| cristinac45 a întrebat:

Am 17 ani, problema e ca: mereu ma cert cu mama... din lucruri banale uneori zi de zi, nu exista zi in care sa nu ma faca in toate felurile. De exemplu zice mereu ca, mai bine muream cand eram mica, sa ma ia dracu odata, dc nu ma marit sa plec mai repede de la ea ca s-a saturat sa ma vada, sa dea D-zeu sa nu stiu ce sa vezi ce o sa patesti in viata, ma injura de toti morti ea nu intelege ca ma doare mereu imi reproseaza ca nu fac nimic dar eu fac curatenie, eu fac mancare stau cu cele 2 surioare mai mici ea nu face absolut nimic, vine de la servici doarme, pleca in oras, sta la tv ce batai iau ma da cu capu de perete, ma bate cu cureaua din nimicuri se enerveaza nu se mai controleaza.Intradevar material vorbind am absolut tot ce imi doresc dar am realizat ca nu e de ajuns din moment ce mama mea imi doreste raul si nu ma sustine in nimic uneori cand ne mai certam vine cu bani si cadouri incearca sa ma cumpere pur si simplu nu isi da seama ca am nevoie de afectiunea ei si nu de bani. Daca as putea jur, ca as pleca in moemntul asta m-am saturat efectiv sa ma bata, sa ma umileasca mereu sadsad (imi cer scuze pentru eventualele greseli dar nu ma simt f bine) ce sfaturi imi da-ti. chiar am nevoie

17 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Aşteaptă să faci 18 ani şi FUGI.
Tocmai am răspuns la o întrebare în care explicam că DESEORI părinţii fac MULT RĂU copiilor şi deseori părinţii merită maxim un stuchit între faruri şi nici într-un caz respect.
Mă uimeşte că sunt încuiaţi pe-aici care pleacă tot de la premiza că ai fi tu vinovată.
Măi oameni buni, indiferent cu ce-ar fi greşit fata, asemenea cuvinte şi asemenea tratament aplicat unui minor se pedepsesc cu ÎNCHISOAREA în România şi nu sunt nici pe departe acte justificate.
La nivel psihologic, ar fi bine să discuţi cu un psiholog adevărat, sau consilier familial ceva, (dacă ne spui oraşul sau măcar judeţul din care eşti îţi pot da câteva ponturi) iar la nivel social, fă pe dracul în patru să pleci de-acolo şi să NU te mai întorci.
Ori te duci la o rudă sau ceva (pe termen scurt căci aşa ceva nu se mai poate!) ori înduri până termini liceul dar sincer îţi recomand să te adresezi şi Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului.
Indiferent din ce motive, mama ta nu are niciun drept să se poarte cu tine aşa însă dacă tu nu iei atitudine la cel mai dur mod cu putinţă, înseamnă că eşti în mod tacit de acord cu tratamentul aplicat de ea.
Mult succes şi curaj!
Mama ta SIGUR nu-ţi vrea binele!

| Zenithf a răspuns:

Este trist, foarte trist, ceea ce ti se intampla. Este ceva normal ca parintii sa fie mai afectivi cu cel mai mic dintre copii, dar de aici pana la ceea ce se intampla in familia ta este o diferenta grosolan de mare.
Sfaturi, ai 17 ani deci nu cred ca poti sa te intretii singura, de asemenea nu poti nici sa mergi la alte rude - bunici, matuse, altii - ca i-ai da apa la moara mamei tale si ti-ar scoate povesti din asta.
Cel mai "bine" ar fi, dupa parerea mea, sa mai rabzi pana ajungi sa dai la facultate, apoi vezi sa dai la una din alt oras, sa ajungi sa stai la camin sau undeva in gazda. Sau daca nu faci facultate, apoi sa-ti gasesti de lucru si o garsoniera unde sa stai in chirie, poate impreuna cu alta fata.
Un subiect Foarte sensibil despre care vreau sa-ti mai vorbesc, este cel referitor la viata sentimentala. Data fiind viata ta, tu esti mai sensibila si vulnerabila la escrocherii sentimentale. Cunosc un caz cu o fata de 21 de ani care a fost parasita de prietenul ei cand a aflat ca este insarcinata, cu copilul lor. Fi prudenta in relatii, oricat de frumoase ar fi sa pui raul inainte, caci numai Dumnezeu stie ce este sub masca fiecaruia.
Domnul fie cu tine.

