| alex495 a întrebat:

Am 24 de ani si as vrea sa cer parerea unui barbat cu mai multa exp. in relatii. Am intalnit o fata, avem 6 luni si nu reusesc sa o fac sa se comporte ok, are tot 24 de ani dar e imatura, ea vrea familie s-a.m.d dar in gandire e imatura (e foarte geloasa, se enerveaza usor, nu respecta ce spun cand e nervoasa), se frustreaza din tampenii plus orgoliu. Eu am incercat cu vorba buna si muulta rabdare, cu greu am reusit ceva. Eu sunt genul romantic, ii fac toate poftele, chiar daca aparentele insala chiar ma iubeste, nu e materialista, in fine, ca o relatie normala, 50/50 investeam. De ex o mica poveste, ii era frica ca daca pune poze cu noi pe Instagramul ei ma va fura" alta fata. Pana la urma a pus si a vazut ca nu m-a furat nici naiba happy
Eu sunt mai calm si rabdator, ne-am mai certat si am incercat tot timpul sa o,, educ", de cateva ori am ameninta- o ca ne despartim si doar se speria si-mi promitea ca nu se va mai intampla. Nu mai facea asa doar ca apareau alte chestii. Cum ar fi trebuit sa procedez ca sa o pot face sa nu mai fie asa?
Ne iubim foarte mult si ne simtim bine mare parte din timp

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Păi și eu mai sus ce am zis? tocma asta. dar omu a încercat s-o dreagă cu vorba bună și a crezut că dându-i toată afecțiunea și atențiile astea o să vadă că n-are de ce să fie geloasă. el nu e de acuzat că s-a purtat frumos cu ea, ești culmea, bine că știe să se poarte frumos cu o femeie, problema e că a găsit-o fix pe asta. dar na, ținând la ea a încercat să repare situația continuând să fie el cum e în relație. Acu, a văzut probabil și el după răspunsuri că nu se poate și n-are cu cine și a renunțat. nu mi se pare deloc că a făcut pe victima, doar a căutat ajutor ceea ce mi se pare de admirat, a luptat pentru ea, altul o băga în mă-sa în secunda 2 fără nici pe jumătate atâta efort.

64 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns (pentru Clytia):

Bine poate n-am ales potrivit cuvântul calități dar când zici „o accepți așa cum e" se înțelege să suporți toate rahaturile alea care nu-s deloc ok într-o relație normală și sănătoasă! aia are probleme și cu capu și cu râzgâiala asta pe care el i-o hrănește continuând s-o lase așa. un om ca ăsta nu-l ții așa! ori îi zici să-și rezolvi accesele, ajutându-l unde are nevoie, ori îl trimiți la plimbare că nu are rost tu ca individ să stai să-ți amărăști viața lângă cineva care profită că ții la el/ea și face din tine ce vrea. exact din cauza oamenilor care „te acceptă așa cum ești" ajung astea și ăștia cu asemenea porniri de-a dreptu insuportabile.

| alex495 explică (pentru Adry05):

I-am spus sa si le rezolve si am avut rabdare cu ea. N am facut nimic

| alex495 explică (pentru Clytia):

Pai nu mai suntem de cateva ore, am zis ma, hai poate exista alta varianta

| Clytia a răspuns (pentru Adry05):

Ar fi trebuit să fie conștient de la început în ce se bagă, că nu cred că era greu să-ți dai seama de mentalitatea acelei fete. Era clar că să se ajungă la ceva toxic între ei. Și dacă fata să zicem că nu și-a dat arama pe față de la început, când începe să o facă, discuți cu ea și nu ajungi la un consens, nu te apuci să-I faci toate mofturile, să-i îndeplinești capriciile ca după să te plângi și să arunci întreaga vină asupra ei!

| Adry05 a răspuns (pentru Clytia):

Păi și ce trebuia să facă? să sepoarte urât cu ea? a menționat destul că a încercat să vorbească cu ea de nu știu câte ori și nu s-a ajuns la nimic. omu ține la ea și nu vrea să plece până nu știe că a încercat totu, de aia și întreabă aici. Și chiar e vina ei, foarte bine c-o aruncă laughing are și dreptate s-o facă

| Clytia a răspuns (pentru Adry05):

Nu m-ai înțeles deloc. laughing
El n-a făcut decât să-i amplifice starea de râzgâială făcându-i toate poftele. E ca și cum ai un copil mic care plânge și țipă într-una și ca să scapi de el, să-l faci să tacă pentru că simți că te înnebunește, îi dai tableta. Obținând cu ușurință ce vrea, nu-l ajuți cu nimic, ba din contră. Făcând asta nu mai dreptul după să te plângi că ai copilul prea răsfățat și râzgâiat.
Și foarte bine ca s-a despărțit de ea, trebuia să o facă mai devreme, nu să pozeze pe victimă.

| alex495 explică (pentru Clytia):

Initial am crezut ca e ceva light, dupa in timp cand deja eram prins in educarea ei

| Endoryus a răspuns:

Degeaba ai si tu 24 de ani, nu doar aia. Ce e matur in a vrea o familie? Rectific, cand tu nu stii de tine si ai 24 de ani, nu ai munca stabila, bani in cont, un sot/iubit stabil, ce e matur in a vrea o familie? Denota doar imaturitate cu carul, nu altceva. Cand aud pe multi ca "o sa il iubesc tale tale" nu ma impresioneaza cu nimic. Iubirea nu tine de foame si nici acoperis deasupra capului asa ca sa iti intre bine in cap asta cand mai auzi de la altii prostii de genul.Ce sa mai zic de penibilii aia care fac copil de tineri ca sa il creasca parintii. Vai si amar. Un copil are nevoie de mama si tata langa, mai ales primii ani (macar pana in adolescenta) nu bunicii. Nu sunt aceeasi chestie.
Nu voia sa puna poze cu tine acolo ca e genul ala de prapadita care moare dupa atentia libidinosilor (si aici pe TPU sunt destule, gen alea care schimba poza la fiecare 4h). Daca libidinosii vad ca ai iubit nu te mai pupa in dos ceea ce ea clar voia. Repet, degeaba ai 24 ani de te-a fraierit asa usor cu duma aia " nu vreau sa te fure alta". Dimpotriva, fetele ( si baietii de fapt fac asta ) cand au pe unul care stiu ca altele vor muri dupa el, se mandresc cu el, nu il ascund.
Esti calm si rabdator cu un copil din pacate. Eu fugeam dupa 5 minute de una de genul. Bine, esti si mai tanar. Clar ai mai multa rabdare dar repet, nu cu cineva care merita din pacate. Cauta una mai normala. Sunt destule.

| Jus7t a răspuns:

rolling on the floor să te fure de pe Instagramul ei, de parcă TU ai acces la contul ei și vorbești acolo cu tipe pe la spatele ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru alex495):

Se numește să nu răspunzi de aceeași manieră. Nuj răspunde reactiv la peovocările ei.
Se construiește treptat o relație în care ea te șantajează cu mutre și figuri. Apoi deja construită această relație va deveni perenă. Dacă o iubești așa cum se poartă și o lași, așa se va purta toată viața.

| AdelinaC a răspuns:

Daca o iubesti, o accepti asa cum este si schimbarea ei va veni in timp, simtind ca este iubita de tine. Nu are rost sa incerci sa o manipulezi dupa bunul plac, este om, are defecte la fel ca tine. Poti insa sa ai mereu cate o discutie deschisa cu ea si sa va spuneti reciproc ce va deranjeaza

| Endoryus a răspuns (pentru Nemessys):

Amuzant postul. E o vorba, omul prost nu e cel ce greseste ci cel ce nu invata din greselile lui. Bine macar ca te-ai descurcat cu ultima fata. Nebune de genul sunt multe, vezi si aici la intrebare. Din alea vai mama lor care vor fraieri care sa le suporte toate basinile. Desigur, cine le suporta sunt alte genuri de ratati care le e frica sa moara singuri si suporta pe aia care o gasesc.

| Nemessys a răspuns (pentru Endoryus):

Toate figurantele il astepta pe ala care,, sa le accepte asa cum sunt". Aha. asteapta mult si bine fata mea. Si chiar daca o sa apara, o sa fie unul exact ca ea, poate chiar mai prost si care o alege pentru ca oricum nu are alte variante.

In vorba aia nu gasesc nimic altceva decat lene si scuza pentru a nu deveni o varianta mai buna a ei.

| alex495 explică (pentru Endoryus):

Voiam o familie peste cativa ani. Sunt de aceeasi parere cu tine

| alex495 explică (pentru Endoryus):

Cu mandria i am explicat si eu. Si de abia atunci a pus

| LoveSleep a răspuns:

E amuzant faptul ca tu crezi ca detii controlul, dar habar nu ai ca e fix invers.
"ii era frica ca daca pune poze cu noi pe Instagram ul ei ma va fura alta fata"
Nu ii era frica de nimic, lol. Nu punea poze cu tine fie ca ii e rusine cu tine, fie ca nu voia ca cineva sa vada ca are o relatie sau ca are o relatie cu tine.

| Drimmero a răspuns:

Ia-o pe gagica asta a ta si baga-i mintile in cap, ia-o la o discutie d-aia serioasa si da-te putin cocos ca sa vada cine e seful, fii impunator putin ca altfel ti se urca in cap si canti cum vrea ea. Nu fii bleg, esti barbat,, nu trebuie sa-i oferi totul ci cu ratia.

| alex495 explică (pentru LoveSleep):

La story punea poze, rar dar punea. Chestia cu rusinea i-am spus o eu ca sa o fac sa posteze. Si daca nu voia sa vada cineva rel tot timpul rasp la comment urile mele la poze

| alex495 explică (pentru sadrian46):

Cum adica reactiv?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru alex495):

Adică ea face mutre și figuri până te convinge să faci ce vrea ea, mimând sau simulând enervarea sau suferința pe diverse teme. Iar dta ai reacție emoțională la asta, căcu nu poți să nu ai.
De exemplu cererea ei să postezi sau să nu postezi oarece pe Facebook sau Instagram, de parcă s-ar face gaură în cer cu asta.Și pe baza reacției acestea, nu mai interpretezi situația rațional sau prea puțin rațional. Și ea își dă seama că așa te poate controla și continuă.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti obtine tot ce vrei de la iubita (sau iubitul), cand rogi sau vorbesti bland si calm, cu un ton normal fara sa tipi sau sa ridici vocea.
Nu vei obtine nimic cand poruncesti, ceri sau impui sa fii ascultat si executat.
Calci pe bec si strici cu asemenea comportament, uite aici chiar declaratia ta: "nu respecta ce spun cand e nervoasa".
Cand cineva este nervos, nu pui paie pe foc, nu ridici tonul si nu insisti la nimic, ii dai pace pana se calmeaza (1-2 ore) si reluati discutia, dar pe un ton scazut si bland, ca sa puteti discuta omeneste.
Iti spun asta din experinta mea de viata si cred cu tarie ca: VORBA DULCE, MULT ADUCE!
Asadar, invata sa te comporti cu ea, daca vrei o fata dulce si ascultatoare langa tine. In timp, va vedea cat de cald, bland si intelegator cu ea si va face si ea acelasi lucru, de dragul tau.

| TheWznd a răspuns:

O persoana nu se poate schimba doar pentru ca vrei tu sa se schimbe (fie un bărbat, fie o femeie). Când întri intr-o relație cu o persoană, se presupune că intri asumându-ți toate defectele pe care le are. Și acceptându-le.

Ai folosit de mai multe ori cuvântul "să o educ". Ai intrat într-o relație ca să trăiești împreună cu cineva, sau ca să educi pe cineva?

| alex495 explică (pentru TheWznd):

Avea niste defecte care ii fac ei in sine rau, eu sunt o persoana empatica si ajut pe toata lumea de aia. Dar cand vad ca respectul intre parteneri este incalcat. Adio

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

M am exprimat eu gresit aici dar de multe ori intr o cearta ea se certa si eu eram calm si ii explicam. Rar m-am enervat. Mai mult ma intristam, sincer?

| Endoryus a răspuns (pentru alex495):

Nu o lua in seama pe ana aia. Stie despre relatii ca oricare alta feministra singura si trista. Nu are treaba cu realitatea

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

Nu-i nici o problema, eu doar iti dadeam un sfat. Sunt maritata de peste 30 de ani si am o casnicie fericita si echilibrata. Suntem 2 personalitati puternice, dar cu dragoste si blandete am trecut peste toate si nu am concepe ziua de maine, unul fara celalalt.
Nu lasa nici o o zi sa apuna peste suprararea voastra!
Crede-ma, iti va fi usor sa cedezi, daca o iubesti cu adevarat, iar ea va face la fel, de dragul tau. Tensiunile si nervii intr-o relatie se sting cu blandete, daca taci si ai rabdare cateva ore, ca sa puteti discuta subiectul dupa aceea, calmi si lucizi, fiindca totul se rezolva cand este dragoste adevarata.
Faceti un pact intre voi, sa va iubiti pana la moarte si sa fiti buni si blanzi unul cu celalalt, sa va iertati si acceptati micile greseli, ca totu-i rezolvabil cu intelegere si iubire.

PS Ce spune idiotul de endoryus, nu trebuie luat in seama, fiindca-i doar un om plin de probleme si frustrari, care nu accepta sfaturi de la o femeie.

| Endoryus a răspuns (pentru alex495):

Casnicie de 30 de ani cu pisicile ei. Cine naiba are timp de viata, munca, barbatul ei si sa faca 100+ posturi pe ZI. Mai minte omul dar nici asa laughing

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

"Crede-ma, iti va fi usor sa cedezi, daca o iubesti cu adevarat, iar ea va face la fel, de dragul tau.,, Treaba era ca ea nu,, facea la fel de dragul meu". Nu voia

| Stropdeploaie a răspuns:

Salut! Nu poti schimba pe cineva dupa bunul tau plac! doar pentru ca tie nu ti convine nu stiu ce chestii! Are 24 de ani spui! Asa a trait pana acum! Ai aparut tu in viata ei si. Vrei sa i schimbi stilul de viata? Chiar crezi ca vei reusii?laughing) Pai esti mai imatur ca ea daca crezi ca o vei Educa. asa cum spui chiar tu! Ha ha ha. Scuza ma ca ti zic dar parca mai degraba vrei sa o dresezi.Scuza mi expresia! Dar parca ar fi un animalut de comapanie! laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

Nu insista cand ea nu vrea, probabil ca are motive intemeiate sa te refuze, asa cum fiecare le avem cateodata.
va trebuii sa inveti sa accepti si asemenea situatii, ca nu totdeauna suntem dispuse sa facem ce vrea barbatul, cum nici tu nu esti dispus sa faci ce vrea ea, in momentul acnd ea vrea.
Dar poti ceda si data viitoare poti re-discuta problema, cu blandete.

Poti te rog sa-mi spui concret, ce nu voia ea sa faca?