| ALEXANDRA1356 a întrebat:

Deci m-am saturat sa ma cert cu mama. Nu ma intelege. nu ma sprijina in nimic. Nu-i plac prietenii mei. Ei nimic nu-i place legat de mine.
MEreu ne certam. dar poate anul trecut era putin mai bine. De cand sora mea a nascut eu nu mai exist pentru ea! (va rog sa va abtineti sa-mi spuneti ca doar mi se pare. si ca ea sigur ma iubeste. pentru ca nu o cunoasteti).
Sa va dau un exemplu. Ieri ieram in oras. Si i-am spus sa-mi ia o bluza. Si mi-a zis ca nuy-mi ia nimic ca n-are bani. (avand in vedere ca abia a venit in tara si are 8 mii de euro. sigur n-are nici un ban.). Poate nu ma deranja atat de tare. Da am trecut dupa 5 minute langa un magazin de copii si cica "hai sa cumparam celei mici ceva ". I-am zis ca parca nu avea bani. si cica "lasa ca pentru. ea oi gasi ceva ". Si macar daca ii lua ceva ieftin. Da i-a luat o gramada de chestii.
Avand in vedere ca duminica este ziua mea. nu se vede nimic diferit. Nu vrea sa-mi cumpere nimic.
PE mine nu ma lasa DELOC sa ies din casa (si acum este vacanta ). Daca stau la telefon iar este rau. LA calculator la fel.
Trebuia sa plecam acu dimineata sa cumparam nu stiu ce, si vai, a venit sora mea cu copilu. si nu mai mergem nicaieri.
MA cearta toata ziua din orice. De la ea abia daca vad un ban. MA jigneste mereu!
Se vede diferenta care o face intre mine si cele 2 surori ale mele. Cu mine mereu a fost rece! Pentru simplul fapt ca semam cu tata! Credeti-ma. nu mi se pare! crying.
M-am saturat sa plang din cauza ei. Nu ma lasa sa vorbesc cu nimeni. Voiam sa ies cu rolele si cica sa stau acasa. ca ea nu ma lasa sa plec nicaieri.
Ps. duminica fac 15 ani.

(incercati sa intelegeti. daca cititi vi se pare o prostie. dar sa traiti asta zi de zi. Niciodata nu m-a strans in brate. PE surorile mele, si pe nepotica toata ziua le "sufla" ) straight face. Nu mai rezist sad.

Răspuns Câştigător
| Ion a răspuns:

Deci asta poate nu este un sfat prea bun, dar ce-ti pot recomanda este daca te mai face asa, sau daca de ziua ta se poarta tot urat, roaga-ti un prieten sa te tina la el, si sa-i zici la maicata ca fugi de acasa. sau dupa Pasti sa faci asta ca na, nu stiu cine te poate tine de luni. vinerea urmatoare ii zici ca fugi si rogi prietenul sa te tina la el. si sa vezi atunci cate apeluri o sa-ti dea. iti inchizi telefonul si a doua zi, il deschizi, vb cu ea si ii zici ca daca se mai poarta asa cu tine te pierde. nu cred ca ii cel mai bun sfat, dar un prieten de-al meu asa o rezolvat faza cu maicasa. sper ca macar de ziua ta sa se poarte altfel.straight face

11 răspunsuri:
| ioanaioana a răspuns:

Ar trebui sa-ti faci curaj si sa discuti cu ea.Chiar daca zice ca n-are timp sau ceva de genu, bateo la cap pana discuta cu tine.Sau vorbeste cu una dintre surorile tale

| Damasc a răspuns:

