| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey,TPU...Va rog sa ma ajutati...
Duminica parintii mei s-au certat pe un motiv banal.Mama l-a sunat pe tata deoarece aparuse o problema si avea nevoie de el. Tata nu a raspuns.Cand a ajuns acasa, mama a inceput sa-i reproseze ca nu raspunde la telefon. Tata s-a enervat iar apoi au inceput sa se certe.Mama a inceput din nou sa-i reproseze ca mereu se enerveaza din nimicuri, si recunosc, ca este cam adevarat.Insa,totusi si ea are o parte de vina, aceea ca mereu ii atrage atentia si asta il cam enerveaza pe tata.Acum cei doi nu-si vorbesc si sunt distanti unul fata de altul.De doua zile este asa.Au mai avut certuri si pe motive mai rele, dar de obicei urmatoarea zi dupa cearta se impacau.Dar vad ca acum nu dau semne ca ar putea sa se impace.Eu am incercat sa-i conving sa-si ceara scuze unul de la altul, dar in zadar, ei sunt orgoliosi unul fata de altul. Tata a zis ca de Craciun o sa mai vorbeasca cu mama.Pana acum,dupa aceasta cearta,nu au dormit separati.Dar se pare ca din seara asta vor dormi separati. Dupa toate acestea, se pare ca e posibil sa nu se impace prea curand... sad Mi-e frica sa nu se ajunga si la divort sad Cand se mai certau, ei mai spuneau ca divorteaza, dar nu s-a intamplat niciodata asta. Spuneau asta doar la nervi.Acum n-au pomenit nimic de divort, dar tot mi-e putin teama...Mai mentionez,ca in afara de aceste certuri,parintii mei se inteleg foarte bine,iar la noi in familie, sunt parintii mei se cearta foarte rar.
Ce pot face? Ar trebui sa mai astept? Sau sa fac ceva?
Va rog, seriozitate.Dau funda cel mai bun raspuns.

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cu siguranța ei vor discuta problema.Nu trebuie sa te îngrijorezi. Poate ca totuși ar trebui sa le spui despre ceea ce simți când ei se cearta.

| aumih16 a răspuns:

Astia sunt parinti cu mentalitate invechita! cat au intre 20-30 e ok! dar dupa aia se prostesc asa!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Poate nu se vor impaca mai ales ca se cearta de la orice nimicuri. Ceva nu e in regula la ei si ar trebui ca tu sa le atragi atentia si mamei care putea sa-l intrebe cand venea acasa nu sa inceapa cearta ca de ce nu a raspuns

| August99 a răspuns:

Spune-le sa se gandeasca la tine mai presus de orice altceva

| MeForeverAlone a răspuns:

Vlad, cât timp a trecut de când părinții tăi nu mai dorm împreună? Se spune că dacă un bărbat nu se apropie de femeia lui mai mult de trei zile înseamnă că are pe alta.
Nu mi-o lua în nume de rău, pentru că nu vreau să-l acuz pe tatăl tău de ceva ce n-a făcut, dar femeile sunt întotdeauna suspicioase și stă în firea lor să sune, să întrebe, să se enerveze când soțul lor nu se răspunde sau nu le sună înapoi.
Una la mână, tatăl tău nu i-a răspuns mamei tale, și dacă nu a putut atunci totuși sigur a văzut apelul nepreluat și putea să sune înapoi.
A doua la mână, oamenii în general devin nervoși se enervează din orice când ascund ceva, cum ar fi o relație cu o femeie spre exemplu.
Și pe lângă toate astea, dacă atât mama cât și tatăl tău au ales să nu mai doarmă împreună e posibil ca mama ta să știe ce se întâmplă dar să nu-ți spună ție pentru că ești copil.
Chestia e că, dacă treaba e așa serioasă încât tatăl tău nu vrea să mai discute cu mama ta până la Crăciun, înseamnă că tu, fiind doar un copil, nu prea poți face ceva. Îmi pare rău, sincer.
Dar totuși nu renunța, încearcă să vorbești cu ei, să-i rogi se împace, fă tot ce poți!
Baftă, Vlad!

| GreenVoid a răspuns:

Asteapta Craciunul.winking

| Juviia a răspuns:

Vezi-ți de treaba ta, se rezolvă de la sine.Se vor împăca ei sigur!

