| AdrianH1236774 a întrebat:

Salut, am o problemă cu tatăl meu, mai întăi să vă precizez că este căsătorit cu mama mea de 16 ani și el pe la început a înșelat-o pe mama o dată, dar l-a iertat, bun, ce voiam să vă zic este că este foarte gelos, mama mea acum este plecată din țară și vine în Martie ( a mai fost plecată de multe ori ) și tata nu se comportă prea frumos cu noi, adică ne face handicapați, sătane etc ( am încă 2 frați unul mai mic și unul mai mare ) și acum câteva luni mama a avut 2 tentative de divorț dar a renunțat deoarece credea că se schimbă, ea a vrut să divorțeze deoarece o face în toate felurile și se ceartă mereu, ne înjură și pe noi, este gelos, o ține doar în casă, dacă pleacă undeva cu el spune că s-a uitat după cutare. Acuma noi stăm cu el și mama este în Austria, muncește și el se ceartă cu mama la telefon nu mereu dar se ceartă și îi repetă întruna ( deja este enervant ) să fie cuminte, să nu plece, să nu se uite după nimeni când pleacă în oraș la cumpărături etc. și a și a amenințat-o că dacă pleacă iară sau îl înșeală din mâna lui numai scapa și vreau să vă zic că dacă mama mea ar pleca îi este greu cu noi 3 ( nu are cu cine să ne lase, nu are părinți nu are pe nimeni și găsește și greu loc de muncă și chirie ) iar eu m-am săturat de cearta, alteori tremur..numai pot dar tatăl meu este "nebun" nu poți vorbi cu el dacă îi zic că numai suport cearta zice că "dacă măta-i cu**ă sau că mama provoacă cearta sau din astea" dar el începe cearta și mama mea știe că ne-am săturat dar nu avem ce face. Vreau să mă sfătuiți ce să fac, apropo tata stă mereu acasă și nu face nici curățenie nici de mâncare(că nu știe) măcar curățenie de-ar face dar tot pe noi ne pune. vreau să mă ajutați cu niște sfaturi.că m-am săturat și de ceartă și de el. FUNDĂ!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca mama ta intretine familia, daca ea este singura care munceste, asa-i?
In cazul asta, trebuie ca voi 3 sa-i spuneti mamei ca sunteti de acord sa divorteze, si sa va ia de acolo. Indiferent cat de greu i-ar fi ei, ii va fi insutit mai usor avandu-va cu ea!

| AdrianH1236774 explică (pentru Violleta2022):

Știe și i-a că vrem dar mnah numai știu nimic ce vrea să facă, noi îndurăm în fiecare zi certurile lor și înjurăturile lui tata și tata lucrează dar acum e frig iarna.

| ALGator a răspuns:

Depinde ce situație materială aveți. Ar fi bine dacă ai avea martori sau dovezi despre încălcările lui. În niciun caz nu porniți război cu el. Pare a fi periculos.
Ideal era dacă mama divorț a și voi va stabileati la ea.
Dacă credeți că aveți putere să îl înfruntați spuneți i în față cu calm și hotărîre că nu îi mai acceptati nicio încălcare.
Mai puteți vorbi la Telefonul copiilor, cu rude de încredere (bunici, unchi) sau cu politia. Mama trebuie să știe și ea situația dar informați-o fără să vă vaicariti. Are și ea nevoie de sprijinul vostru moral.
Dar nu faceți mișcări imprudente și nu vă dedați voi înșivă la agresiuni.
Se va rezolva, dar aveți bătaie de cap. Succes!

| ALGator a răspuns:

PS. Nu te necăji din cauza limbajului lui. Nimic din ce spune nu e adevărat. Dacă cineva e Satana, atunci el e acela.

| gratargratar a răspuns:

Este normal ce ti se intampla, de vreme ce maica-ta aduce banii in casa.
Situatia este in schimb paradoxala pentru ca taica-tu, din cate zici, nu numai ca este gelos dar si lenes.
In alta ordine de idei, barbatul se simte inferior si (aproape jignit) cand femeia aduce bani in casa, iar el ia slujba de casnic. Asta este regula generala. Exista si exceptii care confirma regula.
In al doilea rand, se gandeste cum de l-a iertat maica-ta asa de usor atunci cand a inselat-o. Poate pentru ca l-a inselat si ea, sau pentru ca are de gand sa il insele? Asta este gandirea lui.
De aici se nasc doua sentimente care se potenteaza reciproc: neputinta si gelozia. Acestea doua nasc furia.

Solutia ar fi urmatoarea:
1. Maica-ta sa se intoarca acasa si sa-si gasesca un loc de munca in tara
2. Taica-tu sa se apuce de munca (ori in tara ori in strainatate) ca (preferabil) sa castige mai mult decat maica-ta.

Are momente cand se poarta frumos cu voi? Cand e tandru etc?

| AdrianH1236774 explică (pentru gratargratar):

Rar are momente dinalea și el lucrează dar acum e iarna și e frig, dacă tata ar lucra în străinătate (am auzit asta când vorbea la telefon cu mama) zice că mama își face de cap..nici cum nu e bine și mai și o înjură la telefon și zice că se uită pe geam după toți.

| TimSem a răspuns:

Din pacate nu prea ai ce face. Eventual sa inveti din greselile lor si sa deschizi ochii bine cand va veni randul tau sa te casatoresti. Micile "bube" care se vad in primele saptamani de casatorie ajung mari "bube" dupa ce faceti "vechime".
Astea sunt treburi care trebuie mama ta sa le rezolve. Eventual povesteste mamei, insista (nu doar tu, ci voi toti copiii).

| addya a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa vorbesti cu mama ta ea este adult incearca sa ii explici tot ce doare va sti ce sa faca, daca tatal tau devine agresiv cu voi mergi la politie nu se poate sa traiti cu certuri si amenintari, pentru mama ta mai bine ar divorta, tatal tau nu mai are demult sentimente nici respect pentru voi, imi pare rau ca spun asta....sa ai grija de tine si de fratii tai

| anonim_4396 a răspuns (pentru addya):

Ba sa aiba fratele mai mare grija de ea ca daca nu e posibil si viol daca taicasu e disperat.