| Sheisshe a întrebat:

Ziceti-mi un sinonim pentru Tiganca!

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Pirandă, oacheşă...

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Rom(a).

| Delicacy a răspuns:

Iar vă faceţi temele? Există dicţionar de sinonime, leneş-o.

| RomulusMilea a răspuns (pentru Delicacy):

Asta-i prea de tot, recunosc că nu am mai văzut aşa ceva: "leneş-o". Meriţi un premiu pentru originalitate.

Este vocativul în limba română, se scrie FĂRĂ cratimă, adică "leneşo". Dacă nu mă crezi, întreabă un profesor sau profesoară de limba română. Mulţumesc.

| Sheisshe explică (pentru Delicacy):

Teme pe dracul laughingDe o saptamana am uitat cum se zice "piranda" daca ma intelegilaughingSi ma dispera ca nu imi aducedam aminte oh go onstai tu calma:p

| Delicacy a răspuns (pentru RomulusMilea):

Să înţeleg că te-ai documentat, măcar de data aceasta.Ai văzut că n-a fost aşa de greu?

| RomulusMilea a răspuns (pentru Delicacy):

Bună seara Delicacy,

Nu sunt sigur că înţeleg mesajul tău. Pentru informarea ta, eu întotdeauna mă documentez, sau mă folosesc de cultura generală, de la purtător (:-))).

Mă mir cum ai putut avea o asemenea scăpare, tu care scrii destul de bine în limba română. Scrii aşa cum îmi place mie, cu diacriticile specifice limbii române. Uite, pentru asta, te felicit, bravo, dragă Delicacy! Ţi-ai ales un pseudonim chiar drăguţ şi o poză pe măsură, îmi place.

O seară plăcută, wherever you are.

| Delicacy a răspuns (pentru RomulusMilea):

Scuză-mă,ţi-am răspuns din greşeală.Da, am avut o scăpare şi am băgat la cap.Mulţumesc.

| RomulusMilea a răspuns (pentru Delicacy):

Bine, am înţeles. Apreciez eleganţa răspunsului tău, mai rar aşa ceva pe acest forum.

Noapte bună, Delicacy!

| eurynomus a răspuns:

Gunoi mergator

| stefanutzstefan a răspuns:

Rom

| ankutuka a răspuns:

Chivuta