| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, parinti mei vor sa divorteze.Eu tin la fel de mult la amindoi, dar eu fiind minora trebuie sa aleg pe unu dintre ei. Nu stiu pe cine sa aleg este foarte greu sa iau o decizie. Poate sfaturile voastre ma vor ajuta.

Răspuns Câştigător
| illusion a răspuns:

Faza cu "convingetzi parintii sa nu divorteze" nu o sa functioneze.am trecut prin ce treci tu acum si am suferit enorm, aveam 10 ani si am ales-o' p mama pentru ca acum serios cand esti pe stop ii poti zice tatalui ca ai nevoie de absorbante sau cand decizi sa iti incepi viata sexuala ii ceri lui sfaturi? astea se discuta cu o mama mai ales ca esti fata. Eu acum am tata vitreg. e aiurea si oricum o sa ai si thu la un mom dat tata sau mama vitrega indiferent daca tu vrei sau nu, nu le poti impune tu absolut nimic parintilor tai pentru ca nu te vor asculta vreodata. O sa auzi dupa vreo 6 luni de la divort "tactu' a fost un nenorocit" sau "mata a fost o c***a de aia ne-am desp" o sa iti fie foarte greu. cel mai mult tu vei suferiiwinking eu ce pot sa iti zic e sa fii tare si eu zic sa o alegi pe mama ta (cunosc fete care au ramas la tatii lor, unele au mame vitrege cu care se inteleg bine, altele acum au niste tati alcoolici; depinde de fiecare om) gandeste-te bine ce vrei sa faci, pentru ca asta o sa iti schimbe viata definitiv, nu o sa mai poti visa, nu o sa mai mananci cu ambii parinti la aceeasi masa, o sa te doara foarte tare si sincer chiar imi pare rau pentru tine. Ai grija de tine si iubeste'ti ambii parinti pentru ca la un mom dat nu o sa ii mai ai, probabil ca poate ma judeci ca iti zic pe cine sa alegi dar eu am ramas fara tata.si daca il alegeam acum eram pe drumuri, nu ma intelege gresit asta nu ins ca asa o sa se intample si la tine. Hai bafta ai grija de tine :*

24 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca unul din ei are pe altcineva, probabil iti va fi mai greu langa el, te-as sfatui in acest caz sa ramai langa celalalt. Pacat ca nu-si dau seama cum te va afecta decizia lor. Mai conteaza si care va avea mai mult timp pentru tine, e greu de spus avand in vedere ca nu cunosc persoanele in cauza si situatia. In mod normal mama ar putea sa te ajute mai mult sa treci prin adolescenta, dar de multe ori in cazul unei depresii s-ar putea sa iti fie greu sa stai cu ea, mai ales daca aceasta decizie de divort ii apartine si iti refuza dreptul la o familie intreaga. Fiecare caz are particularitati si e imposibil de spus, in cele mai multe cazuri copiii raman cu mama, eu as alege pe cel care a dovedit mai intai ca ii pasa de mine.

Abh
| Abh a răspuns:

Chiar daca parintii tai divorteaza, asta nu inseamna ca nu vei mai avea contacte si cu celalalt. Daca ar fi fost sa aleg, as fi ales-o pe mama, fiind fata.Asta nu ar insemna ca iti iubesti tatal mai putin. Sfatul meu este sa povestiti toti trei despre acest subiect, nu lua pe umerii tai aceasta povara.

| anad a răspuns:

La 14 ani stii care parinte iti va fi mai aproape, te va sprijini, intelege si ajuta mai bine.Acum, la aceasta varsta ai mai multa nevoie sa fii inteleasa si ajutata. Ei vor avea grija oricum amandoi de tine.

| Linda a răspuns:

Eu ma gandesc ca uneori divortul este o problema de spatiu. Un om care nu poate avea camera lui nu e bine. Chiar daca- avand posibilitatea - eu cred ca e bine ca oamenii care nu se inteleg sa stea in locatii diferite, dar sa nu divorteze. Sa mearga la o biserica, sa incerce sa gaseasca consiliere in problemele in care nu se inteleg. Chiar daca unul din soti are pe cineva, nu inseamna automat ca trebuie sa divorteze. Poate revine la familie.

| arrriadna a răspuns:

Salut.
Daca nu stabilesc ei unde si cu care din ei o sa locuiesti si iti dau tie aceasta libertate inseamna ca au f mare incredere in tine ca stii ce vrei de la viata.
Asadar este mai bine sa organizezi "sedintza" intr-o seara si sa le expui problema, exact asa cum o percepi tu. De asemeni e bine sa ii rogi sa te puna la curent cu deciziile lor, astfel incat sa iti intelegi cat mai bine parintii. Sunt convinsa ca te vor ajuta cat pot ei de bine si, de fapt, si tu ii vei ajuta pe ei sa isi clarifice situatia.
Daca accepta ideea (si isi permit financiar) poti cere sa mergeti toti 3 la un psiholog specializat in relatii de familie care sa va faciliteze dialogul si armonia interioara. Desi mai simple mi se par "sedintele de seara", sincer.
Nu uita: de fapt, nu ai o alegere de facut. Se va autoselecta parintele cu care vei locui. N-ai ce sa alegi, de fapt. Ei SUNT si RAMAN parintii tai, indiferent de statutul lor oficial. Doar contextul cu "locuitul" se schimba.

| Bii26 a răspuns:

Poti sa ii convingi sa nu divorteze. Dar drepturile copilului spun ca daca ai 14 ani impliniti poti alege cu cine vrei sa stai. Ori poti sa stai cu mama in timpul saptamanii si cu tata in week-end, sau invers.Vezi tu cum faci, dar daca decizia este luata[vor sigur sa divorteze trebuie sa decizi]

identitate
| identitate a răspuns:

Nu esti obligata sa alegi. Spui ca nu vrei sa alegi iar judecatoarea o sa aleaga singura.Asa ramai in relatii bune cu amandoi indiferent la care o sa ramai happy

| mayli_9074 a răspuns:

Poate parintii tai vor gasi o cale de misloc si vei locui un timp cu mama un timp cu tata. Dar poate reusesti sa-i convingi sa nu divorteze.

| andrutsy a răspuns:

. POi depinde cu cine te intelegi mai bine; x dar eu zic cu mamawinking pentru.ca e altfel big grin stii uh big grin

| Lorenyk a răspuns:

Straduieste-te sa ii convingi sa nu divorteze. parintii mei sunt divortati si doare foarte tare... trebuie sa fi foarte puternica! eu am ramas cu tatal meu, desi pe mine nu m-a intrebat nimeni cu cine vreau sa raman, ca aveam doar 7 ani, dar tu trebuie sa te gandesti foarte bine, cine crezi ca te poate ingriji cel mai bine, cine te rasfata cel mai jmult, cine petrece cel mai mult timp cu tine, etc.

| cucalic a răspuns:

Comunica cu amandoi si incearca sa gasesti o cale de rezolvare in viata voastra de familie.vezi din ce cauza vor sa divorteze, si incearca sa ii convingi ca din dragostea lor unul pentru altul, ai renascut tu ca fruct al iubirii. e pacat sa se dezbine o casa m-ai ales cu un copilstar

| gabytza_7109 a răspuns:

Pai gandeste-te cu cine ti-ar fi mai bine si cu cine te simti mai bine.acum este alegerea ta dar de obicei mamele sunt cele mai grijuli nu ca tati nu ar fi.

| NonimOo a răspuns:

Intr-un fel las alege pe tata ptc sunt si mai aproape de scoala am tot ce im trebuie, dar intr-un alt fel as alegeo pe mami ptc ma inteleg bine cu ea si vorbim despre orce dar asta ar insemna sa stau la bunici si sa fac naveta pentru a merge la scoala si mai multe ...este foarte greu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sant doi oameni prosti si egoisti.sunt parintii tai si te rog sa ma ierti. dar ei au uitat ca sunt parinti in momentul cand au hotarat sa se desparta. spune-le ca stai cu amandoi. daca ei nu pot spune-le ca gasesti tu o solutie sa traiesti fara ei. poate asa te iau in calcul si vor gandi de doua ori inainte sa faca prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca parinti tai divorteaza tu normal va trebui sa mergi cu mama ta. Asta nu inseamna ca trebuie sa intrerupi relatiile cu tatal tau. Poti sa stai si cu unul si cu celalalt periodic.Parinti tai te iubesc amindoi cu siguranta, dar nu pot ramine impreuna daca nu se mai iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintii mei la ora actuala se cearta aproape zilnic si cred ca ajung la divort.Au mai vrut sa divortele de vreo 3 ori pana acum.Iti spun gandese`te si convingei sa nu divortele cu faze de genu ca nu ai prieteni cu un singur parinte si tu o sa fii singura etc. fa pe victima va merge mie mi-a mers de foarte multe ori si sper sa mearga in continuare.Nu imi doresc sa ajunga la divort nici parintii tai ai graja.Bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai care este vinovatul incidentului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am alesc cu mama si acum imi fac un car de nervi ambi imi vine sa ma duc in **** dar gandeste-te cu cine vreau tu la mine oricum e mai dificil... eu te sfatuiesc sa ramai cu care e mai normal la cap dintre ei 2 happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt in aceasi situatie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred cu mama ta

| Bucatarul.com a răspuns:

1 saptamana la deal
1 saptamana la vale

| didu11 a răspuns:

Eu sunt noua pe aici, intrebarea vad ca e de ceva timp pusa, dar iti spun ca si eu am trecut prin asa ceva si aveam 12 ani. Acum am aproape 15. Cum spune si illusion, fiind fata, dupa parerea mea, as alege sa raman sa locuiesc cu mama; asa am si facut. In prezent, ma inteleg foarte bine cu amandoi, cu tata ma vad saptamanal, si de asemenea si ei doi discuta problemele serioase in legatura cu mine [scoala, excursii etc]. Oricum, mama ia deciziile.

Sa ne tii la curent, daca vrei, cu ce ai mai facut in continuare si cum te descurci. :*

| elanul78 a răspuns:

Mda, sunt proaspat divortat am un fiu putin mai mare dacat tine adica 16 ani, ce pot sa iti zic este ca nu trebuie sa alegi deloc, amandoi sunt parintii tai indiferent de situatia lor, tu trebuie sa te porti la fel cu ei, asa cum o faceai si cand parintii tai se intelegeau, parerea mea ca amindoi te vor ajuta la fel,

| doareu_7715 a răspuns:

Eu aveam 11 ani cand ei s-au despartit si am ramas cu mama, nu am avut incotro caci ei nu divortasera, tata murise iar mama a fost acolo pentru mine si eu pentru ea. Nu imi pot inchipui cum as putea trai fara ea. Gandeste-te bine.