| alex495 a întrebat:

Am 24 de ani si as vrea sa cer parerea unui barbat cu mai multa exp. in relatii. Am intalnit o fata, avem 6 luni si nu reusesc sa o fac sa se comporte ok, are tot 24 de ani dar e imatura, ea vrea familie s-a.m.d dar in gandire e imatura (e foarte geloasa, se enerveaza usor, nu respecta ce spun cand e nervoasa), se frustreaza din tampenii plus orgoliu. Eu am incercat cu vorba buna si muulta rabdare, cu greu am reusit ceva. Eu sunt genul romantic, ii fac toate poftele, chiar daca aparentele insala chiar ma iubeste, nu e materialista, in fine, ca o relatie normala, 50/50 investeam. De ex o mica poveste, ii era frica ca daca pune poze cu noi pe Instagramul ei ma va fura" alta fata. Pana la urma a pus si a vazut ca nu m-a furat nici naiba happy
Eu sunt mai calm si rabdator, ne-am mai certat si am incercat tot timpul sa o,, educ", de cateva ori am ameninta- o ca ne despartim si doar se speria si-mi promitea ca nu se va mai intampla. Nu mai facea asa doar ca apareau alte chestii. Cum ar fi trebuit sa procedez ca sa o pot face sa nu mai fie asa?
Ne iubim foarte mult si ne simtim bine mare parte din timp

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Păi și eu mai sus ce am zis? tocma asta. dar omu a încercat s-o dreagă cu vorba bună și a crezut că dându-i toată afecțiunea și atențiile astea o să vadă că n-are de ce să fie geloasă. el nu e de acuzat că s-a purtat frumos cu ea, ești culmea, bine că știe să se poarte frumos cu o femeie, problema e că a găsit-o fix pe asta. dar na, ținând la ea a încercat să repare situația continuând să fie el cum e în relație. Acu, a văzut probabil și el după răspunsuri că nu se poate și n-are cu cine și a renunțat. nu mi se pare deloc că a făcut pe victima, doar a căutat ajutor ceea ce mi se pare de admirat, a luptat pentru ea, altul o băga în mă-sa în secunda 2 fără nici pe jumătate atâta efort.

64 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu mai vorbi cu ea de parcă ai fi superior ei, tipelor le place sa li se vorbească ca de la egal la egal, cu puține funcționează abordarea ta, sa te respecte dar alea sunt mai proaste decât marea.
Ai amenintat-o că va despartiti? Și te mai miri de ce nu te respecta.nu te respecta pentru că arunci vorbe în vânt doar sa fie spuse, nu ai de unde să știi dacă e chiar imatura, unele fete devin imature când nu sunt "educate"/conduse prost de tipii din relatie. Nu pentru că așa sunt ele, personalitatea și comportamentul ei se pot schimba la 180 de grade cu alții.

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Nu voia sa fie intelegatoare. Se supara din orice nimic si uneori mai si crea cearta cand totul era roz nu stiu de ce. Pur si simplu o sapt totul frumos, azi pana la pranz totul mirific si dupa ce s-a intors de la masa te face mincinos si alte acuze pe un subiect de acum o luna pe care il discutasem de vreo 4 5 ori si ea il intelesese. Eu nu cred ca e normal asa ceva. Aproape as putea spune ca se comporta ca un bipolar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

Adopta tactica rigida: spune-i ca doresti sa va despartiti, atata vreme cat ea nu-i fericita si pusa pe harta tot timpul.

| Tonobil a răspuns:

E geloasa pentru ca e nesigura pe ea.Cred ca nu se simte apreciata..Sa faca ceva la care e buna ca sa nu mai aiba atasament toxic fata de tine.Practic,nu are incredere in tine pentru ea in ea insasi nu are.Incearca sa o apreciezi prin cuvinte dragute