| anonim_4396 a întrebat:

Am 22 de ani..sunt cu un baiat iar parintii mei imi interzic sa mai fiu cu el.vor sa imi schimb si locul de munca ca sa nu il mai vad....As pleca de acasa...ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 22 de ani ai probleme din astea? ce treaba mai au parintii cu viata ta la 22 ani? iei propriile decizii mai ales ca ai si un loc de munca si nu depinzi financiar de ei

19 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Părinții tăi nu au nici o treabă cu tine.

| grab a răspuns:

DE CE ti-au interzis, ce ati facut asa de contraventional?

| Andreea22X a răspuns (pentru grab):

Ti-am trimis un mesaj in care ti-am spus despre ce este vorba

| ceaiuldetei a răspuns:

22 de ani, nu înseamnă 15 ani. happy

Ești destul de matură să faci alegeri, indiferent cât de corecte sau nu sunt ele.

Părinții tăi - că vor, că nu vor - trebuie să accepte lucrurile astea.

Chiar dacă ești singurul lor copil și ei te iubesc ca pe ochii din cap, nu au voie (pentru că înseamnă în primul rând bun simț) să îți controleze ție viața. Este viața ta, nu viața lor. Ei o au pe a lor și cu asta basta. Datoria lor, este să te sfătuiască pe tine și să îți vorbească relaxat, din experiențele lor, cu tot sufletul, nu să îți interzică anumite lucruri, doar pentru că "ei știu mai bine" și tu nu ai "experiență".

Experiența se acumulează în timp. Dacă părinții tăi vor să aibă o fată care cere voie la orice, spune-le că nu ești de acord cu asta și că ai dreptul să ai și tu greșelile tale - din care să înveți, în ritmul tău, nu în ritmul lor.

Spune-le că nu îți schimbi locul de muncă, pentru că datorită lui câștigi niște bani și mai spune-le că dacă insistă, cu locul ăla de muncă și cu banii primiți, ai să poți să îi eliberezi de fata lor (în timp le vor părea rău, dacă au capul pe umeri și înțeleg ce se întâmplă).

Nu fă o tragedie. Mulți părinți vor ca fii și fiicele lor, să facă ceea ce zic ei, pentru că se simt bine cu autoritatea pe care au o au și pentru că mereu vine chestia aia cu scosul ochilor, fenomen de care le e jenă și frică multora:
- că eu te țin în casă la mine, că tu îmi datorezi respect, că tu trebuie să mă asculți, nu eu pe tine, că tu trebuie să faci aia și aia, că așa zic eu că e bine

Și așa mai departe. Oamenii au frustrările lor, oamenii se lovesc de greșeli și oamenii cred că alți oameni se vor lovi de aceleași greșeli și asta nu este întotdeauna adevărat.

Discută cu ei omenește și spune-le că ar trebui să aibă mai multă încredere în tine și mai spune-le că dacă vor continua să îți ofere tot felul de comenzi, va fi pierderea lor.

Unii oameni (părinți, copii, cupluri) recurg la șantaj și alte nenorociri de genul ăsta, amenințări și așa mai departe, atunci când nu le iese cum vor ei. Ia în calcul toate variantele pe care le ai, trage aer adânc și comunică despre ce te supără. Nu le ține în tine și nu te lăsa dresată la 22 de ani. Au avut timp să te dreseze (sau educe, cum le place multora să zică, evitând adevărul, că cică era spre binele lor) până la șapte ani.

Ai dreptul să ai intimitate, indiferent unde se află aia. În casa părinților sau în casa ta. Dacă nu ți se respectă asta, ia măsuri, că ești deja mare.

Lasă frica deoparte. Pentru că asta te ține pe loc. Fii elegantă și susține-ți punctul de vedere cât poți de tare.

