| HelpMePlss a întrebat:

Alta problema...si este vorba despre tatal meu, am vrut sa-mi cumpar o pisica si am vorbit cu mama si cu fratele meu despre asta insa tatalui meu nu i-am spus pentru ca imi era frica ca va reactiona urat, intr-o zi am stat de vorba cu fratele meu si am vorbit despre pisica pe care am vrut sa o cumparam insa nu stiam ca tata statea si asculta ce vorbeam eu pana cand intrase in camera si a urlat la mine si mi-a spus ca sa nu prinda animale in casa ca le arunca pe geam, a urlat foarte rau, nu stiu de ce se enerveaza asa de repede si mai ca sa ma bata :-s un alt caz a fost cand mama s-a gandit sa-i cumpere fratelui meu o mobila si tata trbuia sa scoata niste bani din banca si cand a auzit tata de asa ceva iar a inceput sa se crizeze sau acu cativa ani cand tata fuma si nu era acasa si avea tigarile in buzunarul de la geaca si mama ia luat pachetul de tigari pentru ca nu suportase ideea ca fumeaza si nici ca bea alcool si cand a aflat tata din nou s-au luat la cearta... din aceasta cauza eu nu-l mai suport si nu stiu ce sa fac sa-l schimb sau sa-i fac sa divorteze sau ceva de genul pentru ca cu el nimic nu se poate si totusi cand vine vorba de cumparat nu suntem foarte saraci avem o situatie financiara destul de buna daca asta ar fi fost problema...straight face nu stiu ce sa mai zic, voi ce credeti, ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Drauzy a răspuns:

Si tatal meu este de un comportament asemanator cu cel al tatalui tau... poti face unele lucruri care sa-l induplece sa-ti cumperi animalutzul de companie visat...
cum am facut eu... bateam apropouri despre papagali... sunt draguti, ca poti sai faci sa vorbeasca si alte treburi... dupa 3 luni mi-am luat o papagalitza...hee hee a reactionat un pic aiurea insa a trecut ...acum am 2 papagali care vb si cand e nervos sa duce si sa cearta cu ei laughing)) rolling on the floor) momente de neuitat... acum cu putin timp in urma imi doream un caine... asa ca am cumparat un pui de bishon... are labutzele albe varful cozi alb, gatul are o coroana alba pe burta alb si la ochi are doua dungi de parca ar fi samuraihee hee... sa vezi ce calm e acum tata... animalele iti alunga stresul... sunt amuzante merita si chiar va sfatuiesc luatziva un animal de companie indiferent ce animal e... happy

14 răspunsuri:
| Cryssy a răspuns:

Ooo nu... offf... te inteleg...imi pare foarte rau pentru tine...

| Ruxyana a răspuns:

Pff... daca nu se va mai intelegeti cu el...incearca sa vb q maicata sa divortezewinking...cat despre pisisca...happy.nu prea stiu...incearca sa vorbesti cu tatal tau deschishappy...
multa bafta si succes :*

| rox a răspuns:

Aceasi problema am avut-o si eu c-un catel. Si tot asa'' il arunc pe geam daca-l prind in casa''chatterbox. Si la cum il stiu eu pe tata, sigur il alunga.si pe mine dupa el. Nu cred ca l-ar fi aruncat pe geam. da' sigur nu ma lasa sa-l pastrez si iesea o mare cearta. n-am avut ce sa fac decat sa renunt. Acum 5 min m-a facut mama sa plang...cu gandirea ei proasta.tot ce fac eu e absolut gresit.Nu pot sa fac vorbesc ceva cu ea despre mine ca mereu ajunge la :'' nu e bine asa!''. Da' in fine.nu ma mai intind sa scriu despre tot.
Mai, ce sa-ti zic... daca tatalui tau i-a intrat ceva in cap tot ca el face.Incearca sa-l ignori cateva saptamani si poate asa va intelege si va veni sa vorbeasca cu tine.Atunci sa-i spui tot ce ai pe suflet.
Bafta:* si RABDARE.

| flower a răspuns:

Hmm... te inteleg perfect... Loredana, varianta cea mai indicata este dupa umila mea parere sa faci o sedinta de familiehappy serios! vorbeste cu mama si fratele tau sa va uniti fortele si sa il rugati pe tatal tau sa va asculte parerile despre ceea ce se intampla in casa. din cate mi-am dat seama, tatal tau are o problema cu alcoolul, iar din aceasta cauza nimic nu-i mai este pe plac. Chiar daca va fi foarte greu si poate nu va vrea sa va asculte, nu-l lasati pana nu ii spuneti ca va transforma viata intr-un calvar si ca, daca nu isi revine se va trezi intr-o dimineata singur...asa cum este,, este tatal tau.stiu ca acum simti ca ai fi mai fericita oriunde, doar sa fi departe de el; dar, daca tatal tau nu a avut acest comportament "terorist'' dintotdeauna, atunci il poti face sa reactioneze, sa isi de-a seama ca isi poate pierde familia. Daca dimpotriva, acesta este comportamentul lui obisnuit, atunci cea care trebuie sa decida este mama ta, pentru ca daca stai sa te gandesti, este viata ei in joc in primul rand. voi veti pleca de langa ea, dar ea va ramane tot cu tatal tau,,, daca ea este fericita asa... tu nu ai de ce sa iti incarci constiinta cu divortul parintilor tai... iar, pisica...rezolva tu problema principala, ca pisicute iti poti cumpara oricand, nu te bosumfla din atata lucruhappy
Sper ca te-am putut ajuta...mult noroc si multa rabdare. pupici

| RappK a răspuns:

