| bogdan11111 a întrebat:

Am 19 ani, am doua surori una de 22 de ani si una de 29.
Sora cea mare, este divortata si are un copil. Dupa divort a spus ca nu mai are incredere in barbati si ca nu mai are nevoie de nici un barbat in viata ei. Dar cu ceva timp in urma le-a spus alor mei ca a cunoscut pe cineva cu care ar vrea sa inceapa o relatie, tata a fost foc si para, nu am dat importanta. Pana ieri cand ni l-a prezentat. Am ramas socat, sora mea sigur a innebunit, cum sa aiba o relatie cu un tip de 23 de ani. E complet nebuna, sora mea arata foarte bine nu ii dai varsta ce o are, dar e nebuna cum sa se cupleze cu unu care are doar 23 de ani. Imi sustin tatal, sunt impotriva relatiei, nu imi vine sa cred ca nepoata mea este inebunita dupa el inainte nepotica imi sarea in gat, acum a stat lipit de el, doar in bratele lui, ma ignora. Tipul ii oferea toata atentia, este grijuliu, dar sunt sigur ca nu este potrivit pentru sora mea. Mama, la fel ca si sora mai mica sunt de acord cu relatie, dupa plecarea lor de la noi, am dezbatut problema, si mama si sora mea la fel ca cealta sora sunt putin nebune, nu sunt constiente.
Ce ar trebui sa fac sa o fac pe sora mea sa dechida ochii si sa se desparta?
Un lucru important, sora cealalta a spus ca sora noastra a prins o partida buna, un barbat prezentabil, cu o situatie financiara buna fara o familie care sa ii stea pe cap mama a completat, a spus ca a prins lozul cel mare, si copilasul il adora pe acest barbat.
Imi este mi-e rusine, de relatia lor.
Una peste alta si prietena mea tine cu mama si surorile mele, fiind in totalitate de acord cu relatia.

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pacat de familia ta ca se uita la banii lui, dar ca parinte te mandresti cand iti vezi copilu cu cineva care are avere sa il tina bine la casa fara sa faca nimic

| pisoias a răspuns:

Nu inteleg ce te nemultumeste atat timp cat cei doi se iubesc, iar nepotica,, il adora,, pe iubitul surorii tale, iar sentimentul este reciproc.Nu cred ca diferenta de varsta sa fie un impediment.Mai degraba cred ca e un pic de gelozie si de nesiguranta.,, Una peste alta si prietena mea tine...,,

| mihai69 a răspuns:

Da' lăsați băi fata în pace! E majoră, vaccinată, divorțată - de ce ar ține cont de opiniile unora cu prejudecăți de secol XIX?!?

| K0sti a răspuns:

Si intre parintii mei e diferenta de 7 ani, care e problema? Daca era diferenta de 20 de ani mai ziceam. Unii dintre voi chiar sunteti intr-o bujie...

| Fatamuntilor a răspuns:

Atata timp cat sora ta e fericita, nu s-a cuplat cu un barbat insurat si fara obigatii, nu vad care ar fi problema!
Tu singur spui ca acel barbat ii ofera sprijin, are o situatie financiara buna, deci se vor putea intretine.Si daca era un boschetar nu ar fost probleme, e alegerea ei!
De fapt pe tine ce te deranjeza? Ca ales un baiat mai mic ca ea?
Lasa-i sa fie fericiti, si bucura-te pentru sora ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu ma asteptam la un raspun de genul din partea d-voastra sa fiu sincer laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ma? Dar raspunde repede ca nu voi mai putea dormi la noapte!laughing
Macar e de bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

rolling on the floor pai in general voi astia mai in varsta nu prea agreati ca barbatul sa fie mai tanar ca femeia si na ma gandeam ca o sa ziceti asa. mai mare mirarea sa vad raspunsul asta, v-as da userul anului aici pe loc laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Se chema intelepciune, toleranta... oricum diferenta nu e foarte mare!
Vezi cazul Istraelei si a lui Liviu sa vezi acolo difenta de varsta..http://www.romaniatv.net/......53082.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Doamne fereste laughing. stiu ca barbatii sunt uneori atrasi de femei mai in varsta, unu la 25 de una de 30 35 dar nici chiar asa

| sofisis a răspuns:

Ce treaba ai tu in asta? De ce conteaza ce vrei tu sau tatal tau?
Sora-ta are aproape 30 de ani. Dupa toate civilizatiile lumii e majora si vaccinata. Si pe deasupra mai are si copil. Nu e cazul sa o intereseze de parerea voastra.
Daca ea il iubeste pe acel tip, care apropo, nu e foarte mic fata de ea, nu vad ce va afecteaza pe voi treaba asta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu vad care este problema. Daca baiatul are un job, se poate intretine singur, vine dintr-o familie ok, se intelege bine cu fata, care este problema? Doar diferenta de varsta? Pun pariu ca daca rolurile se inversau si sora ta ar fi fost un barbat de 29 de ani, iar partenera lui ar fi avut 23 de ani nu ar mai fi existat problema asta.
Sa stii ca nu este usor ca mama singura sa iti gasesti un partener. Cu atat mai greu este sa gasesti un barbat peste 30 de ani care vrea sa se inhame la o astfel de relatie, dar cu atat mai putin unul la 23 de ani. Asa ca tot respectul meu pentru baiatul asta.
Sfatul meu ar fi sa lasati la o parte prejudiciile si sa puneti pe primul loc ceea ce conteaza, si anume fericirea surorii voastre. Daca ea este fericita, crede-ma varsta nu conteaza. Sase ani chiar nu este o diferenta uriasa.

| Lawliet14 a răspuns:

Lozul cel mare? Mi-e sa nu fie femeile din familia voastra moarte dupa bani. laughing Dar poate ca nu sunt, ci doar li se pare dragut acest barbat (baiat). NU VAD NICIO PROBLEMA CU VARSTA. N-are decat 6 ani in minus iar daca poate sa tina o familie, e bine.

| AliGab a răspuns:

Draga mea, sora ta mai mare este trecuta intr-o oarecare masura prin viata, are experiente neplacute si sigur stie sa aleaga. Parerea mea (ca ai cerut pareri) este sa o lasati pe ea sa aleaga. Poate ii va fi bine. Am o prietena care avea 38 si s-a casatorit cu un barbat de 32 si sunt fericiti si au 2 fete impreuna. Varsta nu este o problema atata timp cat se accepta unul pe altul (chiar tu spui ca sora ta arata bine) asa ca las-o pe ea sa aleaga si nu te pune de-a curmezisul sa ii desparti sau sa fii impotriva, ci respectati decizia ei. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii care e faza naspa? Pentru ea nu conteaza parerile pro sau contra, pana la urma tot ce vrea si simte o sa faca. Si nu inteleg de ce s-ar limita cineva la varsta, ca are ea 29 si el 23 sau invers tot aceiasi dragoste e.
Si tu pari cam gelos ca nepotica era incantat de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa deschida ochii la ce? La faptul ca te oftici tu ca nepotica ta il prefera pe el? La faptul ca pe tatal vostru il deranjeaza diferenta de varsta?

Eu nu vad care e problema, daca tipul e ok si sora ta il place de ce sa nu incerce? Ce are de pierdut? Poate e sansa ei la fericire. Pacat ca are o familie de tonti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tipicul omului prost, il freaca grija de altul in loc sa isi vada de propria farfurie. cat despre copila, faci spume ca il prefera pe el si nu pe tine, esti de 2 ori penibil. vezi-ti omule de viata ta, peste 30 de ani cand tu o sa ai 50 si o sa fii cu una de 25 nu o sa vrei ca pe altul sa il doara, asa ca invata de pe acum sa te doara de tine nu de altul.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai e sora lui. Pustiul abia are 19 ani, iar,, copila '' 29

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eh, ce sa le ceri. m-a deranjat postul lui pentru ca pretinde ca stie ce e mai bine pentru sora lui. Nici nu il stie pe ala dar lasa ca el stie mai bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Citind acum mai bine raspunsurile ma bucur ca mai sunt oameni normali aici pe site laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija sa nu superi fata )))

| Cristalin a răspuns:

Buna!
Parerea mea este, sa nu intervii in aceasta relatie. Sora ta este un adult care stie foarte bine ce este bine pentru ea si pentru copilul ei. Nu cred ca diferenta de varsta este un motiv care sa duca la impiedicarea unei relatii. Cu siguranta acel barbat este constient de responsabilitatea care ia revenit cand a inceput acea relatie cu sora ta. Tu trebuie sa fii fericit ca sora ta a reusit sa gaseasca un barbat care sa ii redea increderea. Si mai este un lucru important, din ce ai spus reiese ca exista o acceptare reciproca intre acel barbat si copil. Si tu si tatal tau, ar trebui sa o sustineti pe sora ta in aceasta relatie.

| bogdan11111 explică:

Familia mea nu este interesata de bani, avem o situatie financiara buna. Ai mei detinand un abator si cateva macelarii. Atunci cand au folosit expresia "LOZUL CEL MARE" au facut referire la el ca OM. Ar fi urat din partea mea sa nu recunosc, ca este un tip educat, se vede ca clar ca o iubeste pe nepotica mea la fel si pe sora mea. In ciuda acestor aspecte, eu si tatal meu suntem impotriva, pentru ca el este fostul ei elev.