| BiiBiis a întrebat:

Zilele saptamanii, lunile si anotimpurile se scriu cu majuscula sau litera mica?

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Se scriu cu initiala minuscula(litera mica) daca sunt in interiorul propozitiei.Conform DOOM.

Răspuns utilizator avertizat
| User a răspuns:

Se scriu cu litera mica.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Si asa si asa. iar in engleza cu litera mare.

| D[:x] a răspuns:

Din cate stiu eu se scriu cu litera mica
happy

| Ramona_5995 a răspuns:

Hei.
Daca sunt in interiorul propozitiei se scriu cu litere mici, dar daca sunt la inceput, se scriu ca orice cuvant, adica cu litera mare. happy
Pa, pa!
Ramona.

| raluky4 a răspuns:

In interiorul propozitiei (in romana) se scriu cu litera mica.La ineput de propozitie cu litera mare, iar in fanceza si engleza cu litera mare se scriu mereu!

| Christian515 a răspuns:

Litera micawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se scriu cu litera mica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se scriu cu litere majuscule(cu litere mari)...

| TDGMeebu a răspuns:

Se scriu cu litera micawinking

| TheDaughter a răspuns:

Normal! se scriu cu litera mare daca sunt personificate, de exemplu :" Mergeam cu Luni de mana in parcul X."