| ViVi a întrebat:

Am 14 ani si ma numesc ana ...Stau cu bunica si cu mama mea
Mama mea bea des iar eu urasc bautura din cauza ca de la bautura s-o distrus familia mea. Eram o familie numeroasa 2 oameni din familia mea au murit din cauza asta...
Mama mea nu e alcoolica dar bea din 2 zile 1 zi tot bea... una intrega
si se comporta foarte urat cu mine...nu are servici ...traiesc din pensia bunicii desi e mare de 13 milioane...
tata eu nu am de fapt am dar sunt despartiti iar eu nu ma inteleg cu el
Din cauza asta eu nu am prieteni nici bani...
la scoala imi merge prost si invatatura si la colegii
nu imi merge nimic bine
Uneori ma gandesc ca mai bine nu ma facea

Cine se uita la acest text va rog sa-mi dati un sfat...
ce sa fac ca m-am saturat si astept sa cresc mare sa ma duc din casa astahappy

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

La mine e aproape aceeasi situatie doar ca mama nu bea iar parinti sunt despartiti dar mama are un servici, ea e rea cu mine si prietenul ei un betivan! Dar am o gramada de prieteni care ma asculta cand am vreun necaz, incearca sa-ti faci un prieten foarte bun nu prea cred ca nu ai nici unul, si daca ai incredere in el spune-i ce simti pentru ca el te intelegehappy, eu nu-mi suport familia si abia astept sa cresc si sa plec din romania, dar pana atunci e mult, chiar daca mai zic cand am nervi(in fiecare zi)ca nu mai pot si imi vine sa mor nu am ce face, mi-e dor de tata pentru ca nu l-am mai vazzut de ani si el ma iubea dar nu am ce face, lasa-i drek pa aia de la scoala, daca ai din clasa un prieten bun 2 aia te vor sustinehappydaca vrei sa mai vb trimite-mi mesaj, o sa te mai sfatuiesc acolohappy

21 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Singura solutie este sa vorbesti cu mama ta... ea este singura care poate sa puna punct actualei voastre situatii... vorbeste-i deschis, spune-i ce ai pe inima...si fa-o sa inteleaga cat de mult greseste ca bea. Daca nu revolvi nimic cu ea, vorbeste cu bunica... poate o aduce ea la realitate... daca lucrurile nu se redreseaza spune-le ferm ca risca sa te piarda si o sa ramana singure!

Janina
| Janina a răspuns:

Singura solutie este sa vorbesti cu mama ta...ea este singura care poate sa puna punct actualei voastre situatii...vorbeste-i deschis, spune-i ce ai pe inima...si fa-o sa inteleaga cat de mult greseste ca bea. Daca nu revolvi nimic cu ea, vorbeste cu bunica...poate o aduce ea la realitate....daca lucrurile nu se redreseaza spunele ferm ca risca sa te piarda si o sa ramana singure!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Mersi pentru ca mi-ai ales raspunsul castigator, sper ca ti-am fost de folos

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Nu-l asculta pe anonimu asta ca stiu cine e, orz mai termina>.

| Daisy. a răspuns:

Imi pare rau sa citesc asta... te rog daca vrei lasa-mi un mesaj cu ID-ul tau...eu as vrea sa ma imprietenesc cu tine...nici eu nu am fff multi prieteni dar cei pe care ii am imi sunt alaturi orice-ar fi

| sweety_1169 a răspuns:

Scuze ca te intreb... dar daca nu ai bani cum de ai net?

| iulia_5454 a răspuns:

Incearca sa vb cu mama ta, sa ii explici ca iti face rau atitudinea ei si ca se distruge singura.de ce iti merge rau la scoala? incearca sa inveti bine, sa poti da la facultate, sa poti pleca de acasa cu perspectiva de a avea un serviciu bun.ai grija de tine, nu dispera

| andreig a răspuns:

sad imi pare rau sa citesc asta! Cred ca cel mai bine (parerea mea) este sa te apuci zdravan de invatat, sa citesti tot ce prinzi, sa ai rezultate foarte bune la invatatura ca prin asta sa le demonstrezi ca nu esti ca ei si ca esti deosebita si vei realiza in viata! Astfel vei avea o slujba, firmele te vor cauta fiindca te vei remarca la scoala, vei avea casa ta, viata ta, slujba ta si cu timpul vei gasi un viitor sot care sa-ti fie alaturi. Nu este greu iti trebuie doar putina ambitie si sunt convins ca dispui de ea~!

| hanry a răspuns:

Salut, ana,
Pacat... poate chiar daca ai vorbi cu mama ta dorinta de alool este mare si nu o sa rezista fara el dar poate reusete sa bea mai putin... si nu te apuca si tu... daca o sa bei si tu ai sa devi ca mama ta(fara suparare) invata si adica pune cu burta pe carte...

| hanry a răspuns:

