| Crst_Yonelia_1994 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cu cateva sfaturi va rog! Am 22 de ani locuiesc cu parintii si de 2 ani aproape 3am un iubit. Imi doresc si eu ca orice fata indragostita sa ma mut cu el, caci totusi suntem mari si vrem sa ne realizam... insa ai mei nu sunt de acord, imi zic ca e prea devreme pentru mutat si ca ne putem muta atunci cand vom fi casatoriti. Tin sa mentionez ca sunt o persoana foarte linisttita si cuminte, nu le-am facut niciodata probleme, am invatat bine, intotdeauna i-am respectat si i-am ajutat in tot felul de treburi casnice si gospodaresti. Nu stiu ce sa mai fac, ajutati-ma va rog. Vreau si eu sa fiu o fata normala, sa ies cu prietenul meu, sa dorm cu el. vreau sa fie ai mei mai normali, nu cred ca mai exista parinti asa extrem de grijulii, le e teamaa ca poate patesc ceva, ca nu stiu ce si nu au nici un fel de motiv, si pana la urma am si eu o varsta.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Trebuie sa-i intelegi, unii inca au mentalitatea aia comunista, antica si expirata.
Cand vine vorba de iubire nu sunt toate roz, trebuie sa mai faci si sacrifici.
Chiar daca nu vor sa accepte acum, vor fi nevoiti.
Ai 22 de ani,esti libera sa faci ce vrei.
Te vei simti fericita si implinita cand iei proprile decizii,nu pe ale altora.
Vorbeste cu el, daca aveti capital si va puteti baza doar pe voi, mutati-va!
Cum am zis mai sus, daca nu accepta acum, vor fi nevoiti!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa prostii care cred ca daca nu iti incepi viata sexuala in afara casatoriei, nu esti om, esti comunist si retograd. Daca va intelegeti bine, casatoriti-va si gata! De obicei barbatii dau sfaturi de astea: "fa sex, esti retrograda daca nu faci sex". Apoi isi pun palma in fund si pleaca si umbli dupa ei ani de zile sa dea o amarata de pensie alimentara. Au dreptate parintii tai! Daca totusi vrei sa-ti iei viata in maini, pleaca! Nu sta la ei si gata.

| mihai69 a răspuns:

Nu are nimic de-a face „comunismul" (care de fapt NU a existat niciodată la noi sau aiurea) cu concepțiile retrograde și închistate ale unor părinți supraprotectori.
Vrei să-ți iei viața în mâini? ia-o, nu mai aștepta aprobări!

| Freya1 a răspuns:

Eu am cedat de mult sa mai incerc sa ii conving.Ii mint in legatura cu relatia mea actuala si astept sa ma pun pe picioarele mele si o data ce am un loc de munca si o stabilitate atunci o sa vad cum fac ori le spun si trebuie sa accepte ori plec si asta este nu pot la nesfarsit sa joc dupa cum canta ei pentru ca trebuie sa traiesc si eu

| danay72 a răspuns:

Părinții tăi vor să ai stabilitate, de aceea vor să te căsătorești, apoi să te muți.Nu vor să faci un lucru, pe care apoi să îl regreți și să suferi. Dacă esti căsătorită, ai anumite drepturi și cu locuința și cu tot. Apoi, ai mai multa siguranta din partea partenerului tau din toate punctele de vedere. Dar tu stabilesti cum vrei sa traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vina ta.De ce mai locuiesti cu ei?"pana la urma am si eu o varsta"-nu se vede.

| leapșa a răspuns:

Simplu: cand nu's acasa, iti faci bagajele si pa, pleci.
Se pare ca ai fost si esti prea cuminte, iar ei nu pot aprecia asta, ci vor mai mult, ba chiar sa iti controleze viata.

Răspuns utilizator avertizat