Nu ezita sa cumperi pisicuta deoarece un animalutza iti mai alina supararile...cat despre tatal tau...incearca sa-ti impui si tu punctul tau de vedere si sa nu-l lasi sa domine dorintele tale... daca nu merge... poarta o discutie serioasa cu mama tawinking

| ingerulnegru a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si spune-i ca situatia te face nefericita si intreab o ea cum face fata situatiei? luati o hatarare impreuna

| selena_2212 a răspuns:

Despre tatal tau nu stiu ce sa zic. vorbeste si tu cu mama si fratele tau, apoi vorbiti cu el si poate-l puteti convinge sa mearga la un psiholog. Insa despre pisicatongue.si eu am avut o problema asemanatoare cu parintii. Nu vroiau nici in ruptul capului sa vada o pisica in casa, insa eu nu i-am ascultat. si mi-am cumparat o pisica! In primele zile parintii erau suparati si-mi reprosau diferite lucruri. apoi dupa vreo saptamana cand au vazut cat e de dulce au inceput sa se acomodeze cu gandul ca au in animalut in casa. Sa nu mai zic ca dupa aceea.cand ajungeau seara de la munca, mi-o luau din camera .se jucau cu eabig grin sau cand intrau in casa primul lucru pe care-l faceau era s-o strige si s-o mangaie un pictongue

| miky_5469 a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc, dar daca tatal tau bea este deja o problema, nu trebuie sa fie beat ca sa nu inteleaga anumite lucruri, bautura este un viciu care o transforma in boala, iar din pacate nu te vei intelege cu el niciodata, si nu vei putea nciodata sa il faci sa te inteleaga, nici pe tine, nici pe altcineva! Imi pare rau dar va trebuii in comun sa luati o hotarare pana nu e prea tarziu... daca el nu renunta la bautura, si vrea sa isi distruga viata, pentru ca mai tarziu va face un infarct sau un accident vascular, atucni veti suferii cu toti si mai mult! Nu stiu cati ani ai ca sa iei o hoatarare, dar mama ta va fi singura care poate decide.si poate si cu ajutorul vostru! Sanatate si iti doresc numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am copii si in legatura cu animalele ei nu vad decit "placerea de a avea un animal"dar la responsabilitati nu s-a gindit nimeni. a trebuie scos, ca trebuie spalat, ca trebuie schimbat nisipul zilnic... Ei nu erau interesati de astea.Si apoi a doua varianta cu banii cred ca nu esti tu in masura sa decizi cit de buna este situatia financiara iar relatia dintre mama si el este totusi relatia dintre doi oameni maturi care stiu ce vor iar interventia ta sau a altuia nu va face decit sa mareasca neintelegerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si la mine e cam la fel tatal meu nu... el ma lasa sa imi iau animale... dar el bea dar nu tot timpul cam odata lacateva lui... dar eu nu stiu ce sa fac sa se lase de baut pentru ca sicer mie nu mi-e frica dar cand pleaca cu masina baut imi da fiori si de asta ma face pe e sa sa stau mult timp cu el adica sa nu plece sa bea sau cv de genu... spuneti-mi ce sa fac...plss

| HelpMePlss explică:

Tatal meu bea alcool dar nu un exces mai bea cateodata cand vine cineva pe la noi sau cv de genu, da chestia ca se enerveaza repede nu cred ca e de la alcool, nu stiustraight face

| HelpMePlss explică:

Faza cu bautura tata bea dar numai cand vine cineva pe la noi sau la ocazii sau cand e meci in rest nu prea desi cred ca a mostenito pe mama sa si ea era tot cam asa niciodata nu mi-au placut bunicii din partea lui si nici rudele lui, toti trei il uram doar ca nu i-am aratat asta, eu si fratele meu intotdeauna ne-am supus sa facem ce zicea tata dar mama e altfel se certa destul de des cu el si de aceea ar fi bine sa luam o hotarare toti trei impreuna, pentru ca asa nu se mai poate imi ruineaza viata nu se mai poate trai asa... iar despre pisica i-am aratat ca sunt responsabila si crede-ma ca stiu ce inseamna un animal in casa si imi va fi o mare placere sa ingrijesc de ea daca o sa am.

| HelpMePlss explică:

Drauzy, u ce ai facut ca sa-ti indupleci tatal?:X

| alexutzu_6734 a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa chemi consilerl de urgenta poate poate rezolva cv.Acum pe buna m-am uitat de cateva ori la emisiunea asta si chiar face cv consilieru asta.