Salut ,ana,
Pacat.... poate chiar daca ai vorbi cu mama ta dorinta de alool este mare si nu o sa rezista fara el dar poate reusete sa bea mai putin ..... si nu te apuca si tu .... daca o sa bei si tu ai sa devi ca mama ta(fara suparare) invata si adica pune cu burta pe carte ...

| FoXy a răspuns:

Crede-ma ca asa am si eu o problema cu tatal mamei mele si sti ce am facut: am scris numele intreg pe un bilet si l-am bagat in congelator e bine daca ai si o poza de buletin ceva ma micut.si nu l-am mai scos niciodata de acolo si acum nu mai bea.Nici eu nu credeam dar am observat ca merge. Dar daca vrei sa faci asa ascundel bine in congelator altfel o sa dea de el si o sa te intrebe.Cu invatatu e mai grav.Nu lasa mediul de acasa sa te afecteze la scoala si incearca sa inveti mai bine deoarece numai asa poti pleca pe picioarele tale de acasa.Ai grija de tine.
Bye:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata, invata si iar invata.in ziua de astazi fara invatatura esti nimic.trebuie sa te focalizezi pe ceea ce iti prieste tie.lasa-i pe ceilalti si vezi-ti de scoala.sa nu renunti deloc la scoala, indiferent cat de greu ar fi, cat de plictisitor sau cat de neinteresant ti se pare. daca o sa ai studii ai sa ai o viata mai usoara, nu iti ingreuna singura situatia.alcoolismul este o boala, si daca nu ai mediile necesare pentru a o trata, totul este in zadar. uneori alcoolici devin violenti daca nu au bautura. eu zic sa mergi cu mama la dezalcolizare.si sa incercati pe cat posibil sa nu ii dati bani sau sa aiba acces la bautura.stiu ca este greu, pentru ca se poate imprumuta sau pur si simplu poate ajunge la extreme pentru a face rost de alcool.asa ca mergi la medic si trebuie sa o "fortezi "intr-un oarecare fel sa renunte la bautura. dar daca ea nu vrea si nu este interesata in a se lasa de bautura sa stii ca reusita este minima, dar depinde si de mediul in care traieste, daca tu si bunica o ajutati, ea poate reusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tacerea nu face bine de loc in cazul tau...trebui sa ai o discutie serioasa cu mama ta,,, in care sa te sprijine si bunica ta...sau orce alta ruda...trebui sa o conjingi pe mama ta sa lase bautura.sa,si gaseasca de lucru.si tu fi tupeista si fa. ti prieteni care sa te sprijine atunci cand ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discutia deschisa cu mama ta despre toate astea e solutiawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc roxana, am 13 ani si sunt din dej.Eu nu am problema asta si de acea as vrea sa nu fi suparata.Eu as spune sa incerci sa vorbesti cu mama da si sai explicice ca nu-i bine ce face si cati face nu rau.As vrea sa te ti de scoala da treci ca vederea peste asta, sa poti sa ajungi la o facultate buna pentru a avea un servici bun. Te rog sa ai grija de tine. Daca ai internet id-ul meu este:barbie_frumushika96. Te iubesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ana nu trebuie sa suferi din cauza asta ca tu trebiue so iubesti pe mama ta sucumpa mea eu tias vrea de iubita ce zici sunt bogat te astept in patul meu sa facem o partida de sex oral

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum te simti.nici eu nu ma inteleg bine cu mama mea dar nici rau... fate ca o intelegii, nici ea nu bea fiindca e fericita.ci pentru ca e trista.aratei ca o iubesti si ca pentru ea ai face orce sacrificiu la

.bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt un copil suparat si te inteleg.am avut si eu in caz in familie din cauza bauturii a murit.in legatura cu tine pot sa zic ca te inteleg dar nu iti negliza scoala.cand eram de varsta ta si eu am avut probleme la invatatura aveam media generala 7 si ceva dar m-am ambitionat si in ultimi ani de liceu am terminat cu 9 si ceva.nici nu iti dai seama ce satisfactii vei avea.si in legatura cu mama ta nici nu prea stiu ce sa iti zic ca stiu ca oricat vei vb cu ea nu va intelege.nu pot decat sa iti urez sa fii tare si sa te gandestii ca totusi e mama ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta spune'i cat de mult suferi cand o vezi ca bea si sa incerce sa nu mai bea ca sa puteti fi o familie fericita cu sau fara tata

| samy_6342 a răspuns:

Incearca si fa-ti mai multi prieteni care sa te inteleaga, din patima bauturii e greu de scos...succes

| camelia77 a răspuns:

Ana maria puiule asa cum e, e mama ta.eu am o fetita de 13 ani si nu ne intelegem deloc bine cu toate ca eu sunt o mama care mi-am dat sufletu pentru ea dar ea nu vede asta, as da orce sa am si eu o fata care sa fie asa ca tine. Iubeste-ti mama si incearca sa stai de vb cu ea poate gasiti voi o cale sa nu mai bea.curaj puiule ca in viata ai multe de infruntat.Cu drag camelia din timisoara