| varcolitalitamare a întrebat:

M-am saturat de viata! Mama ma tot cearta din nimicuri! Mereu! Nu mai rezist! M-a intrebat ceva la romana dintr-o carte si nu am stiu sa ii spun desi eu i-au nu mai zece la romana si la mate mereu.A inceput sa strige si sa urle ca sunt proasta si ca stau mereu pe calculator ca nu am nimic in cap! Eu i-am zis ca stiu! Si ea m-a facut in toate felurile dupa ce i-am zis asta m-a facut boratura,cretina,idioata, etc...! Eu am tacut.Se cearta mereu cu tata! La ziua mea am plans din cauza ei ca nu am; luat papucii in picioare! Si nu numai asta, multe lucruri! Imi vine sa ma omor sau sa plec de acasa! Si cand plang zice ca ma prefac si ca joc teatru! Si ca o bag pe ea in spital! Si tata i tine isonul si dupa aceea imi zice mie tata ca daca nu face ca ea se cearta cu el! Ce sa fac! Si prietenele mele au vazut cum se poarta!

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Este normal sa existe si mici conflicte intre adolescenti si parinti. Parintii acum sunt preocupati foarte mult de grija odraslelor,pentru dezvoltarea intelectuala, pentru integrarea in randul societatii, dar singura ta responsabilitate este sa-i respecti, dar si sa-i iubesti si nicidecum sa devii o rebela, sa profiti foarte mult de libertate nu se cade.

Gandurile cu sinuciderea... ai face foarte bine sa te calmezi, sa privesti lucrurile cu optimism. Vezi ce-ti ofera mediul virtual? Asemenea ganduri si idei provin intocmai din acest mediu virtual! Renunta la asemenea ganduri.PUR SI SIMPLU LE IGNORI!
In fond, nu poti interactiona cu cei din jur si in realitate? BA DA! Cine te opreste? Computer-ul. Dar din nefericire, computer-ul are si influente negative, mai ales asupra comportamentului tau, dar si asupra OCHILOR!
Haide! zAMBESTE SI CINE STIE, POATE VEi gasi si un baiat care te simpatizeaza happy
Sunt sigur ca tu acum cauti sa te retragi in acest mediu virtual pentru a-ti asigura un confort, pentru a-ti crea niste iluzii in dragoste, dar nu te mai desconsidera!

Felicitari pentru asemenea note! Dar nu ar trebui totusi sa progresezi din ce in ce mai mult? In fond, mama ta te poate percepe asa ca de ce nu ii asculti parerea? Trebuie cumva sa ajungeti la 1 compromis.
Sau, iti dau o idee: de ce tu si familia ta nu scrieti pe niste biletele lucruri care nu va convin unii altora si sa incercati sa le remediati? happy

Totusi, nu stiu ce sa zicin legatura cu psihologul. Acum ramane la alegerea tasi mai adaug faptul ca ar trebui totusi sa te apropii si de Dumnezeu happy EL cu siguranta te va intelege!

La multi ani!

27 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cîti ani ai?

| zurick a răspuns:

La mulți ani!
Faza că n-ai știut ceva la română mi se pare ciudat din partea ei să reacționeze așa cu atât mai mult dacă tu ai note bune.Nu pot să cred că te jignește adică când mama se supără pe mine spune că nesimțită, dar nu m-a făcut proastă, idioată etc.N-ai luat papucii în picioare.Aici mama ta seamănă cu mămaia laughing
Oricum trebuie să vorbești cu ea și cu cel puțin o persoană care o poate face pe mama ta că greșește.De asemenea explică-i tatălui tău că nu mai reziști și caută ceva teatral ca să-i demonstrezi că greșește.(adică o poveste asemănătoare cu a ta și să-și spună părera, dar să fie și alte persoane înrudite sau importante în cameră)
Succes!

| PedoBarbie a răspuns:

