| dutzu_1283 a întrebat:

Ziceti va rog un experiment la fizica,(ceva destul de simplu).cat mai repede, dau funda!

4 răspunsuri:
| alin334 a răspuns:

Pilitura din metal o pui pe o hartie si umblii cu magnetul pe sub hartie si vezi cum se 'scoala' pilitura

| justme2846 a răspuns:

Incearca spirala.e o spirala din hartie care o prinzi cu o ata de un creion sau cvhappysi daca o tii deasupra unei flacari se invarte poti de asemenea sa faci un experiment cu 2 pioneze lipite cu ceara de 2 tablite una alba una neagra pui in mijloc ceva care degaja foarte multa caldura si vei observa ca cea de pe tabla neagra cade primahappyBafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui o pastila de Mentos intr-o sticla plina de Coca Cola, si te uiti cum ninge din tavan, ha, ha.

| evowarr11 a răspuns:

Buna stiu eu cateva experimente la fizica pe care le-am facut si eu, sunt foarte usoare.
1.Reflecxia Totala
Materiale:sticla de 2l
lanterna(de preferinta laser)
tub de la pix
astea sunt materialeletongue
Mod de lucru : faci o gaura in stcla pe la mijloc si bagi tubul apoi o umpli cu apa(in caz ca iese apa pe langa furtun pune niste ceara sau guma de mestecat laughing ) dupa ce o umpli cu apa pui laserul pe partea cealalta a sticle in drept cu laserul si pui mana unde curge din tub si ar trebui sa fie apa colorata.happy