| AnneSteffy a întrebat:

Buna TPU! Am o problema putin mai delicata.
Am 23 de ani si locuiesc cu parintii dar as vrea sa ma mut in curand. Parintii mei au 2 apartamente pe langa cel in care locuim acum si as vrea sa ma mut in unul dintre ele. Problema e ca ei nu sunt deloc de acord. Zic ca de ce sa ma mut, cand pot sta cu ei, ca e prea `devreme` sa ma mut. M-am gandit si sa ma mut in chirie, am un salariu cat de cat ok(nici foarte mare, dar nici foarte mic)doar ca mi-ar fi mult mai greu asa, deoarece stiti ca o mare parte din bani se duc pe chirie, de aceea mi-ar fi mai usor daca m-ar lasa ai mei sa locuiesc intr-unul din acele 2 apartamente. Ei sunt pur si simplu pe mentalitatea aia ca de ce sa te muti de la parinti daca ai deja casa, masa, pat unde sa dormi si ca o sa ma lase sa ma mut in unul dintre acele apartamente atunci cand o sa ma casatoresc. Ok, momentan nu am astfel de ganduri, nici relatie nu am. Poate o sa-mi gasesc `dragostea vietii` abia pe la 30 si de ani, ar trebui ca pana atunci sa locuiesc cu ei? Nu stiu dar ma deranjeaza rau atitudinea lor... in general ma inteleg destul de ok cu ei, dar deja parca am ajuns la un punct in care efectiv vreau spatiul meu, sa nu tot dau socoteala mereu ca unde merg, cand ma intorc, ce fac, ca de ce nu stiu ce. Is genul ala extrem de protectivi si cand merg undeva intr-o vacanta/excursie, isi fac 1935286 de griji si mai si comenteaza ca de ce merg eu pe nu stiu unde, ca cine stie ce doamne se poate intampla si ca mai bine as sta acasa. Adica da, inteleg ca sunt parinti si sunt singurul copil si sunt si fata pe deasupra dar chiar si asa...nu pot sta doar inchisa in casa.
Imi tot dau exemplu pe verii mei, ca si ei sunt mai mari ca mine si ca totusi nu s-au mutat de acasa(varul meu are 26 de ani si varamea 31) dar eu nu vreau sa fiu asa... vreau sa am viata mea, intimitatea mea. Si daca le zic de chirie, la fel, comenteaza ca nu-s normala, ca vreau sa dau bani sa locuiesc pe nu stiu unde, cand pot sta acolo. Nici cum nu e bine. Voi cum ati proceda in locul meu?

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au vazut prea multe stiri si le e frica sa nu fi violata sau ucisa. Deaia sant ca 2 terminatori care te apara de orice necaz. Daca pleci pe riscul tau sa nu ai bani si sa respiri din cativa lei pentru mancare si facturi bine, sex si destrabalare poti sa faci la barbati acasa sau la hotel nu musai sa stie ei. Profita viata acum ca nu se stie daca trimite Putin ruznacii in Romania, bate fieru cat e incins acum.

| Violleta2022 a răspuns:

La 23 de ani parintii tai nu iti mai pot spune ce sa faci, asta fiind NUMAI decizia ta.
Faptul ca te complaci in casa lor, primind totul de-a gata, este o alta slabiciune de-a ta si o manipulare de-a lor.
Anunta-i ca pleci si gata, fara sa mai comentezi ce vor ei si ce nu vrei tu.
Dar de data asta fa-ti bagajele si pleaca, fiindca esti suficient de mare sa poti trai pe propriile tale picioare.

| AnneSteffy explică (pentru Violleta2022):

Nu primesc totul de-a gata... nu e ca si cum nu contribui si eu la treburile casei sau cu bani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnneSteffy):