| nirocino a răspuns:

Ar trebui să te linişteşti pentru că aceste certuri între adulţi fac parte din acumulările zilnice dar ai sesizat bine, acum e ceva mai serios. Important este că se vor împăca, mai repede decât ai crede, iar Sărbătorile vor aduce din nou bucuria şi liniştea în familie.
Este remarcabil că pui atâta suflet, eşti un băiat bun şi sensibil, Vladimir.
Cei mai buni dintre noi învaţă din greşelile trecutului, în vreme ce, toţi ceilalţi suntem condamnaţi sã le repetãm... iar o cicatrice are un scop bun. Îţi aminteşte că durerea cauzată altora...rămâne în final a ta.
O să fie bine Vladius, părinţii tăi au observat cu siguranţă îngrijorarea ta! Baftă!

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Totul se va rezolva de la sine, nu iti face griji happy

| Andrei2991 a răspuns:

Lasa-i in pace. Nu le pomeni de distanta dintre ei. Cu cat ii rogi sa se impace, cu atat isi amintesc mai mult si se enerveaza iar. Doar asteapta, daca de obicei se iubesc si se inteleg bine, atunci nu se va intampla nimic rau. Stiu e foarte greu sa iti vezi parinti distantati si suparati unul fata de altul, dar gandeste-te ca o sa treaca. Dar totusi daca se ajunge la divort, te sfatuiesc sa stai langa mama ta mai de graba. Poate ca mama ta il provoaca pe tatal tau ca sa iti arate ca el se enerveaza din orice. Doar asteapta. O sa fie totul bine.

| Iugas a răspuns:

Nu stiu daca ai ce sa faci. Se impaca ei dupa ce fac sex.

| DeCeMaiContează explică:

Va multumesc tuturor! S-au impacat acum cateva zilehappy

| XKarinaX a răspuns:

Şi părinţii mei se certau, chiar foarte des, şi era mult mai rău. Dar se împăcau până la urmă. Tu nu trebuie să faci nimic. Ei vor sta aşa până îşi pun ordine în gânduri, iar după îşi vor da seama că motivul pentru care s-au certat e prea banal şi nu se merită să mai fie supăraţi unul pe celălalt

| paladi22 a răspuns:

Salut stiu ca iti este greu dar incearca sa le arati parintilor tai cit de mult ai nevoie de ei si ca tu ii iubesti..incearca sa ii inplici in diferite lucruri de exemplu sa te ajute la teme sau sa faceti ceva impreuna ...incearca sa vorbesti cu ambii despre cit de mult iti doresti ca ei sa fie impreuna bafta

| Mada_Madalin_1991_nk7j a răspuns:

Spunele ca ar trebui sa lase orgoliul si nervi si sa se gandeasca la tine si la viitorul tau caci fara un parinte este greu sa cresti si sa devii o persoana importanta pentru a realiza ceva ai nevoie de sprijinul ambilor parinti nu numai al unuia pentru ca te gandesti mereu celalalt parinte ce ar spune si vei fi bulversat

| LoredanaGn a răspuns:

Se pare că ORGOLIUL e mai PUTERNIC, dar tu ar trebui să stai calm, să te comporți normal cu ei. eu am avut timp de 5 ani de zile certuri în familie și nu pe chestii banale... la început a fost greu dar după un timp totul a revenit la normal și acum totul e perfect. Stai liniștit ai tăi o să fie în regulă, este o chestie de moment.

| Malecu a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu fiecare dintre parintii tai, intr-un spatiu diferit, pentru a le spune ca ar trebui sa se impace deoarece ei au un punct comun adica dragostea fata de tine. Daca se ajunge la divort atunci ar trebui sa accepti decizia lor si sa te gandesti la faptul ca nu toata viata ta te vei intreba cum ar fi fost daca ei ar fi continuat impreuna.

| Adrei_Andrei_Andrei_1982 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine e sa lasi sa vina de la sine totul. Parintii tai se iubesc cu siguranta si probabil se vor impaca cat de curand. Nu cred ca se va ajunge la divort pentru ca ei sunt conștienți ca daca vor face asta iti vor face rau tie. Si nu cred ca vor sa faca asta, sunt părinții tai si te iubesc. Se vor gandi si la tine. Tu stai linistita si gandeste-te ca totul va fi bine :*