| XyYx a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cu cateva sfaturi va rog! Am 21 de ani locuiesc cu parintii si de 2 luni de zile am un iubit. Imi doresc si eu ca orice fata indragostita sa ies seara cu el, sa ne plimbam, sa stam de vorba... insa ai mei nu ma lasa, imi zic ca ne putem intalni si ziua nu trebuie sa ies noaptea, si imi zic tot timpul sa ii spun k astea nu sunt ore de iesit. Tin sa mentionez ca sunt o persoana foarte linisttita si cuminte, nu le-am facut niciodata probleme, am invatat destul de bine, intotdeauna i-am respectat si i-am ajutat in tot felul de treburi casnice si gospodaresti. Nu stiu ce sa mai fac, ajutati-ma va rog, ai mei sunt tare inapoiati in legatura cu iesitul seara... Vreau sa mai adaug faptul ca acum 2 ani de zile am avut un prieten cu care am stat un an, dupa care am suferit enorm (aveam voie sa ies mai tarziu cu el deoarece era vara, si atunci puteam veni si la 4 dimineata acasa, deci problema este iarna), iar acum cand intr-adevar mi-am gasit si eu baiatul care mi-l doresc si care ma merita nu sunt lasata sa ies. sadsad. Imi e teama de tata, e un tip mai dur, si daca se enerveaza si tipa la mine incep sa plang si sa sufar. Vreau si eu sa fiu o fata normala, sa ies cu prietenul meu, sa dorm cu el. vreau sa fie ai mei mai normali, nu cred ca mai exista parinti asa, sunt extrem de grijulii, le e frica ca poate patesc ceva, ca nu stiu ce si nu au nici un fel de motiv, deoarece dupa cum am mai spus, sunt foarte cuminte si pana la urma am si eu o varsta. Ajutati-ma va rog!sadsadsadsad sunt disperata

Răspuns Câştigător
| Parizzianu a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa fi mai rezervata, dupa doar doua luni sa dormi la el poate insemna prea mult, nu ii da prileju sa creada ca poate face orice din tine, ai rabdare si cum au spus si ceilalti asteapta sa se familiarizeze si parinti tai cu el, invita-l la tine acasa sa il poate cunoaste si ei, experienta lor nu se compara cu a ta, daca au incredere in el totul va fi bine intr-un sfarsit dar mai asteapta si cu prietena mea a fost la fel dar eu in schimb am linstito si am avut rabdare cu ea, niciodata sa nu te grabesti chiar si dupa o relatie de 2 ani poti descoperi lucruri care sa nu le accepti la partener asa ca ai tot timpu din lume mai bine virgina la 21de ani decat curva la 16. Respectati parintii doar ei iti vor cu adevarat binele si vor sa te stie in siguranta, ce ai zice daca te-ar lasa de izbeliste si ai avea o relatie care sa se termine dupa 4 luni cu tine suferind si cazand in depresii din cauza ca tu dupa 2 luni ai dormit la el si ti-a castigat increderea pentru a-si bate joc de tine? Incearca sa privesti lucrurile in ansamblu e bine sa ceri intotdeauna parerea altora de aia noi suntem aici! Mult succes si rabdare si mai multa!

31 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu sunt inapoiati ci poate grijulii, au o responsabilitate pe care ar trebui sa o intelegi! Eu am baiat de 20 de ani, ii dau libertate dar asta nu se traduce prin a lipsi noptile, fara ca eu sa nu stiu de el! Exista o comunicare intre noi pe care ti-o recomand si tie!

| luiza a răspuns:

Invita baiatul mai des la tine pentru ca parintii tai sa il cunoasca si sa inceapa sa aiba incredere in el. Daca vor vedea ca baiatul e OK, lucrurile vor merge de la sine.

| StilSanatos a răspuns:

Buna.e aiurea cand avem asa parinti pentru ca in asa conditii se intampla majoritatea distantarilor copilor de parinti, pentru ca daca ai foat mereu un copil perfect cand incetezi sa mai fii si vrei viata ta, sa iei decizii tale atunci lucrurile se schimba...asa a fost la mine, la cei 20 de ani am o relatie de 5 ani iar mama mea e de parere ca trebuie sa ies la intalnire la7 si sa vin la 9, in condiitiile in care ne vedem doar in vacante...in fine..cand incepi sa nu le mai respecti cerintele esti ala care"isi bate joc",care profita doar de banii lor, care nu le pasa, etc, etc,
numai in timp se pot rezolva aceste conflicte, sa uiti si s alasi d la tine...pana inteleg parintii ca la un moment dat nu ei sunt pe primul loc...