La multi ani pentru duminica.Intai de toate trebuie sa intelegi si tu ca este normal sa ii acorde atentie ceva mai mare nepotelei sale. Faptul ca are o nepotica si o poate vedea este un lucru enorm pentru ea.In orice caz chiar cu toate astea nu ar trebui sa te neglijeze pe tine in niciun fel, aici fac referire la faptul ca a venit cu 8000 euro si tie nu vrea sa-ti ia o bluza, probabil a avut un motiv bine intemeiat ma gandesc.sau poate are datorii de care tu nu stii, dar o bluza cred ca putea sa iti ia...Ai putea sa incerci sa discuti cu ea pe tema asta, sau daca nu poti aborda acest subiect cu mama ta incearca cu sora ta, sigur iti va fi mai usor.Eu zic sa nu privesti problema atat de aspru, cam asa se intampla mereu intr-o familie unde exista deja un copil, destul de mare cum esti tu, daca apare si un al 2-lea copil atentia este clar indreptata la cel de al doilea,deoarece este mai mic si necesita mai multa atentie si ingrijire. Poate gresesc,poate la tine este o situatie cu totul diferita si mai dificla si poate mama ta chiar nu te apreciaza, dar inclin sa cred ca lucrul asta e de moment, ai sa vezi ca pe parcurs te vei obisnui.Chiar daca te simti constransa de ce se intampla sa nu incepi sa dai vina pe aia mica ci sa o iubesti cat mai mult.Mai discuta cu prietenele tale situatia in felul asta te mai descarci.Succes

| Agutzzza a răspuns:

Buna, of, parca simt si eu ce simti si thu dar, avand in vedere ca eu ma inteleg minunat cu mama mea...
Fai o surpriza si cumparai ceva si poate se va mai imbuna, sau roag-o sa nu te mai certe pentru ca te sperie si numai este la fel ca inainte, si speeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer din tot sufletul sa te intelegi mai bine cu mama ta, si fie ca sarbatorile de Paste sa iti aduca numai bucurii si dorinte implinite
Cand suflii in lumanare de ziua da, ORICE dorinta te-ai pune, se va implini 100%, ai incredere pentru ca app toaa lumea pe care o tiu a facut asta si i s-a indeplinit dorinta(inclusiv mie)
Pupici, Agutzzza kiss

| ALEXANDRA1356 explică:

Nu am cum sa ma bazez pe tata. Tata era alcoolic. si facea scandal. au divortat. Nu prea vreau sa mai tin legatura cu el sad

| AikkoxD a răspuns:

Buna. Am trecut si eu prin problema asta. Nu vreau sa fiu un exemplu negativ si nu vreau sa-ti inrautatesc situatia, dar poti proceda astfel:

ignor-o complet, nu mai vorbi cu ea, sau raspunde-i asa dur, indiferent, spune-i ca mai bine nu te-ai fi nascut ca ei oricum nu i-ar fi pasat si chestii d'astea.

te poti imbraca asa cum iti place, nu cum vrea ea, poti iesi in oras cand vrei tu, ca doar e viata ta nu a ei.

poti ramane la o prietena cateva zile, fara sa o anunti pe maicata si fara sa-i raspunzi la telefon tot timpul asta.

sau poti vorbi deschis cu ea, intreab-o in fata de ce se poarta asa cu tine si spune-i clar ca daca se mai comporta asa, poate sa te uite si te va pierde.

acum nu stiu ce alegi, eu una asa am procedat si a functionat, dar vezi tu, nu toate mamele sunt la fel, nu stim cum va reactiona. eu te sfatuiesc sa vorbesti cu ea din suflet, adica sa-i spui tot ce simti. bafta!

| Gabriela0206 a răspuns:

Buna! In primul rand, La multi ani si sa fii sanatoasa si fericita! :* :*
Cat despre problema ta...esti sigura ca singurul motiv pentru care mama ta se comporta asa este ca semeni cu tatal tau? Ti-a spus asta in fata? Si daca da, tatal tau ce parere are despre asta?
Incearca sa discuti cu ea, comunicarea este cea mai buna solutie. Poate parea greu sau chiar imposibil la inceput dar daca incerci si incerci mereu, poate te va asculta.
Daca nu ii plac prietenii tai intreab-o care este motivul. Discutati despre asta si poate ajungeti la o concluzie favorabila pentru amandoua.
Daca nu iti da bani, incerca sa ii arati ca ii meriti, ca ai mai crescut cu un an si esti mai responsabila si mai matura. Da-i motive sa fie mandra de tine! Adica, ocupa-te de scoala si sa aduci acasa rezultate bune, ocupa-te de treburile casnice, etc. Arata-i ca esti o fiica buna si meriti toata atentia ei!
Nu incerca sa ii incalci cuvantul si sa ii arati ca faci doar ce vrei tu, o vei intoarce si mai rau impotriva ta.
Intreab-o cum era ea la varsta ta si explica-i ca acum adolescentii au alte preocupari (telefon, calculator, iesiri cu prietenii) dar ca nu isi neglijeaza nici responsabilitati-le, pentru ca trebuie sa ne adaptam la vremurile noi, nu putem trairi doar izolati in trecut.
Daca problema tot nu se rezolva, incearca sa discuti cu un alt membru al familiei despre asta.
Mult succes! :*

| D33A_5116 a răspuns:

