| Srs1234 a întrebat:

Am 12 ani si tata s-a impacat si mutat cu noi (eu si mama) de un an. Mama ma cearta foarte rau si ma jigneste, tata imi mai lua apararea atunci. Acum e altfel, de ziua mea de nastere (am implinit 12 ani) m-a certat spunandu-mi ca nu ma suporta de cand m-am nascut, ca nu vrea sa ma mai vada, sa-mi iau bagajul si sa plec, ca eu provoc cearta intre ea si tata si tot felul de jigniri pentru ca nu am strans prin casa. Doar sora mea mai mare(29 ani) care s-a mutat de la noi ma mai apara si ma ia la ea. Sfaturi va rog

Răspuns Apreciat de Editori
| Anca1026 a răspuns:

Eu te sfatuiesc in primul rand, daca poti, sa nu pui la suflet vorbele astea pentru ca sunt vorbe spuse la nervi.Parintii trec prin multe greutati zilnice, probleme la locul de munca, probleme din cauza banilor, probleme cu partenerul.De multe ori se descarcă pe copii fara sa isi dea seama.Incearca sa faci lucrurile care tin de tine si cand vezi ca mama este nervoasa, poate sa mergi la ea si sa incerci sa o faca sa zambeasca. Poate cu o vorba buna sau o imbratisare. Daca lucrurile merg mai rau, petrece mai mult timp cu sora ta sau cu chestiile de la scoala si colegi.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Doamne maică-ta e cu capu sincer, nu zici așa ceva copilului tău mai ales pentru că vai n-ai strâns din casă, ȘI DE ZIUA TA.
Mda, n-ai unde să pleci, ești doar un copil, ventual la bunici sau ceva rude cu care te înțelegi bine.
Ignor-o cât poți și gata.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Mirel4412 a răspuns:

Suna la protectia copilului, gasesti numarul pe internet. Ceea ce se intampla nu e normal, un copil ar trebui iubit de parinti indiferent ce se intampla, sau incearca sa vorbesti cu ea, poate are niste greutati mari si tu nu stii de ele, si mai mult o superi.

| MuCelMic a răspuns:

Data viitoare Strange Prin Casa! eventual si fara sa ti se mai atraga atentia, ar trebui sa stii deja ce pretentii au parintii tai de la tine.