| anonim_4396 a întrebat:

Am 45 de ani si sunt un tip dragut, educat si cult.Si de mai bine de un an sunt singur.Dar nu asta e problema, e vorba despre altceva si anume ca de vreo 2-3 luni am intrat in faza aia pe care psihologii o numesc „criza varstei mijlocii".Mai exact cam dupa 8 luni de la divort am inceput sa ma gandesc sa invat pian (eu care nici macar nu stiu cate note are o gama muzicala),apoi mi-a venit sa ma inscriu intr-o trupa de teatru de amatori (nu se faceau inscrieri ca eram gata sa ma bag),dupa aia m-a lovit asa deodata sa ma fac detectiv particular (m-am interesat dar e si complicat si nu e nici ca-n filme,de fapt),urmatoarea faza - sa-mi iau un motor - tipic,aveti dreptate (dar am vazut ca sunt scumpe si n-am bani),iar de vreo doua sapatamani - acum vine partea mai interesanta si pentru hateri,stiu ca ati asteptat asta cu sufletul la gura - am inceput sa ma gandesc la fete ceva mai tinere,(nu eleve, nu exagerati acum, ce v-a apucat?!), mai exact la domnisoare de cam 22-25 de ani,dar nu vreau genul de pitipoanca sau sugar baby,ci imi tot imaginez o bad girl,care sa bea bere direct din sticla (cot la cot cu mine), sa poarte sapca intr-o parte si sa vorbeasca intr-un anumit fel, dar nu spun aici la ce anume ma refer, mai sunt si copii si nu vreau sa invete prostii.In fine, ati prins ideea.Problema e ca fetele cam de varsta asta renunta la a mai fi asa,fete rele - cum ziceam,adica incep sa se maturizeze si devin mai (urasc de mor expresia) serioase,mai linistite,si de fapt isi doresc invers - vor o relatie stabila,cu un tip responsabil,care sa le ofere asa si pe dincolo, etc, etc, etc.Nu? Exact - asta e marea problema...

Asa-i ca n-ati fost niciodata intr-o dilema mai grea decat asta prin care trec eu acum? Asa este, stiam.Deci cum sa fac? Cum sa-mi scot din cap prostiile astea,ca deja incep sa ma afecteze - de o luna ascult zi de zi o tona de hip-hop si toate alea,seara ma uit pe wiki sa vad cine-i cutare si cutare si ce hit a scos mai nou,sau daca a luat vreun Grammy si ce-a facut cu el - a donat banii la cutremur sau si-a mai luat vreun casoi pe nu stiu care insula cu iesire la mare? Bine,toate au iesire la mare,am vrut doar sa fac o metafora...
Ajutati-ma cu un sfat, sau daca ati trecut prin asta in ce fel ati reusit sa va reveniti?
Sau doamnele daca ati avut parteneri pe care i-a apucat la un moment dat, ce ati facut sa-i ajutati, sau cum au depasit acele momente?

Răspuns Câştigător
| GirlOnline81 a răspuns:

Postul tau ma face sa ma gandesc ca desi mai am multi ani pana la 45 ( nu atatia cati mi-as dori), facem parte din aceeasi generatie. Si daca este asa, eu zic ca deja ar trebui sa fi trecut de "criza varstei mijlocii" si asta inca de acum un deceniu cel putin.
Poate ca gresesc, dar eu nu vad sa ai vreo problema, cu atat mai putin o "criza a varstei de mijloc". Ceea ce vad in schimb, este doar un tip care tipa din toti rarunchii " Divortul mi-a aratat ca trebuie sa-mi traiesc viata". Ce-i drept, unul foarte amuzantwinking.

40 răspunsuri:
| lollip0p a răspuns:

Ha ha, ce tare. Ai spus-o atât de bine, unele își doresc un bărbat cu o mentalitate ca a ta, dar uite care e treaba, mentalitatea ta am văzut-o destul de rar. Femeile chiar dacă sunt asa cum tu îți dorești se schimba. tot din cauza bărbaților cu mentalitate opus ție.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are baterie, uite mai ieftin asta imi place https://www.ovdoll.com/......ion-163cm/
sau https://www.realdoll.com/realdoll/ cele mai scumpe dar originale. Multi cumpara de la chinezi si nu se plang de calitate proasta dar nu par asa reusite la productie, alea de la americani sant realiste si isi merita banii, pentru inceput nu e rau daca dai 1300 de euro pe una din china. Multi zic ca e o experienta mai buna in comparatie cu o femeie reala.

| Ineys a răspuns:

Si modest al dracu'! rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Ma bucur ca te distrezi, dar pentru partea de inceput m-am inspirat de la o domnisoara de aici care intreba cam asa - „buna, sunt o tanara de 21 de ani,am avut un singur prieten,sunt o fata foarte frumoasa,toti baietii incerca sa ma cucereasca...".Mie mi s-a parut simpatica, dar unii au sarit pe ea si au jignit-o, ea a sters întrebarea, asa ca am profitat si am plagiat-o.
Sunteti foarte amuzanti, tineti-o tot asa.

| Freya1 a răspuns:

Daca ai criza varstei mijloci mergi la un psiholog sa te indrume, ca aici nu au oameni cum.
Ceia ce iti doresti nu trebuie neaparat sa pui in practica si tu trebuie sa fi constient de asta pentru ca vei irosi bani aiurea si nu vei fi niciodata un mare pianist si detectiv, in schimb bani ti se vor duce pe cursuri etc.Iar in legatura cu fetele de care "ai tu nevoie" ma bucur daca nu exista.Si sincer iti spun cred ca cu criza, fara criza esti totusi un barbat in toata firea ce constientizeaza ca vrea prostii si e suficient de matur ca sa le tina drept fantezie.
Ocupati timpul cu ceva, poate chiar inca un job si cladeste cat mai multe in viata daca ai copii sa lasi macar atata dupa tine daca altceva nu faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Foarte bine punctat.Nu-mi place ca te bucuri ca nu exista fetele de care povestesc,in schimb apreciez ca imi recomanzi sa mai imi iau un job,esti total diferita de fosta care ma batea la cap ca stau prea mult peste program.
Vedem ce va fi. Oricum ti-am urmat anticipat sfatul,am renuntat la ideea cu pianul si cu detectivul,m-am apucat in schimb sa scriu o carte,un roman de dragoste mai exact,in care e vorba despre un tip - agent secret sub acoperire, care se infiltreaza ca vanzator de instrumente muzicale intr-o mare firma, unde unii sunt banuiti ca fac trafic de droguri, iar misiunea lui esueaza pentru ca se indragosteste iremediabil (!) de o profesoara de pian de la care trebuia sa ia lectii pentru ca sa aiba si el ceva treaba cu muzica, altfel se prindeau traficantii ca e undercover.Ideea mie mi se pare ok, sper sa duc la bun sfarsit proiectul, deocamdata am scris 2-3 pagini, dar trag tare, mai stai pe TPU uneori si poate ca asta e motivul pentru care n-am prea scris.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sotia ta nu era ok cu ideea de a sta peste program pentru ca nu aveai timp de ea, dar daca esti singur si nu prea ai cu ce sa iti ocupi timpul poti sa mai gasesti ceva de munca macar bani sa faci daca cu dragostea nu o duci bine.
Da, si scrisul poate sa fie o ideie.Iti folosesti imaginatia cumva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru DeathIncarnate):

RAY și alaiul lui laughing

| DeathIncarnate a răspuns (pentru supadeceapa):

Eh,se dau si eu cocosi pe aci.