| Nicoleta28282828726283939 a întrebat:

Bună tuturor!
Vreau un sfat…
Mai am 5 luni și fac 18 ani, de curând mai exact 4 luni am început să vorbesc cu un băiat de la muncă, ne înțelegem extrem de bine și se vede ca mă iubește. Problema este ca mi-a cunoscut părinții și nu au nimic împotrivă cel puțin asta credeam, noi ne vedem la 2 sapt ori ma duc eu la el ori vine el la mine. Ei bine nu weekendul ăsta care a trecut ci celălalt am fost la el și acum vreau să mă duc la el din nou weekendul care vine dar tăticul meu a început să facă urat ca să mă mut la el ca să stau acolo să mă înjure și câte și mai câte ca nu sunt bună de nimic ( eu muncesc, și în mare parte eu sunt numai la muncă de dimineață până seara doar duminica ce sunt acasă și atunci mă trezesc și eu mai târziu pentru ca sunt obosită, gândiți-vă ca plec la 7 jumate la muncă și ajung acasă tocmai seara la 7 jumate) cum ziceam, iubitul meu nu prea este de acord și tot îmi mai spune să mă mut la el dar nu știu ce să fac parcă aș pleca dar parcă nu, mă gândesc și la mama și știu ca dacă aș face asta toate oalele s-ar sparge în capul ei nu ca nu se sparg și acum ținând cont ca taicutul meu deja a dat vina pe ea ca din cauza ei vreau eu să mă mărit și tot așa. Eu mă înțeleg bine și cu ai lui dar mi e frică să nu fac vreo greșeală, ținând cont ca încă suntem la început ce avem 4 luni, cu toate ca îl iubesc foarte mult și se vede ca și el pe mine, ce mă sfătuiți?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa nu tragi concluzii pripite.Sa cunosti un om in 4 luni nu inseamna mare lucru.Mai intelept e sa asteptati un an sau doi pana cand va mutati impreuna.Gaandeste-te ca inca sunteti tineri si simtiti lucrurile mult mai intense decat sunt
in realitate, ca na, asa e varsta.De asteptat ar fi sa va mutati impreuna cand relatia este serioasa si ati discutat amandoi despre asta, eventual cand aveti si ganduri de casatorie.Nu prea inteleg de ce ai dori sa te muti acum la el, fiindca risti sa pleci din casa unde tatal tau iti arunca vorbe urate si sa ajungi intr-o casa unde parintii lui iti arunca vorbe urate, poate chiar impreuna cu iubitul?

Nu ii tin partea tatalui tau, ba chiar e cat se poate de nepotrivit ca se comporta asa daca voi doi va intalniti abia de doua ori pe lune.Mna, se stie ca socrii nu prea iti fac viata frumoasa daca convietuiti in aceeasi casa, dar la voi nici nu s-a pus inca problema de casatorie, nu? Repet, nu te grabi, nu te arunca cu capul inainte, asteapta pana cand lucrurile se mai limpezesc.Pe vremea parintilor asa era, se casatoreau la scurt timp, chiar la un an de relatie.Totusi, in 2024 e altfel, mai trebuie sa treaca niste timp pana cand relatia iese din stadiul asta de inceput, unde totul e roz si frumos si simtiti nevoia sa cuceriti lumea.E posibil ca tatal tau sa simta fix la fel (probabil de aceea i-a reprosat mamei tale ca ti-a bagat in cap ideea de casatorie, in sensul ca e prea devreme, ca nu-i ok), insa nu stie sa se exprime.Bafta!

| Nicoleta28282828726283939 explică (pentru dullcat):

Mersi pentru sfat, într-adevăr ai dreptate. Eu mă mai fost la ei și chiar m-am înțeles foarte bine cu ai lui… probabil ca simt nevoia sa scap sa plec și din cauza ca la noi sunt numai certuri și reproșuri mai ales între mine și tata…

| dullcat a răspuns (pentru Nicoleta28282828726283939):

Cu placere, multumesc si eu pentru funda. Asa in vizita toata lumea se intelege dar sa traiesti in casa cu cineva poate deveni chiar foarte dificil. Sper sa nu fie cazul si la tine.Mai ok ar fi sa aveti voi doi un spatiu doar al vostru.Iar daca tu muncesti 12 ore pe zi, 6 zile din saptamana, tatal tau chiar nu are niciun drept sa te insulte si sa-ti spuna ca nu esti buna de nimic.Asta are el pe suflet si simte despre propria persoana, cel mai probabil.Sau este o incercare penibila de a te mai tine langa ei, pe cand tu ai devenit deja adult si ai tot dreptul sa zbori din cuib daca iti doresti.Nu pune nimic din ce spune la inima, isi va da seama ca doar te indeparteaza, eventual si poate relatia se va imbunatati un pic.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu te muta fără căsătorie, nu ai binecuvântarea Creatorului dar dacă vă iubiti căsătorit-vî după majorat și mutati-vă impreună.

| MarianWLF a răspuns:

Nu te grabi, ramai acasa, nu cunosti un om dupa 2-3 ani, in 4 luni fiind separati nu au ce probleme mari sa apara intre voi, ai tot timpul din lume pentru a face pasul asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca esti minora si ca-ti place sau nu, nu poti sa te muti inca, fara acordul parintilor.

Mai rabda 4 luni, ca nu-s deloc multe si apoi poti pleca de acasa pe veci, ca parintii tai nu mai au putere asupra ta.