| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

AJUTOR VA ROG!
Deci bunicul meu e însoțitor la bunica mea care are demență avansată, însă o înjură, uneori e agresiv, ba chiar am auzit ca a abuzat de ea. Însă am dovezi audio cum o înjură si cam atat. Treaba e ca el e îngrijitor fara carte de munca, beneficiază de indemnizația ei și nu e ca un angajat...il putem da jos de la drept doar cu judecata, dar politia, primăria? Mentionez Ca el nu o lasa sa stea ea cu noi, oarecum o izolează. Ce as putea face, sfaturi va rog? Dacă m-as duce si l-as reclama la poliție ar putea sa o ridice pe ea sa o bage la psihiatrie, el are 70 de ani, nu mai e in stare sa aiba grija de ea. Sfaturi, ajutati-ma va rog

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să apelați la serviciul de asistență socială din primărie.

| zilog a răspuns:

Lasă mă oamnii să se iubească
că mâine poimâine o să ii mai ai doar în poze
in loc sa petreci timp cu ei iubindui si bucurândute ca ei exista
eu daca as mai avea bunici mi-as baga piciorul in orice ar fi
si in scoala si in servici si in orice
si as sta numai langa ei sa le spun cât de mult ii iubesc

| darrio2007 a răspuns (pentru zilog):

Sa vezi ca isi da pampersul jos si isi face nevoile pe oriunde prin casa, nu ai mai gandi chiar asa. Nu stii cum este sa ingrijesti un batran cu demență.

| CristinaP20 a răspuns (pentru zilog):

Si cu ce ai trai? Cu aer?

| hacktek a răspuns:

Există o instituţie pentru protecţia persoanelor cu handicap în cadrul Asistenţei Sociale, Primăria te-ar putea îndruma către aceştia. Acolo faci o sesizare scrisă, vor trimite un asistent social care să constate cele relatate de tine, şi dacă se adevereşte situaţia descrisă de tine, se vor lua măsurile necesare.

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Da cel mai bine reclama la poliție daca se agravează situatia. Iar pe Bunica ta, nu are cine sa stea cu ea? De ce sa o internezi? Ii va fi bine cu nepoata ei daca are grija de ea. Sau o alta ruda care are experiență dar nu o interna.