Ce importanta are cat cumperi sau platesti tu in casa alor tai, ca oricum este nesemnificativ pentru cat iti ofera ei.
Dar asta nu are importanta aici, fiindca tu vrei sa te muti singura si ar trebui sa o faci chiar maine, fara sa te mai complaci in avantajele oferite de casa parintilor, daca nu esti dispusa sa taci si sa suferi acolo.
Fiecare casa vine cu avnataje si dezavantaje, iar cand esti in casa parintilor, ai obligatia sa respecti regulile impuse de ei.
Muta-te singura, ca nu mai ai nevoie sa le ceri lor voie, fiind suficient de are si capabila sa decizi singura, ce vrei sa faci in viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aș pleca la următorul salar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa discuti cu ei, sa le ceri mai insistent sa te lase sa locuiesti singura.
Spune-le ca verii tai nu sunt exemple pozitive, nu au realizat mare lucru daca au ramas in cuib.
Ei au impresia ca locuind singura vei incerca toate prostiile, vor dormi la tine barbati diferiti in fiecare seara, vei fi tinta hotilor, violatorilor, nu vei manca bine si cine stie ce mai e in capul lor. Trebuie sa insisti, pentru ca vor ceda, cel putin provizoriu. Daca amani discutia/cedezi tu, vor avea impresia ca au dreptate, si e periculos sa te muti.

| relian a răspuns:

Da e bun si asa rau,vrei sa te muti in unul din aptm ce le are parintii tai,banui ca tot ei vor plati si utilitatile,iar tu sa fii singura.
E o idee si asta,dar cred ca aptm is inchiriate,deci parintii tai iau ceva bani de pe alea,deci de aia tot o lalaie ei cai mai bun sa stai cu ei laughing nu ca nu stiu ce povesti nemuritoare.

Nu vad de ce sa nu te lase sa stai singura,asa inveti si tu sa fii singura sa te descurci singura,ei ar trebui sa fie aia ce iti propune asta,asa trebuie sa faca parintii sa invete copii una alta.

Cind stai cu ei de aia te mai pune la munca,sa faci una alta sa te invete pentru viitor.
Vad ca tu ai parinti roboti laughing.Tu stii ce vrei sa faci. Daca nici iubit nu ai la anii tai,ei or sa te tina acolo linga ei.
Dar vorba lor ce sa faci tu singura intr-un aptm laughing de aveai macar un iubit ceva,prieten hai sa zici, mai trecea ala pe la tine, normal aveai si tu nevoie de intimitate ceva.

Asa nici iubit, nimic, stai acolo ca stai bine, asta e parerea mea.Cind o sa iti faci pe cineva atunci da te muti, eu asa as face.

| AnneSteffy explică (pentru relian):

Am specificat deja ca am salar, de unde pana unde ai dedus ca ei ar plati si utilitatile? Nu e logic ca odata ce m-as muta le-as plati eu?

| relian a răspuns (pentru AnneSteffy):

Am dedus din ce ai scris laughing Acum vad o dai pe aia adevarata, ca de fapt ai vrea un aaptm pe numele tau, asta pentru ca nu cumva cine stie parintii tai cui le da laughing
Oricum de nu mai are pe nimeni, tot tie o sa iti ramana, dar acum depinde si cit traiesc parintii tai, poate or trai 2-3 sute de ani,laughing in cazul asta ai dreptate, ar trebuie sa le iei si tu unu macar.
Ori ar putea sa le vinda si ramai cu ochii in soare.

| Freya1 a răspuns:

Și eu am întâmpinat și întâmpin încă problema asta cu ai mei.Ai mei în schimb funcționează mai ciudat.Adica dacă am un iubit e ok sa merg oriunde și sa fac ce vreau, dacă sunt singura abia dacă ma pot mișcă din casa în condițiile în care am aproape 30 de ani.
Bine, eu acum sunt cu cineva și nu mai am treaba, dar totuși.

Trebuie sa vorbești și sa le explici treptat.Cred ca poți sa ceri sa mergi sa faci cura la apartamentele alea ca să petreci câteva oare acolo. Apoi sa ramai câte o zi doua la o prietena, sa faci niște cumpărături pentru casa etc pentru a le arata ca ești responsabila și la locul tău. Daca nu funcționează asa, înseamnă că ei au temerea ca o data mutata te vei destrăbălare, nu ca nu ești responsabila și pur și simplu cred ca asa te țin sub control. Ceia ce poți sa le explici ca e total absurd.

| sofisis a răspuns:

