| LookBehinD a întrebat:

Am o problema in familie.
Tatal meu le reproseaza mereu bunicilor, se cearta cu ei in fiecare zi, ii jigneste, ba chiar cateodata il loveste pe bunicul. E agresiv, diagnosticat cu tulburare bipolara etc a fost si internat pe la psihiatrie. Motivul din care se cearta nu e relevant, ma rog, le da mereu gura pentru ceva care s-a intamplat in trecut.
Ce as putea sa fac in situatia asta? Mereu le-am luat apararea si l-am alungat insa simt ca trebuie sa fac ceva mai drastic. Am sunat si la politie si tot ce au facut a fost sa-l sperie putin. Cum s-ar putea rezolva?
Sa faca bunica o plangere penala la politie? Sa-l cerceteze sau habar n-am..chiar nu cunosc legea?

Sau il poate da bunicu afara din casa? Legal zic.

La psihiatrie nu vrea sa se interneze... deci...
Astept sfaturi

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Internat forțat la psihiatrie.

| Violleta2022 a răspuns:

Tatal tau are mai mult decat o tulburare bipolara, daca a fost internat la psihiatrie si este totusi periculos.
Poate nu-i cazul sa-l iriti sau sa te pui cu el, ca se razbuna pe bunici, chiar daca in tine nu poate sa dea.
Spune-le bunicilor sa faca plangere la Politie si ori sa-l dea afar din casa, ori sa-i interzica sa-si mai agreseze parintii/

| anonimg a răspuns:

Asta înseamnă vremea răzbunării. Sau mai bine zis, bunicii culeg ce au semănat. Au semănat vânt și acum culeg furtună. Mulți părinți -cei mai mulți- își tratează copiii cu superioritate; îi depersonalizează; se poartă aspru cu ei; nu le fac dreptate. În felul acesta copiii capătă o dublă personalitate, lipsa de socializare. Oricât de mila ți-ar fi de bunici, ei sunt 100% vinovați de caracterul și personalitatea fiului lor. Astăzi fiul lor se putea bucura de viață, de bătrânețea părinților lui. Dar el nu poate face aceasta. Părinții lui l-au adus în starea aceasta violentă. Temperamentul violent a fost semănat de părinții lui din fragedă copilărie. An după an bunicii tăi au alimentat acest temperament în propriul lor copil fără să vadă în viitor rezultatele.
Mulți părinți dau naștere la copii și îi tratează ca pe animale. Ei îi țin din scurt țipând la copii, spunând-ule că nu sunt buni de nimic. Ei nu investesc nimic frumos în copii. Dragoste, lipsă. La rândul lor acești copii dau naștere la copii cu un temperament asemănător, deoarece și aceste calități și defecte se transmit prin ADN, apoi se elimină sau se amplifică -in funcție de autoeducația fiecăruia.
Deci bunicii tăi sunt vinovați pentru că au oferit o copilărie nefericită copilului lor și nu trebuiesc plânși de milă. Nu era mai ferice de ei dacă nu făceau copii decat să-i trateze ca pe animale, așa cum fac cei mai mulți părinți? Ba da. Dar unde nu-i cap, vai de picioare.
Dacă bunicii tăi nu fac plângere, tu nu poți face nimic.

| Donsavas a răspuns:

Cand devine violent, sunați la 112. O persoană fara discernământ va continua să fie agresivă si recalcitranta.

| Yrem3119 a răspuns:

POLITIIAAAAAAA! Suna la politie.

| Derosa a răspuns:

În primul rând vreau sa te felicit pentru curajul tau, nu e usor sa iti înfrunti tatăl in situați din astea, sau să fii nevoit să chemi poliția pentru ca chair nu ai cum să remedieze problema. Sfatul meu este sa stai de vorbă tu si bunici tai, fără tatăl tău de față, si încercati sa va puneti de acord in ceea ce il priveste pe tatăl tau. Ce se intampla de la ce porneste totul, poate gasiti solutie. Apoi incerca sa vorbesti si cu tatal tau daca poti discuta, si vezi si motivul lui de ce se cearta cu bunici tai. Dacă chair nu se poate discuta cu el, si nu înțelege că ce s ce face nu este frumos, pentru ca este oribil să îți lovești familia, nu ar trebui să pună piciorul in casa bunicilor tai. Dacă nu înțelege cu vorba bună, atunci discuta cu bunici tai si întrebă-i daca sunt de acord sa îi facă plângere și restricție de apropiere. Totuși ma gandesc ca pana la urma sunt adulți și ar trebuie să vorbească sa isi spuna probleme si sa rezolve, dar cum ti-am spus daca tatăl tău e prea violent cu bunici tai sau cu alt membru al familiei tale, sau chair cu tine nu îi dă voie să o faca, si suna la autorități.

| Sanzianna a răspuns (pentru Derosa):

Este un sfat foarte bun. Totusi, daca a fost internat la spitalul de psihiatrie in trecut, nu poate fi internat iarasi? Nu cunosc bine situatia, insa o persoana care sufera de o tulburare mintala poate fi internata nevoluntar daca reprezinta un pericol pentru sine sau altii. Nu sunt specializata in acest domeniu, insa eu iti sugerez sa vorbesti cu cineva de la spitalul de psihiatrie si sa vezi cum poti demonstra ca reprezinta un pericol pentru altii si cum poate fi internat nevoluntar, daca vrei sa fie internat la psihiatrie. De asemenea, uite un link cu toate informatiile acestea: https://e-psihiatrie.ro/art-8-internarea-nevoluntara/