| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un prieten foarte bun, timp de un an de zile.De mult timp noi nu mai vorbim, asta a hotarat-o iubita lui care era geloasa, si care mi-a spus ca nu il lasa sa mai vorbeasca cu mine. Eu aveam o relatie stabila cu mult timp inainte sa ma imprietensc cu acest baiat si cu si mai mult timp inainte ca iubita lui sa apara in viata lui. Ea nu putea intelege ca eu si iubitul ei suntem prieteni si atat. Se gandea ca eu il cunosc mai bine pe iubitul ei si l-as putea influenta in legatura cu ea. Eu insa, niciodata nu am vorbit cu el despre relatia lor, pentru ca nu era treaba mea, el era amicul meu care ulterior se imprietense si cu iubitul meu. Eu am incerca sa ma împrietenesc cu ea, am iesit de cateva ori, dar ea era falsa, se prefacea ca nu mai are o problema cu mine. El nu se simtea confortabil cand ieseam grupul nostru de prieteni si venea cu noi si iubita lui. El se ferea sa vorbeasca, aproape ca nu vorbea nimic, doar se tineau amandoi de mana in timp ce noi toti ceilalti socializam. Eu inca ma gandesc la amicul meu, a ramas in sufletul meu chiar daca m-a ranit refuzand sa imi dea o explicatie. Pur si simplu intr-o zi a încetat sa mai vorbeasca cu mine, desi eram in fata lui si il întrebam ce face. Pur si simplu ma ignora, în condițiile în care nu ne certaseram niciodata, iar apoi am primit mesaje de la iubita lui in care ma jignea si imi interzicea atat mie cat si lui sa mai vorbim.
Nu stiu daca ar trebui sa incerc sa mai vorbesc cu el fata in fata, imi este "teama" de o alta respingere.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu singura ai spus ca, acel prieten - de fapt - este prietenul iubitului tau.
In acest caz, tu esti "periferica" in acest patrulater, la fe ca si iubita prietenului, pilonii fiind cei doi baieti.

Un patrulater de prietenie ca al vostru poate exista doar daca toti sunt de acord cu existenta lui, altfel se risca destramarea prieteniei sau a caruiva din cupluri.
In acest caz baietii sunt cei care hotaresc - printre ei - daca aceasta prietenie sa continue sau nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca prietenul asta, nu ti-a spus nimic pana acum, inseamna ca a acceptat si el cererea iubitei si i-o indeplineste.
Te saftuiesc s nu-l contactezi, ca nu mai are rost. Stie bine ce i s-a cerut si tacerea lui, confirma acceptarea conditiei iubitei.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai dar cred ca esti tanara.
Gelozia oricum exista si este si normal.Nici eu nu i-as permite iubitului meu sa aiba o fata drept prieten cel mai bun.Ca socializam intr-un grup de prieteni sau schimba o vorba cu una nu e o problema dar de acolo la a tine o stransa legatura pe net, fata in fata, la telefon e cale lunga si nu as agrea.
Totusi sunt doua persoane de sex opus la care eu nu am de unde sa stiu ce li se ascunde in suflet.
Poate s-a gandit ca voi va placeti si ea sta ca fraiera intre voi si tese sentimente ca pana la urma el sa zica ca ii drag de tine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Am aflat: puteai spune direct faptul ca esti chiar tu

| Raducons a răspuns:

Nu o poti condamna pe iubita lui pentru ca i-a cerut asta.
Prietenie intre un baiat si o fata nu se poate, unul din ei are sigur alte intentii.

| Uxellodunon a răspuns:

Eu as zice ca el nu te considera doar o prietena, ci un interes amoros, de fapt fost interes amoros, si nu are curajul sa dea cartile pe fata, cel putin cu tine. Poate vrea acum sa se distanteze de tine, acum ca are pe altcineva, si prietena lui poate ca stie de treaba asta. Tot ce poti sa faci e sa te cam distantezi de el, desi ar fi cam urat din partea lui daca asta ar fi cazul.

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns:

Ar fi bine sa il lasi, nul contacta, lasa treburile o.perioada asa. Daca el a acceptat ceea ce i-a spus iubita sa inseamna ca nu e de acord cu prietenia voastra sau mai mult este obligat sa ii acorde atentie si timp numai ei. Fata vine si pleaca e de la sine inteles chiar daca esti fata chiar daca esti baiat(e valabil.si pentru baieti, vine -pleaca )dar poate ca timpul va remedia aceasta probleme, oricum lasa-l.o perioada asa va regreta mai tarziu