| ilonna a întrebat:

Am 47 ani am facut sex neprotejat nu mai venit ciclu a intarziat 14 zile am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative sa stau linistita ca nu sunt gravida. inca tot stau in dubii nu stiu sa fie menopauza? (mi sa mai intamplat si anul trecut si dupa o luna mi-a venit am cam 11 luni de cand mi s-a intamplat sa fie ceva normal oare )

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fie o dereglare premenopauza sau chiar menopauza, dar pentru asta trebuie sa te vada un ginecolog. Dupa cum stii, orice intarziere menstruala mai mare de 10 zile impune consult ginecologic.

| fabiola a răspuns:

Esti in perioada de premenopauza cand si un ciclu care odinioara era regulat iti joaca feste, deci mare grija la sexul neprotejat!

| gigiro a răspuns:

Da,cred ca ti se instaleaza menopauza,un pic cam devreme. E bine sa mergi la ginecolog, poate vei urma vreun tratament, deoarece acum tendinta este ca femeile sa fie ca mai mult timp "active". Declansarea prematura a menopauzei poate avea diferite cauze si trebuie sa le afli.

| Delia a răspuns:

Mi-e si jena sa-ti dau sfaturi la onorabila varsta pe care o ai.Toate aceste probleme se discuta impreuna cu ginecologul.Banuiesc ca ai unul la care mergi periodic.Chiar nu cred ca este site-ul potrivit pentru a primi astfel de sfaturi.Da,ar putea sa fie din cauza menopauzei, tin minte pe cand maica-mea avea varsta asta, la fel avea perioade cand ii intarzia menstruatia si 3 luni, apoi revenea, pana in jurul varstei de 50 de ani, cand s-a instalat menopauza si nu i-a mai venit deloc.Multa sanatate iti doresc.

| katy a răspuns:

Si la 47 de ani pot aparea semne de menopauza, asta e in functie de organismul fiecarei femei, oricum eu cred ca nu esti insarcinata.e o dereglare hormonala.ti-as sugera un control la medicul ginecolog el iti va spune exact ceea ce ai printr-un ecograf

| daniEL88 a răspuns:

Marea majoritatea a useriolor de pe TPU, is adolescenti care acum intreaba daca e normal sa le creasca par sub brat, care isi fac subiectele de bacalaureat pe site, sau altele, deci probabil ca te vor mira raspunsurile.
Ce pot zice de intrebarea ta e sa tii sub control si sa nu excluzi nici varianta de a fi insarcinata, asta ca preacautie, insa deasemeni cred ca e normal ca in urma unui contact sexual aparitia ciclului sa varieze prin amanare sau dincontra sa apara mai repede. Iar legat de Menopauza, media de varsta la care apare e de 50 de ani, deci eventual poti intreba medicul. Numai bine, sanatate!

| Orbithh a răspuns:

Da sa stii ca este ceva absolut normal...happy

| fℓαviiαα a răspuns:

Este normal. Daca ati facut 2 teste nu mai aveti de ce sa va faceti griji happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ai o varsta si ar trebui sa iti stii foarte bine organismul si sa ai un medic ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu prea bine sa-ti raspund am doar 13 anibig grin implinesc 14 pai menopauza nu cred sa fie si mie imi intarzia 2 cam luni si ma speriam desi nu am fost la ginecolog acum mai bine ai merge la niste analize nu poti fi zigura pe teste

| Amma196 a răspuns:

Cred ca e cauza menopauzei.E varsta. Daca spui ca ai facut si au iesit negative nu ar trebui sa iti faci griji.Dar totusi, mergi la doctor, fa ceva analize ca sa fii singura