| anonim_4396 a întrebat:

Acum o saptamana m-am certat cu tata si din cauza bauturii (sau nu), m-a jignit foarte tare.De atunci nu i-am mai aruncat nici macar o privire.Ne evitam total, daca ar trebui sa-i spun acum ceva nici n-as sti cum sa incep.Amandoi suntem foarte orgoliosi,dar eu una n-am de gand sa mai vorbesc cu el prea curand.A doua problema e ca mama,desi s-a certat si ea cu tata si nu-si vorbesc nici ei deloc,imi tot spune "nu fa aia","nu fa ailalta ca face taica'tu crize",am incercat sa-i spun ca nu ma mai intereseaza parerea lui, dar tot nu vrea sa inteleaga.Ei sunt in prag de divort si pana la urma din "cauza" ei m-am certat si cu tata.Ma enerveaza toata situatia asta si nu stiu ce sa fac.
Nu imi place deloc familia asta, nu mai suport sa stau aici.Acum mama doarme cu mine si n-am nici intimitate, nici nimic.As vrea sa plec si as avea si unde, numai ca ma dispera gandul ca o voi lasa pe mama singura si "neajutorata" si...imi vine s-o iau razna! Am atatea planuri si dorinte si trebuie sa tin cont de ei mai intai, de ce anume vor ei de la mine sau cu ce anume pot sa-i ajut si eu nici nu mai contez.Ma enerveaza totul, ce dracu' fac? Simt ca imi irosesc tineretea si viata si nervii...

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu te mai consuma atat ca nu are nici un rost, in schimb te distrugi psihic, lasa adultii sa-si rezolve problemele

| olian a răspuns:

In primul rand ar trebui sa fi mandra ca ai parinti amandoi,parerea mea este ca tu ar trebui sa ti la ei in egalitate masura,este normal ca tot timpul tati sunt mai duri dar nu trebuie sa te superi pe el,gandeste-te ca ei au intampinat o gramada de greutati ca sa cresti in conditi bune,lasa pe mama ta sa doarma cu tine,nu ar trebui sa te deranjeze chestia asta pentru ca si tu ai dormit cu ei sau intre ei si nu aveau intimitate, ar trebui sa incerci sa iti impaci parinti nu sa-i faci sa se certe in continuare, app cati ani ai de ai nervi de pe acum pentru ca banuiesc ca esti inca o copila, nu uita fi mandra ca ai ambi parinti si fa tot posibilul sa-i faci sa se impace, mlt noroc!

| ninaelenadobrev a răspuns:

Pai..cam asta faci,ideea e ca ei sunt adultii tu vesti copilul nu invers, nu tu trebuie sa ai grija de ei si ei de tine, daca simti co iei razna, intreaba o pietena daca poti dormi in weekend la ea ca sa te mai distrezi macar un pic, sau organizati tu si prietenii tai o excursie de weekend.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente