| alex495 a întrebat:

Am 24 de ani si as vrea sa cer parerea unui barbat cu mai multa exp. in relatii. Am intalnit o fata, avem 6 luni si nu reusesc sa o fac sa se comporte ok, are tot 24 de ani dar e imatura, ea vrea familie s-a.m.d dar in gandire e imatura (e foarte geloasa, se enerveaza usor, nu respecta ce spun cand e nervoasa), se frustreaza din tampenii plus orgoliu. Eu am incercat cu vorba buna si muulta rabdare, cu greu am reusit ceva. Eu sunt genul romantic, ii fac toate poftele, chiar daca aparentele insala chiar ma iubeste, nu e materialista, in fine, ca o relatie normala, 50/50 investeam. De ex o mica poveste, ii era frica ca daca pune poze cu noi pe Instagramul ei ma va fura" alta fata. Pana la urma a pus si a vazut ca nu m-a furat nici naiba happy
Eu sunt mai calm si rabdator, ne-am mai certat si am incercat tot timpul sa o,, educ", de cateva ori am ameninta- o ca ne despartim si doar se speria si-mi promitea ca nu se va mai intampla. Nu mai facea asa doar ca apareau alte chestii. Cum ar fi trebuit sa procedez ca sa o pot face sa nu mai fie asa?
Ne iubim foarte mult si ne simtim bine mare parte din timp

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Păi și eu mai sus ce am zis? tocma asta. dar omu a încercat s-o dreagă cu vorba bună și a crezut că dându-i toată afecțiunea și atențiile astea o să vadă că n-are de ce să fie geloasă. el nu e de acuzat că s-a purtat frumos cu ea, ești culmea, bine că știe să se poarte frumos cu o femeie, problema e că a găsit-o fix pe asta. dar na, ținând la ea a încercat să repare situația continuând să fie el cum e în relație. Acu, a văzut probabil și el după răspunsuri că nu se poate și n-are cu cine și a renunțat. nu mi se pare deloc că a făcut pe victima, doar a căutat ajutor ceea ce mi se pare de admirat, a luptat pentru ea, altul o băga în mă-sa în secunda 2 fără nici pe jumătate atâta efort.

64 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bagă-i frica o dată cu o pauză și să vezi după cum nu-și mai permite orice. oamenii profită când le dai totu și iau, iau până văd că nu mai merge, apoi se potolesc.

| Dana1999 a răspuns:

Cred ca ii oferi tu prea multa atentie. Unele sunt geloase fiindca asa cred ca le merge relatia mai bine.

| alex495 explică (pentru Adry05):

Am facut si asta si n-a mers cine stie ce. Au disparut niste probleme dar au aparut altele. Gen frica intruna ca ma pierde

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până să o educi tu, văd că te dresează ea.
Fă-i toate poftele. apoi însoară-te cu ea. Să vezi atunci ce viață de telenovelă o să duci.

| alex495 explică:

Poza aia e de cand hau la profil laughing. tocmai ca ea de multe ori nu m-a respectat si eu faceam pe dracu in patru si cu foarte multa rabdare incercam sa o ajut. Povestea e pe scurt, stiu nu prea se intelege, dar sunt multe alte exemple de imaturitate in principal

| alex495 explică (pentru sadrian46):

Sa fiu mai rece cu ea? pai o iubesc de aia o plimb si vreau sa ne simtim bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Atunci daca nu esti cum am spus eu mai sus, si ai poza pusa la caterinca de cand erau in trend astea prin 2012, ia fa mai multe pauze de-alea cum a zis Adry si redu banii pe care-i bagi in ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Poti sa o iubesti si cu sex si afectiune nu numai cu plimbari si alte de-astea

| Adry05 a răspuns (pentru alex495):

Păi îi spui că dacă se poartă cum trebuie și renunță la exagerări n-ai de ce să mai renunți la relație c-o iubești dar îți face viața prea grea prin asta. Și eu am avut momente de astea ca prietenă-ta până a știut prietenu meu să mi le potolească și îi sunt recunoscătoare că acu când mă gândesc cum făceam mi-e și rușine de mine, porniri de copii de 5 ani în speranța că primim atenție. lucrează la asta. și vezi că calmitatea și astea rar rezolvă ceva, schimbările astea le faci din frica de a pierde. frica asta e cel mai bun factor declanșator pentru schimbare, așa că bagă frica asta un pic în ea în timp ce o asiguri că nu vrei s-o pierzi dar n-ai de ales în astfel de condiții. cu vorba bună doar o să aibă impresia că e o chestie de a ta de moment, că-ț itrece acu dar cu următoarea ocazie poate s-o ia de la cap.

| Clytia a răspuns:

Nu mi se pare normal conceptul de a "educa" pe cineva în această situație. Într-o relație ar trebui să aveți de învățat unul de la altul, împreună, nu să stai tu să o crești, să o educi. Mai rău e că tu încerci să-i schimbi comportamentul, modul de a gândi. Consider că atunci când te îndrăgostești de o persoană, o faci pentru ceea ce este, nu pentru ceea ce îți dorești tu să fie. Dacă o să trăiești cu iluzia asta, nu o să vă înțelegeți niciodată.
În plus, schimbarea pornește de la ea, nu de la tine. Mi se pare că încerci să fii altruist într-un mod egoist.

| alex495 explică (pentru Adry05):

Chestia e ca am facut o data asa si dupa mi-a spus intruna ca ii e frica ca nu o mai iubesc s-a.m.d, uneori mai am impresia ca vorbesc cu peretii. Cum a fost si ultima cearta de ieri, vorba ta, cu calm chiar nimic n am rezolvat. A inventat sub de cearta si ma acuza fara drept ca am mintit o cu ceva stupid care nici macar nu e adev. Culmea e ca ea se facea ca nu si aduce aminte si mi cerea SS, dar de fapt doar cauta cearta. Pana la ora 2 totul a fost roz si dupa ce a mancat a inceput sa se ia de mine asa din senin

| Dalmore a răspuns:

Raritate? laughing Asa-s toate fetele la 12 ani. M-aș simți pedofil să f0t așa ceva.

| alex495 explică (pentru Dalmore):

Fix asa ma simt si eu, zici ca are 10 ani, intr o zi i-am spus frumos sa rumege mai bine ideea inainte sa sara la cearta si sa ma acuze de ceva. M a luat ca de ce o fac vaca, ca vacile rumega iarba... Dupa a dat o la intors cand a vazut ca e patetic ca de la munca a ramas asa ca i spuneau aia sa rumege mai bine informatia

| Adry05 a răspuns (pentru Clytia):

Ce are ea nu-s chestii bune, e o gelozie exagerată și un comportament de copil într-un sens negativ. I-ar face și ei foarte bine s-o scape de obiceiurile astea. e o încercare de care e sau nu conștientă sau nu, de a-l manipula sentimental și prin orice mod poate să-l aibă la picioare. A zis că nu respectă ce spune el, că se enervează aiurea din toate prostiile și tot așa, ți se par astea calități și că-i face ăleia rău că vrea s-o dezvețe de comportamentu ăsta de copil?!

| Jus7t a răspuns:

Dintr-o tipă geloasă și imatură vrei prin frică să o transformi în altceva peste noapte? laughing
Ea trebuie să considere că e ceva greșit la ea și apoi tot ea trebuie să schimbe.
Iar rezultatele o să apară în timp, depinde și de ea aici.
Fiecare om are defecte, tu vezi dacă le poți accepta pe ale ei, cel puțin o perioadă până mai lucrează la ele.
Legat de familie și crescut copii eu recomand oamenilor să se intereseze întâi cum se cresc în așa fel încât să ajungă oameni ok și apoi să treacă la fapte.

| alex495 explică (pentru Jus7t):

Ea imi spune, dar simt ca doar de gura mea, rezultate foarte greu se vad, si repet, apar alte probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Ma refer raritate la varsta aia si speram ca vor disparea de tot... Cum ma sa nu aiba omul voie sa aiba prieteni de ambele sexe?

| Dalmore a răspuns (pentru alex495):

Da, cunosc genul ei, e o sadică. Găsește o plăcere în a interpreta totul, a te acuza de nimicuri și a manipula situațiile în așa fel încât să pice ea victimă și tu baubau. Asta nu prea e iubire, sincer. Poate e atașată și posesiva, dar nu cred că atunci când iubești o persoană îți face plăcere să o rănești sistematic, intenționat. Pentru că nu poți să zici că-i un animal și nu se poate controla.

Trimite-o la psiholog, poate asta o s-o sperie. Dacă e prima ei relație, să zicem că are sens imaturitatea asta, dar altfel...

| alex495 explică (pentru Dalmore):

A avut una de 8 ani inainte

| alex495 explică (pentru Dalmore):

Fix asa e ea, mersi frumos. Deci chiar nu am nicio sansa sa o duc pe calea cea buna?

| Nemessys a răspuns:

Amice, o sa fie un raspuns LUUUUUNG, dar ceri parerea unuia cu experienta si care chiar a trecut prin ceea ce ai trecut si tu? Bun.
Tipa aia nu doar ca e imatura, are si mici,, erori" la cap (nu intelege gresit). Adica pur si simplu se lasa condusa de niste ganduri si temeri care in realitate nu exista si nici macar nu sunt logice. E ca si cum ei i-ar fi frica sa intre in padure pentru ca da de fantome. Asa si cu pierderea ta sau ce alte frici si traume mai are. Legat de experienta proprie. Pffuu, la mine a fost mai grav. Am avut cu o fata extrem de geloasa, chiar daca eu la vremea respectiva nu vorbeam cu nici macar o fata, ea era singura si stia foarte bine situatia mea sociala. + conturile mele de social media, nici nu aveam Instagram si pe Facebook oricum nu aveam poze deci nu avea cine sa ma pescuiasca nici din on-line nici din real life. Dar totusi daca eram in oras si nu deschideam telefonul sa vorbesc cu ea, iesea mare scandal. 40 de apeluri. Odata cand am iesit de la job, am urcat in autobuz si pana acasa am stat doar asa fara sa fac nimic, ma uitam pe geam si dupa imi scrie ea,, de ce nu mi-ai scris cat timp erai in autobuz? Ai stat cu alta de vorba? SPUNE!" Jesus. Si chiar daca ziceam, nu, ea tot asa continua. Ce sa-i mai fac? Am avut tone de momente cand se enerva, ori din cauza mea (recunosc ) ori din senin pentru ca asa era firea ei, vulcanica. Apoi iti dai seama ca am si eu limita si chiar nu mai suportam, voiam si eu naibii putina liniste si cred ca de vreo 3-4 ori i-am zis ca ne despartim, ca eu nu mai pot, ca ma enerveaza prea mult si gata. Apoi iti dai seama ca in secunda 2 incepea sa planga si BRUSC se linistea si incepea cu de ala,, gata, nu o sa se mai intample, iti promit" si iti dai seama ca o lasasem balta pentru ca o iubeam prea mult si nu m-am despartit de ea (adica nu eu ) Ca la sfarsitul relatiei, ma acuza de,, manipulare emotionala", acuzandu-ma ca am,, santajat-o" de multe ori ca am vrut sa ma despart de ea. Ok, dar oare de ce am zis de 3-4 ori chestia aia? Hm?

Asadar amice, degeaba incerci ei sa-i explici nu stiu ce, degeaba,, o amenti" cu despartiri, cu pauze, cu nu stiu ce. Nu o sa se schimbe in veci. Ideea e simpla la genul ala de fetite (nu femei). Daca ii dai impresia ca te poate pierde oricand, incepe sa-ti dea in cap, daca ii dai impresia ca esti numai al ei forever, incepe sa intre in zona aia de confort in care,, pfuu gata... eu nu mai trebuie sa fac nimic ca asta oricum e al meu". Adica o relatie pasiva. Si prin,, sa fac nimic" ma refer la : sa nu se mai dezvolte ca persoana din toate punctele de vedere, sa nu mai aiba grija de ea si sa nu-si mai dea asa de mult interesul pentru o relatie.

Dar crezi ca am scapat? No. A mai venit alta, care-mi facea aceleasi figuri. Insa cu asta am terminat repede. (nu in sensul ala) rolling on the floor) Adica. Intr-o seara stateam noi in locul nostru preferat si la fel, din senin incepe cu replici si banuieli si ma jur ca aia odata ce incepea nu se mai oprea, nu avea buton de stop. Si m-a acuzat ca vorbesc cu altele pe ascuns, ca o sa o insel ca ii e frica sa nu ma piarda si alte prostii. Gandeste-te ca eu nu ma asteptam la asta, asa ca m-am enervat, i-am dat telefonul, am bagat amprenta si i-am zis in felul urmator :

Poftin, tine si uita-te oriunde vrei tu, nu te presez, stau aici si pana maine dimineata, dar sa stii ca odata ce ti-ai terminat treaba, noi 2 am terminat-o INDIFERENT DE REZULTAT!

Adica ii ofeream telefonul si daca nu gasea nimic,, suspect" sau dovezi ca da, chiar am inselat-o, noi 2 tot ne desparteam laughing. De ce? Pentru ca eu nu pot sa stau cu o persoana care nu are incredere in mine mai ales cand stiu ca nu am facut nimic suspect si nu mai am de gand sa se repete cum s-a repetat in experienta precedenta. A luat telefonul si a stat cu el in mana pana cam pana s-a inchis ecranul si dupa mi l-a dat inapoi. De ce a facut asta? Se lupta cu propriile ei ganduri in momentele alea si totusi a realizat singura ca ceea ce face este gresit si ca ii sunt fidel. De atunci nu s-a mai intamplat nimic si o ducem bine si pana in ziua de azi. ^_^

Oricum, cat timp o sa incerci sa,, o educi" cu pauzele, cu despartirile cu moralele tale sau cu nu stiu ce, ea la un moment dat o sa se sature si o sa se desparta de tine pe motivul ca ai incercat sa fie bine si chiar ramaneai in pana de idei. Adica sa-ti zic cat mai pe scurt si romaneste, tot cu cazi de prost. Ca ai incercat sa o manipulezi sau cine stie ce cacaturi a scoate asta pe gura. Is curios cum a fost relatia ei precedenta. Ce vorbeste de fostul? Pariu ca-l vorbeste numai de rau rolling on the floor. Incearca sa iei legatura cu fostul el sa vezi cam prin ce a trecut saracu' om.

Ca sa-ti raspund cat mai pe scurt. Vorbiti intr-un loc privat si incercati sa faceti in asa fel incat niciunul dintre voi sa nu fie deranjat de un telefon sau de mai stiu eu ce timp de o ora sau 2. Discutia aia decide traseul relatiei. happy Iar daca nu intelege, nu accepta si tot nu se schimba, atunci pentru binele tau si al ei, stii ce sa faci. Bafta!

| Dalmore a răspuns (pentru alex495):

Slabe șanse să se schimbe, dar dacă o iubești tu mult și vrei să încerci, mna, nu-i mai face toate mofturile în primul rand și spune-i mereu că te rănesc fazele astea și că la un moment dat o să înceapă să te lase rece, nu poți avea răbdare și înțelegere la nesfârșit, trebuie să facă și ea un efort.

| mgtow a răspuns:

Mai sant altele nu trebuie sa tanjesti dupa ea altfel te va manipula toata viata

| Clytia a răspuns (pentru Adry05):

Cine a zis că-s calități? Am înțeles cât de imatură, râzgâiată... e tipa. Desigur că schimbarea e binevenită, însă modul în care el vrea să facă această schimbare e greșit. Îi face toate mofturile ca să facă pe "binefăcătorul" sau cum? Încercă să pară victimă, dar felul în care vorbește despre ea demonstrează că nu e cu mult mai presus. Vrea această schimbare nu pentru ea, ci ca să-i fie lui mai bine. Dacă nu o accepți așa cum este, pentru că oricum schimbarea nu o să vină sau cel puțin nu acum, te desparți de ea, nu stai să te plângi pe aici.

| alex495 explică (pentru Nemessys):

Da, il vorbeste de rau. Cei drept mi-a spus ca a inselat o. I am dat tel o data si n a mai zis ca vb cu altele, dar acum mi-a zis ca ma fura vreuna daca vede poze cu noi.

| alex495 explică (pentru Dalmore):

Am avut deja discutia asta si uita ma postand aici, deci am inteles ce am de facut, mersi frumos inca o data

| alex495 explică (pentru Clytia):

Logic ca i-am spus si eu ca nu i ok sa se comporte asa si e spre binele ei, dar nu aveam cu cine sa ma inteleg.

| Clytia a răspuns (pentru alex495):

Păi și atunci, dacă nu ai cu cine discuta, de ce mai sunteți împreună, de ce mai cauți schimbarea?

| Nemessys a răspuns (pentru alex495):

Asa cum il vorbeste pe el de rau, asa o sa te vorbeasca si pe tine de rau in viitoarea ei relatie happy E o cauza pierduta man.

| JicaContra a răspuns:

Consiliere matrimoniala