Eu m-am mutat singura la 21. Nu vad de ce ai tai sunt asa. Insista mai vehement si spune-le clar ca daca nu sunt de acord sa stai in unul din apartamentele lor ( ceea ce sincer nici nu te sfatuiesc daca ei sunt atat de protectori), o sa te duci in chirie. Iti iei o garsoniera si la revedere

| Sophieka a răspuns:

Aceste dorinte pe care le ai, nu ti le mai poate decide nimeni.
Eu m-am mutat de la 18 ani, tot din aceleasi motive... Am avut nevoie de intimitate si mereu voi avea. Imi e minunat singura, am avut parte si de greutati cand am ramas fara servici, in pana de bani, dar am reusit sa ma descurc si sa ies din aceste situatii.

Te sfatuiesc sa ai bani pregatiti pentru o chirie, si sa cauti una la un pret decent, sa iti faci calculele sa iti ajunga banii de chirie, cheltuieli ( sa te gandesti si la cele de iarna care sunt mari, si gazul ), bani de mancare, bani de cheltuiala si bine ar fi sa-ti mai ramana si ceva deoparte.

Sau, ai putea sa mergi sa te interesezi sa iti cumperi un apartament prin banca...Decat sa dai pe chirie, mai bine iti iei al tau, si platesti lunar pentru apartamentul tau.

Nu te mai pune sa iti spui dorintele parintilor sau altora, tine pentru tine pana ai obtinut ceea ce ai vrut, pana ti-ai inchiriat sau achizitionat o locuinta si nu-i invita imediat sau da adresa sa te trezesti cu ei pe cap.

| Endoryus a răspuns:

Daca aia 2 sunt niste ratati ( verii tai ) nu trebuie sa fi si tu. Daca nu mori de foame de la o luna la alta si poti fi independenta fara mari probleme, pleaca. Asa ai sanse mai multe sa iti gasesti un baiati sa ai o viata normala. Nu sa mori in casa cu "mami" de mana. Parintii tai sunt exagerati, nu inseamna ca iti vor raul dar trebuie sa gandest si tu pentru tine de la o varsta. Asta inseamna sa fii independent, sa gandesti pentru tine. Bafta

| SilentRain a răspuns (pentru Endoryus):

Ai înviat din morți? :O sau e doar fantoma ta blestemată sa bântuie TPU?

| SilentRain a răspuns (pentru Endoryus):

Te mai țin șalele? Ți-a fost dor de mine :*?

| anonimuIl a răspuns:

NU poți să locuiești în cele 2 apartamente că nu ai calitate legală să dispui de ele.
Sunt ale părinților, nu ale tale chiar dacă ești fata lor.
Tu nu ai NIMIC acum din cele 3 apartamente, cele 2 și cel în care locuiți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi le si tu ca vrei o perioada sa stai singura sa vezi cum ii daca te descurci dupa aia o tot taragănesti asa si stai tot acolo da nu in chirie. Ar fi culmea sa dai bani pe chirie cand mai ai 2 locuri unde sa stai. la 23 de ani esti mare in ziua de azi. da tu inca mai asculti de ei. zi le ca vrei acolo si gata si daca nu ti dau cheile stai si tu suaparata asa pe ei ca daca te iubesc asa mult tot te lasa. alea 2 ap stau asa goale eu le bagam cu chirie si tranndaveam de pe urma lor happy bine eu s baiat. sa si avut eu ca tine ma vedeau numa de paste si craciun happy sa stii ca si eu stau cu a mei si iti zic Dc. 1 ar fi ca face mama o mancare de pici jos. si am 4 camere deci loc am si sa dai asa bani aiurea p chirie daca ai unde sa stai. da avantaje is cate vrei singur. te culci cand vrei te scoli cand vrei asc muzica etc tot timpul liniste umbli naked cand iesi de la dus nu mai trebuie sa cari haine cu tine prin baie si ui asa. chiar as fi curios daca o sa te muti ce le ai zis. uhh cat am scris