| XyYx explică (pentru StilSanatos):

Ai dreptate. iti multumesc mult pentru sfat

| Liviucu a răspuns:

Daca ne spui noua ca vrei sa dormi cu el dar in acelasi timp te lauzi ca fiind o fata cuminte, ma indoiesc ca esti sigura pe ceea ce spui.
Orice relatie are si probleme. Si eu am fost impreuna cu o fata o perioada recent si nu am putut sa o aduc unde locuiesc acum tot din vina alor mei. Insa relatia a rezistat si n-au fost probleme. Tie ti-e greu, dar, daca chiar ai 21 de ani, poti sa iti iei viata in maini si sa te muti cu el undeva. Dar, ai grija sa te merite si sa nu faci un pas gresit... Pentru ca apoi parintii nu te vor mai primi degraba inapoi acasa.

| XyYx explică (pentru Liviucu):

Nu vreau sa ma mut cu el. E prea devreme. Sunt doar 2 luni. Si nu imi doresc nici sa ma cert cu ai mei deoarece parintii sunt singurii care te ajunta cand ai nevoie, insa am nevoie si eu de mai multa libertate. Iti multumesc oricum pentru raspunshappy

| Pandicorn123 a răspuns (pentru Liviucu):

Eu cred ca prin 'a dormi cu el', ea s`a referit pur si simplu la dormit, nu la altceva.

| Liviucu a răspuns (pentru Pandicorn123):

Atunci e bine. Daca insa era vorba de altceva, nu ar fi OK sa o spuna in fata tuturor.

| XyYx explică (pentru Pandicorn123):

Da. intr-adevar la dormit m-am referit, nu la altcevahappy

| Liviucu a răspuns (pentru XyYx):

Am inteles. Atunci trebuie sa impaci ambele tabere, alta alternativa nu ai din pacate. Impaca capra si varza cum se spune si strange din dinti. Cat despre parinti, incearca sa le propui si sa planifici o vizita a lui la tine acasa si sa il vada. S-ar putea ca apoi sa fie mai putin restrictivi.

| AndreeaCF a răspuns (pentru Liviucu):

Adica ce vrei sa spui? Daca vrea sa ramana la el peste noapte asta inseamna ca nu este cuminte? Hello... fata are 21 de ani. Sunt altele care incep viata sexuala la 14 ani...asta cum iti mai pare? Scuze, dar nu esti departe ca si mentalitate de parintii ei. Chiar nu inteleg de ce te-ai deranjat sa-i scrii.
Peace!

| Liviucu a răspuns (pentru AndreeaCF):

In primul rand ma saluti, ca nu ne tragem de sireturi. Spui buna ziua si apoi ma gandesc daca sa-ti accept "peace"-ul asta de 50cent, mâţo'. Eu spuneam ca nu e OK ca spune aici lucrul asta, de fata cu toata lumea. In plus, dupa doar 2 luni de relatie nu o faci mai ales fata fiind - din punctul meu de vedere, strict personal. Ambele lucruri veneau in contradictie cu laudele ei cum ca este o fata cuminte.
Get it? Data viitoare stai in banca ta daca nu citesti toate comentariile cuiva pana la capat. Plus ca fata n-are nevoie de incurajarile uneia ca tine care arata cu degetul spre psihopatele de 14 ani ce o sug prin scari. Sau, ai o sora la fel si te mandresti cu ea?! B`bye.

| AndreeaCF a răspuns (pentru Liviucu):

Chiar nu inteleg de ce te-ai suparat atat de tare....vai ce sensibil ai esti!
In legatura cu trasul de sireturi...cred ca tu nu te tragi de sireturi cu mine. Mai mult de 25 ani, nu ai, asa ca nu te mai crede tu mare si tare.
Chiar nu aveai ce sa cauti aici cu comentariile la adresa fetei. La 21 ani chiar are dreptul sa faca ce vrea.
Atat am avut sa-ti spun.
P.S. Nu am sora. Am un bolovan de frate ca si tine!

| Liviucu a răspuns (pentru AndreeaCF):

