| TNTStelutza a întrebat:

Buna Seara!

Problema sta astfel:
Eu am 16 ani, nu fumez, nici macar legale, nu beau cafea, nu umblu prin cluburi, stau mai mult peacasa, invat cam de 8-8.50, mai ies si eu prin oras, dar nu foarte des! Stiu sa gatesc n feluri de mancare, deoarece de la varsta de 11 ani, ai mei au divortat si eu trebuia sa gatesc in casa! (de la prajituri la ciorbe si sosuri) In concluzie, consider eu, ca sunt un baiat cuminte!

Dupa divortul lor care a durat cativa ani, eu am ramas sub tutela mamei mele, acum dupa 5 ani, nu vreau sa mai locuiesc cu ea! Tata este in Italia, si as dori sa ma mut acolo. Vara trecuta, am fost in vacanta 3 luni de zile, si totul a fost perfect, nici macar o bataie de cap. Am avut bani, haine, plaja, ba chiar am venit de acolo si i-am dat mamei mele suma de 1300 de euro, si i-am cumparat fratelui meu smartphone de 150 de euro.

Doresc sa ma mut acolo din mai multe motive:
1. Liniste, deoarece, aici ma cert cu mama in fiecare zi, si desi sunt un copil cuminte, nici odata nu e de ajuns. Tot timpul trebuie sa fie ceva ce sa nu ii convina, si sa urle sa se crizeze, sa ameninte sau sa ma INJURE. In plus nu mi se recunosc nici macar odata meritele, totul e gresit! Relatia mea cu mama este doar de dusmani.
2. Fratele meu, nu are parte de acelasi tratament, el merge la fotball, de scoala nu se tine, recent i-a gasit mama tigari in dulap, a terminat primul semestru cu o medie de 6.60.
3. Condintii materiale mult mai bune.

Sunt in clasa a 11, si am vorbit cu tata, care e perfect de acord ca eu sa ma mut cu el! Mama bineinteles, nu ma lasa sa ma mut de buna voie, cineva mi-a recomandat protectia copilului, unde anume sa ma adresez?

Scuza-ti greseleie, ma cam grabesc!

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pentru ca esti un elev bun merita sa iti termini scoala in tara, sa-ti iei bacalaureatul si dupa ce termini decizi singur ce vei face cu viata ta!

| andrei a răspuns:

E cearta constructiva.

| Chocolateangeeeel a răspuns:

Imi pare tare rau pentru tine, viata trebuie traita din plin iar tu pentru varsta ta ai trecut prin multe. Sunt niste probleme serioase, pe mine una ma depasestesad

| ingerdraq a răspuns:

In primul rand daca nu ai 18 ani nu poti pleca la tatal tau de buna voie daca esti sub tutela mamei tale. Ai 2 posibilitati. 1 astepti sa faci 18 ani si apoi sa poti place la tatal tau si 2 Vorbeste cu tatal tau sa vorbeasca cu un avocat si sa obtina el tutela.

| TNTStelutza explică:

Poi aia imi doresc si eu. O solutie ar mai fi sa ma mut la bunica mea, distanta de 4 blocuri de unde stau eu, tata e de acord si e gata sa suporte toate cheltuielile finaciare, ca eu sa raman in tara si sa imi termin liceu, conditia ar fi sa nu imi scada notele.

Mi s-a spus ca daca ma duc la protectia copilului, si povestesc acolo de abuzurile psihice, de injuraturi si toate alea, s-ar putea ca tata sa primeasca custodia mea... e adevarat?

| miky564 a răspuns:

Pai ascult-o pe mama ta daca nu vrei sa te mai certi cu ea!