| LaR1sA a întrebat:

Am 17 ani si un prieten de 20.acum cateva zile tatal meu a aflat de el, au facut cunostinta, pe moment a vb frumos dar cand am ajuns acasa m'a pus sa aleg intre ei, parintii mei si prietenul meu. a doua zi le'am spus ca vreau sa'l aleg pe el dar nu m'au lasat sa mai plec de acasa cu toate ca asta mi'au propus cu o zi inainte...am discutat cu tatal meu si mi-a spus ca daca nu rup orice relatie cu el il reclama pentru corupere de minori.nu m-am culcat cu el.deci logic nu are pentru ce sa il reclame, nu? am iesit doar la plimbari in parc si la cate un suc, o pizza, ...cu toate astea tata vrea sa il denunte.ar avea castig de cauza? i'ar putea face vreun rau?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Draga mea monalarisa, sa stii ca tatal tau vrea doar sa te sperie si sa te protejeze in acelasi timp. Fii linistita, "coruperea de minori" nu este prevazuta de Codul penal. Legea penala pedepseste doar actul sexual cu un minor ori seductia, dar in acest caz nu poate fi vorba de asta.
Gandeste-te ca tatal tau vrea doar sa te stie in siguranta, desi daca te inchide in casa nu rezolva nimic. El doreste ca nimeni sa nu-ti faca vreun rau, de aceea se poarta asa.
Poarta o discutie cu parintii tai (dupa ce se mai linistesc apele) si fa-i sa inteleaga ca esti suficient de matura. Stiu ca e greu, dar nu imposibil.

7 răspunsuri:
| alexdop21 a răspuns:

Fara suparare dar tatal tau e usor ciudat, in primul rand nu are incredere in puterea ta de a gandi, in al doilea rand sa iti denunte prietenul la politie raised eyebrows nu prea e normal, si apoi la alegerea pe care te-a pus sa o faci, intre ei si prietenul tau, adica nu poate face asta atata timp cat se considera un tata matur, responsabil si care isi iubeste copilul

| kenzo a răspuns:

In calitate de parinte, ar trebui sa te suntina si eventual sa te indrume, insa nu trebuie sa aleaga in locul tau, chiar daca nu ai o varsta foarte mare. Tatal tau nu trebuie condamnat, el iti vrea binele, insa in felul lui. E drept, scoala primeaza la aceasta varsta dar trebuie sa te lase sa iti faci prieteni si sa socializezi cu cei din jur.

Succes!

| utilizatortpu a răspuns:

Aşteaptă să faci 18 ani şi fă ce vrei. Până atunci, eşti întreţinută, aşa că eşti obligată să asculţi. Iar dacă tatăl tău s-a comportat în acest mod, îmi pare rău pentru tine.Am şi eu o fată de 15 ani, este liberă să facă ce vrea, dar numai să nu-mi strice mie tabieturile.De exemplu, i-am spus că dacă ajunge să o violeze cineva, eu o să o rup pur şi simplu cu bătaia, pentru comportamentul ei prostesc, care îmi încurcă mie viaţa.Adică declaraţii la Poliţie, la Parchet, mersul la tribunal, trauma ei psihică pe care o voi suporta tot eu, că doar va sta cu mine în casă, banii cheltuiţi etc. Aşa mi se pare corect. A înţeles foarte bine şi nu pot să mă plâng de comportamentul ei. Iar vorba că îl va denunţa pe acel băiat, demonstrează fără echivoc, că din păcate ai părinţi care nu sunt educaţi şi despre cultură nici nu mai pomenesc, ai tăi ştiu doar de cultura agricolă. Vezi să nu le calci pe urme.Pa, să fii iubită şi deşteaptă!

| BUBULINA a răspuns:

Si pentru ce il denunta?
stai linistita asa sunt tati...

| ned a răspuns:

Actul sexual cu un minor nu poate interveni deoarece se refera la minor/minora sub 15 ani iar seductia se refera la promisiuni mincinoase de casatorie in scopul intretinerii de raporturi sexuale, deci nici aceasta infractiune nu e incidenta in cauza atata timp cat nu ati avut asemenea relatii.
Trebuie doar sa comunici cu parintii, sa inteleaga ca ai discernamant si ca stii ce vrei.
Tatal tau poate ca este prea protectiv, insa nici hotararea ta de a-l alege repede pe prieten, la varsta de 17 ani, nu mi se pare in regula. Consideri ca il cunosti atat de bine incat sa ai increderea de a pleca pur si simplu cu el?
Tatal tau te ameninta, ce-i drept cam brutal, insa face asta doar pentru ca te iubeste si vrea sa te protejeze, sa te stie in siguranta; trebuie ca tu sa il convingi ca stii ce faci, ca poti distinge singura intre bine si rau. Trebuie sa fii constienta ca parintii iti vor fi alaturi toata viata, la bine si la rau, dupa cum au fost si pana acum, si este o lovitura grea pentru ei sa auda ca "il aleg pe el".
In concluzie, prietenul tau este in siguranta din punct de vedere al legii penale, in rest sunt doar sfaturi prima impresie, nu ai dat date suficiente pentru raspunsuri concrete, cu exceptia domeniului penal unde nu trebuie sa ai nici o grija.

| Encore a răspuns:

Io zic ca e incompentent straight face
Isi bate joc de tine daca face asa ceva si de dragostea dintre tine si iubitul tau...

| scootsie a răspuns:

Cred ca parintii tai nu sunt pregatiti sa accepte ideea ca fiica lor a crescut si e indragostita... Dar trebuie si tu sa fii atenta la sfaturile lor... Vor doar sa te protejeze si mai ai de facut si destula scoala, asa ca nu face o alegere pripita.