Încearcă să vorbeşti calm cu ei. Spune ce te supără.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Desigur nu e uşor când nu te simţi înţeles, mai ales de acele persoane care de fapt sunt cele mai apropiate şi poate te cunosc cel mai bine. Plus că aici se mai adaugă şi cel mai posibil vârsta ta-adolescenţa, care e la fel de dificilă nu numai pentru tine dar fii sigură că şi pentru părinţii tăi, care posibil nu pot înţelege deplin prin ce treci sau ce simţi.
Următoarele informaţii au fost de ajutor pentru mulţi tineri.

http://www.jw.org/......-parintii/

http://www.jw.org/......re-reguli/ (în partea dreaptă poţi găsi mai multe informaţii care te-ar interesa).

Cele bune.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| manuel72 a răspuns:

Nu stiu cine iti da tie 10 la romana cand gramatica e la pamant (i-au nu mai zece la romana).Cu siguranta mama ta are dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| Kamiichu a răspuns:

Draga mea, poate mama ta are ceva probleme (si scuze ca-ti spun asta, dar asta inteleg eu din cate ai spus mai sus), probleme cu nervii, nu stiu, se enerveaza prea usor, ar trebui sa vorbesti cu ea cand e calma, si sa-i explici ce nu iti place la ea, sau daca nu, cheama un doctor de familie, un pshiholog, cu siguranta el va va ajuta. Sau daca nu, cum am mai spus, incearca sa vorbesti tu cu ea, spune-i c-o iubesti si nu vrei sa ajungi intr-o zi sa nu o mai suporti ( poate tu nu o mai suporti deja, dar spune-i asa ), cere-i ajutorul si tatalui tau, poate impreuna veti ajunge la un comun acord si veti putea sa va rezolvati problemele cu ea. Bafta!

| an0therkid a răspuns:

Mergi la psiholog, asa le vei intelege intentiile
eu merg si am inteles de ce oamenii au iesiri ca astea, unul dintre motive este faptul ca au multe frustrari iar atunci cand vad ceva minor dar nu e pe placul lor tipa si fac din tantar armasar

| 1stResponder a răspuns:

"[...] si nu am stiu sa ii spun desi eu i-au nu mai zece la romana si la mate mereu." Serios? Iei tu 10 la romana si scrii in halul asta?
Vorbeste cu psihopedegagoul de la scoala, spune-le parintilor cum te simti, etc.

| varcolitalitamare explică (pentru 1stResponder):

Uita-te tu mai bine ca nu am scris asawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru varcolitalitamare):

Ba da

| Adrian4123 a răspuns:

Ignoro! De fiecare data cand vorbeste cu tine nu-i raspunde, fa-te ca nu o vezi, nu o auzi, nu e acolo! Tine-o asa cateva saptamani. Du-te daca poti de acasa, sau inchide-te in camera, sau cel putin undeva unde sa nu dai ochi in ochi cu ea pentru ca i se va face dor de tine. Vorbeste si cu taicatau si poate la final rezolvi ceva. Bafta!winking (PS: nu fugii de acasa)

| lorypoly a răspuns:

Pai ai putea sa vb cu un psiholog despre problema dintre tine si mama ta, el ar trebui sa te indrume cel mai bine si sa-ti explice de ce se comporta mama ta asa. Incearca pe cat posibil sa-i faci cat mai multe bucurii, ca sa nu prea mai aiba de ce sa te certe.

| ȚuȚu7373 a răspuns:

Spune-le ce simti, vorbeste cu ei

| spyyns a răspuns:

Cam grea situatia ta...Ai incercat sa vorbesti cu ea?

