| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare nedumerire: in interiorul propozitiei (nu la inceput) denumirile anotimpurilor, zilele saptamanii, lunile anului si P/primul si A/al D/doilea R/razboi M/mondial prima litera a cuvantului se scrie cu majuscula?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Anotimpurile, zilele saptamanii si lunile se scriu, in interiorul propozitiei cu minuscule (numai la inceput propozitiei acestea se scriu cu majuscule ).
In schimb, se scriu cu initiala majuscula toate cuvintele care formeaza denumirile evenimentelor si ale marilor epoci istorice,ale sarbatorilor laice sau religioase,nationale sau internationale(Primul Razboi Mondial,Al Doilea Razboi Mondial,Antichitatea,Evul Mediu,Ziua Europei, Anul Nou, Paste, Ziua Internationala a Copilului )