| DaPro a întrebat:

Am o problema in familie...Mama si Tata vor sa divorteze? Puteti sa-mi spuneti cum sa nu divorteze...Am incercat cu plansulcrying!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Îmi pare foarte rău, însă acest lucru nu prea depinde de tine. Este o decizie pe care o pot lua doar ei doi și dacă nu se mai înțeleg absolut deloc, iar viața lor de cuplu s-a transformat mai mult în chin, oricât de mult i-ai iubi și oricât de mult ei te-ar iubi pe tine (și te asigur că te iubesc enorm), nu mai pot rămâne sub același acoperiș și nimeni nu are dreptul și nici puterea să-i oblige să rămână împreună împotriva voinței lor.

Tot ce poți să faci e să le recomanzi să apeleze la o consiliere de cuplu. Poate așa vor reuși să-și rezolve problemele și nu se va mai ajunge la despărțire.

Mai mult de atât nu prea ai ce să faci. Este treaba lor de adulți, care deși are un efect devastator asupra ta și îți va influența foarte mult viața, totodată nu te privește. Nu ai voie să te amesteci. Trebuie să-i lași pe ei să-și rezolve problemele.

Așadar, cel mult poți să-i trimiți la un psiholog și să-i rogi să încerce să-și rezolve problemele, să facă un ultim efort.
Dar nu te aștepta la minuni! Este posibil să se împace, dar la fel de bine este posibil să nu.

Însă orice s-ar întâmpla, trebuie să știi că amândoi te iubesc foarte mult, și-ar da și viața pentru tine, iar despărțirea lor nu are nici o legătură cu tine. Pur și simplu când doi oameni nu se mai înțeleg, nu se înțeleg și gata. Iar cei din jur nu au nici o vină.

Fii tare și dă dovadă de maturitate și calm, de care în această perioadă familia ta are atâta nevoie...

| DaPro explică (pentru NOname):

Mersi mult a mers:X

| NOname a răspuns (pentru DaPro):

Mă bucur mult. Grozavă veste!
Multă baftă și în continuare (o să ai nevoie)!
Te îmbrățișez cu drag.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! stai de vorba cu amandoi si explica-le si fai sa inteleaga cu tu ai nevoie de ambii parinti si ca nu vei trece peste aceasta trauma daca ei se vor desparti..acum nu stiu care e motivul despartirii, dar poate este maltratata atat verbal cat si fizic, doar tu stii daca este asa, iar daca are parte de un asemenea tratament, nu cred ca solutia de a ramane impreuna e cea mai buna..revino cu mici detalii.
O zi buna!

regis
| regis a răspuns:

Din pacate nu depinde de tine, ci exclusiv de ei. Nici pentru tine nu e avantajos sa traiesti intr-o atmosfera tensionata, cum probabil este deja la voi in casa din moment ce ei au luat aceasta hotarare. Faptul de a avea doua familii pe care te poti baza, respectiv doua locuri in care te simti "acasa", poate deveni un avantaj pentru tine. Oricum, chiar daca nu sunt sot si sotie, ei raman pentru totdeauna tata si mama, chiar daca intre ei nu mai este la fel, intre tine si fiecare dintre ei relatia trebuie sa ramana neschimbata.

| mona a răspuns:

Daca vor divorta nu ar fi nici primii nici ultimii care fac asta[se mai intampla sa ajungi sa nu te mai intelegi cu partenerul si atunci te desparti sau divortezi], tu poti plange cat vrei dar nu cred ca i poti opri cu asta, de fapt nici nu ar trebui sa te bagi intre ei pentru ca tot cum vor ei o sa faca si inca ceva, la nervi cand te certi cu cineva vorbesti fara sa gandesti, poate parintii tai nu vor ajunge la divort totusi

| Floris83 a răspuns:

Prea puține șanse să mai poți tu repara ceva acum în prag de divorț, măcar păstrează-ți gânduri bune pentru amândoi, și înclină să rămâi cu cel spre care simți că ți se deschide inima mai mult, de obicei e mama- tu știi mai bine!

| MaliciousDeath a răspuns:

Bagă-le o replică de genul:"De ce naiba vă gândiţi doar la voi? Cu mine cum rămâne?". Poate le pune masa neuronală în mişcare, şi îşi vor da seama cât de mult poate schimba un divorţ caracterul propriului copil. Gândeşte-te totuşi, că dacă n-ar mai divorţa, poate ar continua să se certe şi să-ţi facă mai mult rău decât bine, rămânând împreună....Cum ar fi mai bine tu decizi.

| lilith666 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie mama sa cartat cu tata si apoi au divortat.Si tata a plecat, si nu stiu unde e, daca mai e in viatacrying((((