| LaR1sA a întrebat:

Am 17 ani si un prieten de 20.acum cateva zile tatal meu a aflat de el, au facut cunostinta, pe moment a vb frumos dar cand am ajuns acasa m'a pus sa aleg intre el si parintii mei.am vrut sa'l aleg pe el dar nu m'au lasat sa mai plec de acasa cu toate ca asta mi'au propus cu o zi inainte...am discutat cu tatal meu si mi-a spus ca daca nu rup orice relatie cu el il reclama pentru corupere de minori.cum il pot convinge pe tatl meu sa fie de acord cu aceasta relatie? sa accepte sa il cunoasca mai bine pe prietenul meu si sa ne dea o sansa? el spune ca am de invatat si k el daca lucreaza ma va influenta in mod negativ, k isi va bate joc de mine cu prima ocazie si apoi ma va lasa.am incredere in el si nici nu e genul de om care sa faca lucrul acesta, dimpotriva .toata ziua ma trimite la invatat.va rog sa ma ajutati cu un sfat macar...cum il pot convinge pe tatal meu?

9 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

E bine sa aveti o discutie si tu si tatal tau cu un pshioloh e cel mai bine nu trebuie sa se pripeasca nici el nici tu. Deciziile ar trebui sa le iei tu dar sa te gindesti la toate variantele daca e bine sa ai incredere deplina in el sau e o pb de moment te lasi dusa de valul dragostei. E o peroada desstul de dificila asculta mi sfatul vb din experienta dusa de copilul meu care acum sufra,,,, iti urez sa reusesti sa faci ceva

| Farcas a răspuns:

Parintzi astia sunt foarte dificili. Vb in primul rand cu prietenul tau, si spune`i cum sta treaba, spune`i ca vrei sa nu te desparti nici de el, dar nici cu familia nu ai vrea sa fi certata.propune`i sa aiba rabdare cu tine vreun un an si sa te inteleaga pana implinesti 18 ani.Nai ce sa faci altceva.Cat despre tatal tau. vb si cu el si explica-i si lui ca ti la acest baiat, nu mai esti mica acum, si propune`i tatalui tau sa-l duci pe prietenul tau acasa la tine sa-l cunoasca mai bine si familia ta, dar promite`i in acelasi timp ca daca accepta vei avea rezultate bune si la scoala.mama ta e de acord cu relatia ta? Daca da, e bine ca ai un sprijin pe care te poti baza. spune`i ei sa vb cu tatal tau, poate il face e sa inteleaga.

Iti urez numai bafta!
Bye-Byewinkingkiss

| Psihoyounger a răspuns:

Arata-i dovezi concrete! Este cel mai bine!

Psihoyounger

| annda a răspuns:

In primul rand explica-i ca nu e asa mare diferanta intre voi(3 ani)
si ca poti invata multe lucruri de la el fiind mai mare, mai ales ca el te trimite la invatat. Insirai toate lucrurile astea tatalui tau si vezi ce reactie are, daca tot nu e de acord incearca sa-i explici ca nu o sa te mariti cu el deoarece ai 17 ani si prosibil sa mai cunosti ceva baieti pana te mariti. Sigur el e destul de gelos ca fetita lui devine femeie.big grin succes!

| Fuxy a răspuns:

Spune-i tatalui tau ca prietenul pe care il ai nu este de fapt asa. Fiind mai mare tu poti invata mai multe si daca sunteti foarte apropiati el poate veni si te poate ajuta la teme. Intre voi e mai bine sa existe acum o relatie de prietenie macar cand sunteti cu parintii tai si daca tatal tau te va lasa sa fii prietena lui accepta regulile care ti se impun si roaga-l si pe prietenul tau sa accepte. Nu mai ai foarte mult timp pana vei deveni majora sau pana vei pleca din casa parintilor tai. Ar fi bine sa te lase sa vorbesti cu el macar sa fiti prieteni. Eu uneori cand simt ca nu le pot spune prietenelor mele ceva vorbesc cu baietii. Si mi-e mult mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca la 17 ani nu mai poate fi vorba de corupere de minori, si ca faci ce vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa timpul sa treaca, se vor mai linisti apele.Nu ar strica sa-l convingi sa vina sa poarte o discutie cu tatal tau, sa-i explice ce intentii are.

Spune-le parintilor tai ca-i un baiat serios, care lucreaza si ca tii mult la el.Sa te certi cu ei e o idee cam proasta.Asculta-i,lasa-i sa-si exprime ideile, apoi contrazice-i cu argumente puternice. Daca ar fi si prietenul tau de fata, ti-ar fi mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce a luat atat de repede hotararea asta asa de .rea tatal tau? A avut cumva conflicte cu el, fara ca tu sa stii? Te-ai gandit la chestia asta? Incearca sa aflii prima data asta. Si intrebal pe tatal tau de ce il displace atat de mult, deodata ce tu esti fericita cu el. E cam absurda ideea cu."corupere de minori". Incearca sa discuti si cu mami ta, daca ea e de accord cu relatia dintre voi 2, si sa te ajute si poate ajungeti la o intelegere si presupun ca fiecare isi va impune propriile conditi. Sper sa iti rezolvi aceasta dilema, sa iesi cu bine :*. te pup. mult noroc.

| LaR1sA explică:

Apropo...mama nu e de acord cu relatia si imi pune numai bete in roate big grin