Daca nici asa nu merge iti spun ce as face eu. Eu nu ia-s mai da importanta deloc, nu o baga in seama fi cat se poate de rece cu ea. Si cand vine la tine sa strigee sau sa te jigneasca ca nu iti faci lectiile sau altceva ia-s spune "Da mama, da asa am sa fac" dupa ce pleaca continui ce faceam inainte sa ma intrerupa.
Si incearca sa eviti certurile cu ea.

| MikyBG a răspuns:

1. Dupa scoala du-te la un psiholog fara sa stie ei!
2. Poti suna la Protectia Copilului
3. Poti suna si la Politie daca Protectia Copilului nu face nimic!

| Exilee a răspuns (pentru MikyBG):

Este doar un conflict familial care -consider eu- ca se poate rezolva si fara atatea "ajutoare" happy

| Alexandra_Zaharia_1997 a răspuns:

Tot ce ati pot da este un sfat sau mai degraba un proverb"ei spun, ei aud" trebuie sa rezisti psihic acolo si cand termini liceul sau mai degraba scoala cel mai bine pentru tine este sa ati gasesti de lucru si sa ancepi o viata noua...sa o iei de la capat...

| dragutza78dragutzica a răspuns:

Nu o baga in seama laso sa vorbeasca singura

| OSimplaFataCareIubesteMuzica a răspuns:

Sa sti ca in viata oricarui adolescent (daca esti adolescent bineinteles)apar astfel de divergente cu parintii si chiar daca nu esti adolescenta tot o sa te certi cu mama ta. Mamei tale ii e frica sa nu te piarda si tipa la tine tocmai pentru a te face sa iti fie frica sa faci anumite greseli sau sa pleci de langa ea cand vei avea o varsta mai inaintata, dar poate ar trebui sa vorbest cu ea si sa o intrebi de ce se comporta asa.
Succes!
P.S. nu face prostia sa pleci de acasa sau sa te sinucizi..gandestete ca tu ai o familie ai parinti ai o viata de acum inainte de dus si nu merita sa faci asta. Si nu mai spune ca iti urasti viata pentru ca Dumnezeu te-a lasat pe Pamant si tot el te va lua cand va considera ca a venit vremea.

| KissWoW a răspuns:

Pai nu poti sa suni la protectia copilului ...NU sa nu faci asta deoarece o sa plangi e cea mai mare greseala.acolo vei fi chinuita.ei vor tot binele din lume pentru tine, dar in general asa reactioneaza mama ta din cate am observa. poate ca asa se exteriorizeaza ea chiar daca nu face ceva drept.stiu cum ii dar pot sa bag mana-n foc si nu ma ard ca dupa aceea ii pare rau si dupa aia te iubeste sau te alinta sau purtati o discutie. daca nu inseamna ca nu ti le spune imediat dar la un moment dat iti spune ca ia parut trau. daca nuuu atunci nu stiu ce sa zic.dar sa chemi politia sau protectia, eu una ori cum ar face mama sau tata nu as suna.lasa ca inveti pentru tine si tu stii ce sti nu mama ta.lasa ca la examene si teste se vede munca.bafta dar daca nu porti discutii cu ea fa tu primul pas.te pup

| hetryka a răspuns:

Nu o baga in seama fiindca simturile sale congnitive o ia razna ceea ce inseamna ca sistemul ei psihic se va deregla si va incepe sa isi verse nervii pe tine si pe tatal tau.Cel mai indicat este sa mergi la un psiholog tu, iar usor sa vb cu tatal tau in secret sa o convinga sa mearga si ea la psiholog si poate asa se rezolva. Oricum incearca sa te calmezi ca sunt cazuri mult mai grave.

| Cbx_Andrey_1990 a răspuns:

Eu zic sa stai intro seara sa te gandesti bine ce ai putea sa ii spui! Si dupa o chemi deoparte si o intrebi daca poti sa vorbesti ceva serios cu ea! Si ii spui ca de la un timp a devenit foarte stresata si sa nu se mai razbune pe tine si daca ar putea sa fie intelegatoare si daca ar vrea sa iti vada situatia scolara sa vina la scoala/liceu si sa vorbeasca cu diriga/dirigu! sper ca te-am ajutat! funda?