| morena a răspuns:

cryingBine, inteleg ca va certati! Dar ce o face sa fie asa de nervoasa pe tine? Ii comentezi? Poate e ceva ce o deranjeaza la tine! E ca si tu o provoci? Daca ar vb ea poate ar reiesii ca si tu faci ceva gresit, ceva ce pentru tine poate parea a fi banal! Poate te injura dar te asigur, ca mama, ca sigur nu-ti vrea raul, dar vorbele spuse la nervi nu sunt decat niste vorbe care vor sa te supere! Nicidecum ceea ce gandeste! Nervii nu te lasa sa judeci rational! De aceea te sfatuiesc sa incerci sa nu te mai certi cu ea, si incearca sa lamuresti cu vorba buna tot ceea ce aveti de lamurit! Daca vezi ca e nervoasa incearca sa eviti orice discutie in contradictoriu! Totul se lamureste fara ridicarea tonului si nervi! E frumos ca o ajuti la treburile casnice pentru ca ea sa va asigure traiul! Cat despre afectiune ar tebui sa-i sugerezi, ca ai nevoie, la momentul cand chiar crezi ca vrea sa te cumpere! Si asta fara sa sune a repros! Asta sigur o va face sa simta ca si ea greseste, ca orice om! Te asigur ca te iubeste, dar nu stie sa se exprime! Ajuta-o sa inteleaga, si te asigur ca vei castiga cea mai buna prietena din lume! I-ti tin pumnii, si te rog sa-mi spui daca te-am ajutat! succes

| katrin7727 a răspuns:

Deci fugi... c mai aistepti du-te normal nu poti o iubesti si ia te iubeste doar ca cateodata e prea stresata ca ce lucreaza a da si inceaca sa nu mai faci curat mancare si din astea dupa ce o lasi cateva sap o sa te aprecieze mai mult

| Kyzz a răspuns:

Deci cel mai bine e sa vorbesti cu ea.
sau daca nu rezolvi nimic lasi de la tine si nu te mai ceri cu ea.
spui si tu da, da, da pana cand te vei desparti de ea pentru ca totusi are prioritate.
sau daca ai bani te muti singura.sau cu o prietena in chirie...
nu stiu.am doar 12 ani.si eu ma cert intodeauna. dar nu grav. dar las de la mine si functioneazawinking

| Shammal a răspuns:

Prin modul in care ai descris problema ta, eu spun ca esti o fire puternica din toate punctele de vedere, cel mai importat faptul ca o iubesti chiar daca ea aparent iti provoaca atata suferinta, este ceva extraordinar; citeste cartea Arta de a Iubi de Don Miguel Ruiz, o gasesti pe net; Player_pit, id-ul meu, mi-ar face placere sa vorbim, te imbratisez cu dragoste

| Smurf a răspuns:

Tatal tau unde este? Sau... tu cu surorile tale aveti acelasi tata? Este foarte important aspectul asta, poate tatal tau a parasit-o sau i-a facut ceva si tu ii amintesti de el.Lipsesc mai multe detalii, daca ne spui poate te ajutam mai mult, daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva, imi poti lasa id-ul tau.

| plasticstyle a răspuns:

Auci, si cu cele 2 surori se poarta la fel? poate e foarte stresata si nu stie cum sa se comporte cu tine si iti cumpara lucruri ca sa compenseze comportamentul ei denaturat.eu zic sa vorbesti cu ea, sa-ti explice de ce se comporta asa, cu ce i-ai gresit pentru ca tu o iubesti si suferi cand vezi ca se comporta asa cu tine.

| plasticstyle a răspuns:

Poti sa-mi lasi id ul tau printr-un mesaj?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tata e cu noi, traieste dar o iubeste enorm si asculta mereu ce zice ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristinac45 tot eu sunt nu stiu de ce dar nu ma mai pot loga, vream sa zic ca, tata e cu noi ei se inteleg bine dar el o iubeste enorm si face numai ca ea uneori mama il minte ca eu nu am vrut sa fac aia si aia si el pe ea o crede chiar daca nu e adevarat... el nu zice nimic nu ii comenteaza ei, pentru ca ea face urat daca se cearta si prefera sa evite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristinac45 tot eu sunt ...chiar si in momentul de fata urla la mine ma face in toate felurile, m-a batut am fost la biserica si am intarziat jumate de ora a inceput sa zica ca sunt vagaboanta ca am stat cu baieti afara si din astea sad o iubesc dar ma va face sa ajung sa o urasc enorm pentru toate astea

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Ba n-am citit de cat inceputu. Sfaturile mele>1.omoaro 2. fugi de acasa 3.maritate odata 4. habar n-am da erau prea putine sfaturi. 5. Daca ai vazut la 4 dc mai citesti.

| Raluuuuu a răspuns:

E o problema destul de grava. vorbeste cu un psiholog e cel mai bine.;[-

| cristinac45 explică:

Toate astea s-au acentuat ...de 5 ani e asa de rau. cand eram mai mica nu era chiar asa

| cristinac45 explică:

I-am spus de foarte multe ori, cu cele 2 surioare nu se comporta la fel, mereu le ia in brate si le compara cu mine. Pur si simplu zice ca, s-a saturat de mine ca nu ma mai suporta ca nu sunt fata care si-ar dori ea ...nu imi spune altcevasad

| toaxick a răspuns:

Buna eu zic sa incerci sa vorbesti cu ea sau eventual sa vorbesti cu un specialist ca noi nu prea avem cu ce sa te ajutam.