in altii, intunericul isi face aparitia si aprinde focul...
P.C. CAST este o premiata autoare de literatura fantastica si paranormala si un profesor indragit. Fiica ei, KRISTIN CAST, are si ea premii pentru jurnalism, dar si pentru poezie.
Vanduta in milioane de exemplare, seria Casa Noptii se bucura de un urias succes international! Aventura continua in curand, in volumul al optulea.

8.Iertarea :. Gaseste-o pe Zoey Redbird! Condu-mi spiritul la ea! Urmeaza legatura dintre noi! Daca ea se afla in Tinutul Viselor, nu se poate ascunde de mine. Spiritele noastre se cunosc prea bine. Acum pleaca!"
Cat de stranse trebuie sa fie legaturile de prietenie si cat de puternica afectiunea, pentru a inlatura ranile unei inimi ranite?
P.C. CAST este o premiata autoare de literatura fantastica si paranormala si un profesor indragit. Fiica ei, KRISTIN CAST, are si ea premii pentru jurnalism, dar si pentru poezie.
Vanduta in milioane de exemplare, seria Casa Noptii se bucura de un urias succes international!
In pregatire, volumul al noualea.
Gaseste-o pe Zoey Redbird. Condu-mi spiritul la ea. Urmeaza legatura dintre noi. Daca ea se afla in Tinutul Viselor, nu se poate ascunde de mine. Spiritele noastre se cunosc prea bine. Acum pleaca!

Cam atatea volume au fost traduse in romana. In septembrie va aparea volumul 9.

P.S:Si eu citesc Casa Noptii. Zoey este o fata foarte speciala cu aer adolescentin.

1 răspuns:
| CrisaCriss a răspuns:

Citeste cartile, sunt incredibile, chiar daca nu le ai le gasesti online pe scribd happy e doar o sugestie big grin