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

NU poate să se mute ea în apartamentele alea 2 că NU sunt proprietatea ei.
Poate doar să plece cu o geantă cu haine și să stea pe o bancă în parc ca boschetarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paritii tai par extrem de posesivi, lucru pe care il poti folosi impotriva lor. Inainte de toate, daca nu ai facut-o deja le poti explica ca vrei si tu intimitatea ta, ca este rusino(nu este neaparat, mai ales pentu o fata) sa stai cu parinti la varsta aia si te face sa te simti prost fata de alti oameni, etc. Daca nu vor sa inteleaga nimic din asta le poti spune ca daca continua sa fie extrem de posesivi risca sa te piarda, si cu toate ca suna dur, la sfarsit de zi asta este adevarul.
Desigur, cu sau fara acordul lor tot trebuie sa te muti intr-o chirie, lucru care ii va ajuta sa constientieze situatia si care te va ajuta pe tine sa realizezi daca imtimitatea dorita merita in detrimentul "sigurantei" oferite de ei.
Nu te grabi sa te muti la prima chirie gasita, in plus strage niste bani daca nu ai facut-o deja.
La sfarsit de zi este stric decizia ta, oricat de greu ar fi, atata timp cat este ceea ce iti doresti nu vei avea nimic de regretat.
Good luck!

| Together a răspuns:

Zi-le ca simti nevoia sa ai si tu viata ta, ca ai stat destul pe capul lor si vrei sa-ti croiesti propriul drum in viata, ca vrei sa iei viata in piept, ca vrei sa te maturizezi, tot ce poti ca sa pui decizia ta intr-o lumina cat mai buna, din perspectiva lor.

Fa-le clar ca e ce iti doresti, si ca vei face asta si daca refuza sa te ajute. Apoi daca chiar nu vor sa-ti dea apartamentul te muti in chirie si le zici ca esti foarte dezamagita ca prefera sa stai in chirie ca si cand vii "de la coada vacii", sau cum poti sa se simta vinovati. In cel mult 6 luni de zile ar trebui sa iti faca loc intr-unul dintre apartamente, daca le arati cat de dezamagita esti si eventual incepi sa ii excluzi (nu suni, raspunzi sec, pastrezi dezamagirea de cate ori vorbesti cu ei).

Daca totusi nu merge te poti muta inapoi dupa 6 luni, dar greu de crezut ca o sa fie asa magari.

Sau ramai in chirie, din ce am observat fetele care stau pana prea tarziu cu parintii nu-s prea adaptate in a avea relatii, ajung fete mari si cam au probleme.

| RefinedStrings a răspuns:

Adevarul este ca NIMIC nu ne pregateste cu adevarat pentru viata.
Cand suntem mici vrem sa fim mari, cand suntem la munca vrem sa fim acasă, cand stam cu parintii vrem in chirie pana realizam cat de greu si stresant este.
O sa iti dai seama peste 15-20 de ani ca ACUM parintii iti vor binele.
Tu vrei sa iesi din casa cand vrei, sa mananci ce vrei, sa intri in casa cu cine vrei, fara sa te gandesti ca e cineva acasă.
Iar asta e perfect normal!
Asa iti traiesti viata si asa capeti experiente si experienta de viata.
In schimb, financial si level of stress vorbind, dupa 2-3 luni o sa vezi ca nu e cea mai buna alegere
Totuși e viata ta. Ai doar una, asa ca traieste-o asa cum vrei tu!
Nu uita insa ca parintii tai te iubesc cel mai mult si neconditionat!

| AnneSteffy explică:

Ah si le-am si spus ca, chiar daca o sa ma mut, nu inseamna ca o sa rup legatura cu ei sau ceva de genu, o sa vorbim in continuare la telefon si o sa merg pe la ei in vizita, mai ales in weekenduri si etc. Dar tot nici nu vor sa auda...

| anonimuIl a răspuns (pentru AnneSteffy):

Legal tu poți să pleci din apartamentul în care locuiești acum și tatăl tău să SCHIMBE butucul de la ușa de la intrare și din 3 apartamente tu să nu poți intra în nici unul.
Trebuia să îți spună asta părinții tăi ca să nu ai impresia că tu dacă ești copilul lor ai și ceva din ce au ei acum.
Poți să ieși pe ușa apartamentului unde locuiești acum și să ajungi să stai pe străzi.
Eu așa făceam în locul tatălui tău - te dădeam afară din apartamentul unde locuiți acum și schimbam butucul de la ușa de la intrare în fața ta ca să vezi că NU mai ai cum să intri acolo.