Off...mie una mi se rupe inima, te cred faci 15 ani si mama ta sa se comporte asa,iti dau un sfat:dupa paste du-te la un prieten/oprietena poate te incurajeaza te sustine, si fa asta fara sa ii spui mamei tale, lipseste de acasa 3-4 zile,sa vezzi ce rau o saii para, ca a plecat fata din cauza ei, stiu ca poti...iti urez mult succes, daca el roagal si pe tatal tau sa te ajute.pup :*papa

| MaliceThemen a răspuns:

Buna!
Problema e foarte dificila... Incearca sa discuti asta si cu o prietena, cere-i sfaturi si ei. Am citit si prin celelalte raspunsuri iar daca ai ideea sa fugi de acasa fara sa ii raspunzi la telefon ma gandesc ca, o sa anunte politia si asa mai departe. sunt si mai multe probleme apoi. Vorbeste cu cineva din familie apropiat : bunica, bunicul, matusa.Cineva care stii tu ca te intelege si te ajuta.Noi nu putem decat sa-i dam sfaturi, prinde-o in toane bune si vobeste cu ea tot ce ai pe suflet, daca nu te asculta arata indiferenta fata de ea! asta doare tare si poate asa isi da si ea seama ca greseste. Daca te intreaba ceva raspunde-i fii politicoasa numai nu da detalii gen ` unde te plimbi tu pe afara, ca poate e treaba tabatting eyelashes poate ai vreun iubit, nu este problema ei laughing. Recunosc ca este complicat.La scoala... un plsiholog ceva? incearca si cu ideile unor oameni maturi de pe la scoala ( ma refer la psiholog) poate a avut aceeasi problema si stie sa te ajute.

Eu iti urez Paste Fericit happy
Si La Multi Ani pentru ziua ta! sa fii fericita, sanatoasa si sa ti-se rezolve toate problemele!

| MissIndependent a răspuns:

Nici eu nu ma inteleg cu mama, si nici eu nu mai suport nimic! dar iti spun secretul meu care ma face sa ma simt bine: tin tot timpul capul sus sunt ambitioasa si am incredere in mine. in orice caz bafta multa! kiss

| wendy434 a răspuns:

Eu am o mama exact ca a ta doar ca eu n-am sora dar in schimb verisoara! O urasc de cand s-a nascut dar o vizitez rar odata la 3 ani cel putin,plus ca mama mea e in Italia, stau cu tati care e cel mai bun tata din lume! Incearca sa gasesti o ruda sau pe cineva care te iubesc mai mult sau cel putin pe toate la fel de mult si roag-o sati ia ce nu-ti ia mama ta, la mine merge si nu-i cu ruda si cu tati... offf chiar cai rea nici o bluza nu-ti ia! Eu am 12 ani si.ma joc webkinz(animalutele din plus cu un cod secret), si odata cand am fost la plimbare prin oras(stau in Bucuresti)am trecut pe langa o vitrina cu webkinz, si i-am cerut sa-mi ia unul si acolo costa vreo 45-50 lei unul si ca sa vezi ce noroc am la tata nu mi-a luat unul mi-a luat doi!(bine deja imi mai luase unul de la carefour, de Craciun), pai se pare ca la mine e mai usor dar sper ca ce tiam spus sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E primul caz pe care il intalnesc de genul acesta.Cel mai bine e sa ii spui verde in fata tot ce ai scris aici. Spune-i ca ai o varsta si ca iti trebuie respect.Eu sunt baiat dar cred ca daca facea mama asa pana nu ii ziceam ceva urat nu ma lasam big grin.Fi mai apropiat de tatal tau si bazeaza-te pe el si spune-i sa aiba o discutie cu mama tawinking. Apropo, LA MULTI ANI!