Daca eu-s bolovan, tu care nu stii sa scazi anul nasterii mele (ca doar scrie mare cat pentru toata lumea (ca sa nu zic prosti) pe profil din 2012), ce esti? Piatra? Deci da, am mai mult de 25. Iar tu? N-ai mai mult de 30 (asta daca ai si tu mai mult de 25) insa totusi inclin sa cred ca nu ai trecut de 20 de primaveri. Nu stii sa citesti, asta 1, iar 2, iti repet ca daca vei citi raspunsurile mele, de fapt relationand cu fata, s-au dovedit de folos cat de cat.

| KasdfghjNY a răspuns:

Buna,trebuie sa le spui frumos, ai 20 si ceva de ani. Dupa parerea mea esti destul de matura sa decizi ce si cum.Iti urez bafta!

| XyYx explică (pentru KasdfghjNY):

Multumesc frumos happy

| CityOfSatan a răspuns:

Mda.Ceea ce vrei tu nu e ceva ce vrea o fata ''cuminte'' si daca altele fac asta, nu inseamna ca trebuie sa o faci si tu.Din pacate traim intr-o societate in care ceva gresit e considerat normal.Dar astea se schimba la varsta pe care zici ca o ai, esti majora de trei ani deja, parintii trebuie sa inteleaga si sa accepte asta, doar ca ei sunt probabil speriati de posibilele consecinte care ar putea surveni din plecarile tale noaptea cu prietenul tau.Trebuie sa ii intelegi, dar in acelasi timp sa le explici ca sti ce faci si ca nu e ok sa te trateze asa la varsta pe care o ai.Bafta!

| spaghetty a răspuns:

Normal ca le e frica dupa cati violatori umbla pe drum si oameni care iti dau un cap pentru 10 lei..Si tu esti singura la parinti?

| XyYx explică (pentru spaghetty):

Da, dar totusi, am o varsta si eu. Altele la varsta measunt maritate, au copii, iar eu la 10 seara trebuie sa fiu in casa. Mai am un frate de 10 anisori

| DianaIsHere123 a răspuns:

Stiu cum este sa ai parinti asa de grijuli.sad

| XyYx explică (pentru DianaIsHere123):

Credeam ca nu ma va intelege nimeni happy

| DianaIsHere123 a răspuns (pentru XyYx):

laughing

| GoddessMaui a răspuns:

E casa lor, trebuie sa te conformezi regulilor lor pana te poti muta.

| XyYx explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi... Voi incerca sa discut cu ei, si sper sa ajungem la un numitor comun happy

Răspuns utilizator avertizat
| prrocuror a răspuns:

Baga parintii in sedintza. spune-le ca ar fi mai frumos si mai civilizat sa deschida ochii si sa stie unde esti si ce faci decat sa pleci de acasa si sa ii lasi cu grijile pe cap. pune picioru in prag ai o varsta!

| MarvK a răspuns:

Pai...daca te stiu ca o fata cuminte, probabil ca nu sunt obisnuiti cu faptul de a avea un iubit. Incearca sa le spui ca totusi ai si tu o varsta, esti majora, si doar ai incredere in el. happy

| XyYx explică (pentru MarvK):

Da, pai asta este problema. Nu sunt obisnuiti, deoarece a trecut ceva timp de cand nu am mai avut o relatie sad. Nu vreau nici sa ma cert cu ei pentru ca nu imi e asta firea, si ii respect dar vreau sa fiu ai libera.Voi incerca sa discutcu ei desi imi e putin teamahappy

| dragut1992liviu a răspuns:

Sunt parintii mai de moda veche si le e frica pentru siguranta ta.Dar ar trebui sa il cunoasca ca sa isi dea seama cu cine stai de vorba si daca pot avea incredere in el.E singura metoda pe care o cunosc la cauza pe care o ai tu.

| Alexa1995alexa a răspuns:

Buna draga mea, am trecut prin ce ai trecut tu chiar daca am doar 17 ani si poate pare normal.este o poveste luuunga. vreau doar sa subliniez ca intr-un final l-au cunoscut pe al meu si m-au lasat sa ies la orice ora si sa dorm la el cu saptamaniile. sfatul meu este sa fii cu adevarat in siguranta cu baiatul asta si sa ii faci pe ai tai sa prinda incredere in el.mult succes!

| XyYx explică (pentru Alexa1995alexa):

Multumesc pentru sfat. voi incerca sa imi iau inima in dinti si sa discut cu eihappy