| AnneSteffy explică (pentru anonimuIl):

Scuza-ma ca iti spun, dar tare fustrat/a mai esti. laughing Stiam si eu deja ca nu pot locui in unul din acele apartamente, idea era sa-mi treaca pe numele meu unul din ele. Nu vad de ce esti agresiv/a, am pus o intrebare, n-am dat cu parul. Unii zici ca va faceti cont aici doar ca sa judecati pe cine apucati.Incredibil. Nu am zis nicaieri ca ar fi obligati sa faca asta, doar ca ar fi un lucru frumos, fiind copilul lor. Oricum mi-au spus deja ca tot ale mere vor ramane apartamentele, doar ca acum ei nu vad rostul de a ma muta...
Daca tu ti-ai da proprii copii afara din casa e problema ta, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa procedeze la fel. laughing Frustrat/a mai esti.

| anonimuIl a răspuns (pentru AnneSteffy):

Copilul meu e puțin mai mic decât tine și plecat DEFINITIV din România dar nu să muncească.
Sunt sigur că dacă erai fata mea și erai așa obraznică zburai și tu și mama ta cu tine.

| AnneSteffy explică (pentru anonimuIl):

Ok,am inteles deci esti o persoana trecuta de 40-50 de ani. Se explica frustrarile. laughing
Daca copilul dvs. a plecat defintiv din Romania dar nu ca sa munceasca, banuiesc ca a plecat la studii atunci. Cine ii suporta cheltuielile studiilor atunci? Chiria, studiile, mancarea etc, avand in vedere ca in strainate sunt si mai scumpe. Banuiesc ca tot dvs. o faceti. De ce nu l-ati lasat pe el/ea sa-si plateasca singur tot? Nu tot pentru ca sunteti parinte si va iubiti si doriti sa va ajutati copilul? Sau l-ati dat afara din casa? laughing
Toti boomerii au azi acces la internet...

| anonimuIl a răspuns (pentru AnneSteffy):

Mama lui suportă toate cheltuielile, nu eu că am fost bugetar sărac.
Mama lui o să îi cumpere și casă acolo peste vreo 5 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnneSteffy):

Du-te stefy muta te singura mai stai pe capu lor pana te lasa

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnneSteffy):

Parintii tai nu vor sa i ti treaca pe nume apartamentul deoarece stiu ei ca tu l ai vinde ai cheltuii banii aiurea si tot la ei ai sta, asa ca acele apartamente le vei mostenii la moartea parintilor tai, mai ai frati? Sau esti singură la parinti? Si de ce nu vrei sa stai cu ei? Ca sunt posesivi si te controleaza? Ei i ti vor binele dar daca tu vrei sa faci ca tine o vei duce rau, cand vei avea si tu proprii tai copii o sa apreciezi ceea ce fac acum parintii tai pentru tine chiar daca numai ai 2 ani, tot fata lor esti cît traiesc ei.

| AnneSteffy explică (pentru CristiDinBucuresti):

In nici un caz nu l-as vinde, ci as locui in el. Nici macar ei nu considera ca l-as vinde si as cheltuii banii aiurea. Totusi, stiu ce au crescut timp de 23 de ani. laughing
Da, sunt singura la parinti. In general sunt de treaba, dar sunt foarte cicalitori si cum ziceam, inteleg ca sunt parinti si inca parinti de fata, dar devine obositor de la o vreme sa dai mereu raportu pentru tot ce fac, unde merg, cand ma intorc etc... de aia mi-ar placea spatiul meu. Mai ales ca de la o varsta consider chiar benefica mutarea. Ei stiu ca nu sunt o persoana care sa faca toata nebuniile din lume, pur si simplu au conceptia asta ca asa-i bine si normal sa stai cu parintii/familia in casa pana te casatoresti sau ai o relatie serioasa care duce spre casatorie, ca pana atunci nu are rost sa stau singura, mai ales ca e vorba de acelasi oras.