| vrabiuta a întrebat:

Aceasta intrebare o adresez fetelor. Dragele mele fete vreau sa stiu ce faceti atunci cand iubitul va parasit,de si ati tinut la el si ati sperat sa se intoarca,dupa serile alea agonizante de plans si tristete,dupa nenumarate incercari de al inlocui...ce ati facut sa uitati de el? A trecut mult timp de cand am ramas prieteni si am sprat ca se intoarce la mine...dar in zadar,acum nici prieteni nu mai suntem si tot nu il pot uita, tot plang cand ma gandesc la el nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Metempsihoza a răspuns:

Gaseste ceva pentru a-ti ocupa timpul (voluntariat, un nou hobby etc). Nu prea exista sfaturi pentru asta. Tot ce iti pot spune este ca intr-o zi, nu stie nimeni cand, continuand sa plangi, iti vei da seama ca suferi doar pentru ca te-ai obisnuit asa si vei realiza ca durerea a trecut, a ramas doar ideea de a continua suferinta. Poate ziua aia deja a venit, dar nu inca esti concentrata pe faptul ca suferi. Intreaba-te sincer: chiar mai simt ceva pentru el? Cine stie ce te va face sa spui ca da, dar sunt sanse mari ca deja sa fi trecut peste fara sa fii constienta. Capul sus, iubita... toate suferim. Nu esti nici prima, nici ultima, dar cu siguranta una din cele care depasesc cu gratie momentele grele. De astea suntem minunate, gasim mereu puterea chiar si cand nu o mai avem. Capul sus!

| Metempsihoza a răspuns (pentru Metempsihoza):

Scuze pentru greseli... m-am grabit.
tu inca*

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ar trebui sa te simti usurata, poate ca nu te merita si e mai bine ca v-ati despartit acum..consoleaza-te si considera ca nu te merita si ca vei gasi jumatate care sa te merite cu adevarat
O seara bunahappy

| Frumusika24 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la el, cu timpul il vei uita si vei trece mai departe! happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că treci prin aşa momente, sper că următoarele informaţii te vor ajuta. Dar desigur ai nevoie şi de timp.

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011165

Cele bune.

| vrabiuta explică:

Am incecrat sa il uit m-am bagat in tot felul de activitati, dar nimic nu merge, am incercat chiar sa imi fac un alt iubit dar cand ii aud numele sau imi vorbeste cineva despre el imi vine sa plang...Nu stiu ce sa fac sa il uit, nu ne mai vedem nu il mai aud, nu ma mai strange in brate seara inainte de culcare si nimeni din jurul meu nu vrea sa ma ajute.Toti imi amintesc de el si nu pot sa fac nimic sa combat amintirile ce imi vin dea randul in mintea mea.Nici un alt baiat nu mi-a aratat ca merita....De ce e oare atat de greu sa iubesti? Am cerut oare pre mult?

| Metempsihoza a răspuns (pentru vrabiuta):

Se cunoaste ca treci prima data prin asta... sa vezi ce victorioasa te vei simti cand vei depasi momentul! Sentimentul ala de "ce tare sunt, in sfarsit ma simt bine" e genial.

| vrabiuta explică:

Va multumesc pentru sprijin si pentru sfaturi, am m-ai trecut prin asta dar la el chiar am tinut...

| Simonika1264 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la el, sa te concentrezi pe altceva de ex ocupa-te de hobby-urile tale. Fa-ti de lucru, iar daca tot nu poti sa il uiti gandeste-te ca mai tarziu o sa-ti placa de alt baiat si il vei uita, sau ca nu te-a meritat.

| marishaa a răspuns:

De fapt eu am fost cea care l-a parasit dar apoi mi-a parut rau si i-am spus.El a spus ca nu mai conteaza.Amintirile ma terorizau, la fel ca si pozele si videoclipurie cu grupa lui de dans, imi spuneam ca nu merita sa sufar, ca trebuie sa uit, ca sint puternica si voi putea, ca adevarata iubire ma asteapta undeva in viitor, ca nu am nici o vina, ca trebuie sa traiesc mai departe.Am sperat ca vom ramine prieteni, dar cind il intilnesc pe coridoarele liceului ambii ne prefacem ca nu observam.Acum traiesc mai departe dar am realizat ca cel mai tare imi pare rau ca am pierdut un prieten, nu un iubit
PS:scuze daca te-am obosit cu istoria mea.Nu mai plinge, toate se vor aranja la timpil lor.happy

| Everithyng1922 a răspuns:

Doar timpul te va face sa uiti!
Nu exista un raspuns bun s-au corect in momentul de fata pentru tine, fiindca nu vrei sa accepti realitatea, el a ales sa mearga mai departe i-ar tu ai ramas prinsa in trecut.
Daca vrei sa treci peste..trebuie sa privesti lucrurile asa cum sunt ..sa accepti adevarul si sa astepti sa treaca nelinistea si durerea pe care o simti.
Incearca sa iti reimprospatezi viata...
Nu trebuie sa uiti toate cele intamplate, aceste lucruri te fac mai puternic mai rezistenta i-ar pe viitor vei vedea.
Noroc! happy

| Alexandra678 a răspuns:

Pai...trebuie sa te axezi pe ceva,orice,un film, o carte, un, joc, sau poate chiar un baiat! Asta ar fi cel mai bine...sa iti gasesti si tu pe cineva! Nu este singurul baiat, mai sunt baieti, care poate te plac si te iubesc mai mult decat fostul' tau! FUNDA? big grin