Mult succes și să fie cu folos.

| Andreea22X a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Oricat as incerca sa discut cu taikmiu nu merge...a dat in mine din cauza asta.ca sa ma desp de el..si m-a facut in toate felurile

| ceaiuldetei a răspuns (pentru Andreea22X):

Asta e ocupația de bază a celor frustrați, plini de griji, probleme și zero succese pe mai multe planuri. O fi tatăl tău, dar nu mai cere aprobarea, doar pentru că, trăiești tu cu impresia, că ar ceva interesant de spus sau spre binele tău. Nu e întotdeauna așa. Și spun asta cu multă părere de rău. Discută cu alții, dacă nu te ascultă nimeni acasă. Ține fruntea sus. Lasă privitul în noroi.

| Andreea22X a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Eu nu cer aprobarea...ideea este k el se baga...in viata mea si incearca sa ia deciziile pentru mine

| Andreea22X a răspuns (pentru ceaiuldetei):

sadvoiam sa iti trimit un mesaj privat dar din pacate nu merge

| ceaiuldetei a răspuns (pentru Andreea22X):

Atunci spune-i că ești în stare să înveți și singură din greșeli și nu ai nevoie de ajutor.

| ceaiuldetei a răspuns (pentru Andreea22X):

Nu te ambala. Probabil ești membru puf, membru junior : )
Și eu sunt tot așa. E în regulă. Nu te întrista. Îmi poți scrie și aici, fără probleme și dacă pot, îți răspund cu dragă inimă.

| Andreea22X a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Voiam sa dau niste detalii...kre nu vreau sa le vada si altii. big grin

| Piratul10 a răspuns:

Offff,doamne,iar probleme din astea!?

La 22 de ani poti sa faci ce vrei, tu iei deciziile nu părinți tai.tu hotarasti pentru tine.
Si normal ca la 22 ani ar trebui sa te muti.

| george232323 a răspuns:

Eu zic sa iti asculti parintii ...chiar daca sunt stresanti ei stiu ce e mai bine pentru tine.Dar totusi la 22 de ani nu ar mai trebui as ai probleme din astea ...Mult noroc! happy

| Soryc a răspuns:

La 22 de ani Din cate stiu eu Am eu 18 acum si fac deciizile mele Dc se mai baga parintii in viata tha? Nu iei iti comanda ce sa faci... Faci uh ce vrei (cum iti ie mai bine sa fi cu acel baiat si sa nu iti schimbi serviciul)Asta nu e treaba noastra uh trebuie sa decizi ce e in inima ta sa zici ce sa faca parinti sau sa fi cu acel baiat

| ionutpop32 a răspuns:

Problemele nu se rezolva fugind de ele.
Explicale ca esti deja majora si ca poti sa te descurci singura si spune-le ca prietenul tau a facut ceva bun pentru tine tea scapat de problema cv de genu se vor gandi mai mult pe tema asta.
Aratale ca e un tip de treaba in care pot avea incredere.

| névtelen a răspuns:

Pai avand in vedere ca ai 22 de ani parintii tai nu ar mai trebui sa iti faca viata in locul tau. Vorbeste.le deschis si clam si explica.le ca esti deja mare si ca ar trebui sa incepi sa iti faci viata. Daca nu inteleg, fa.le pe plac cu serviciul asta daca iti convine si tie, angajeaza.te intr.un loc mai bun unde salariul este mai mare, poate prietenul tau o sa te ajute si el cu niste bani si incearca sa te muti. Sunt multe camere pe la 5 milioane pe luna cu tot cu utilitati, dar e o camera foarte mica si conditiile nu sunt tocmai minunate, dar zic eu ca pentru inceput ar fi mai bine decat sa stai cu ai tai. tongue

| Andreea22X a răspuns (pentru névtelen):

Ma pot muta la iubitul meu. happy

| Klaus666 a răspuns:

Ai 22 de ani fata nu mai depinzi de parinti. Mai ales ca ai un servici te poti muta cu el impartiti totul. sa nu te intereseze ce spun parintii. Daca iti place.

| LudmilaFerro a răspuns:

Mai intai intreaba-i pe parintii tai de ce nu vor sa fii impreuna cu acel baiat!