| Nikcoletta a întrebat:

Ce inseamna ciroza hepatica?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citoliza reprezintă degenerarea și distrugerea integrității celulei culminând cu moartea acesteia. Este cauzată de diverși factori fizici, chimici sau imunologici.

Sindromul de citoliză hepatică apare cel mai frecvent ca rezultat al unei agresiuni toxice asupra ficatului dată de medicamente, droguri și alte substanțe exogene precum alcoolul care duc la moartea celulelor hepatice și hepatită toxică ce poate evolua apoi către ciroză hepatică.

| mgtow a răspuns:

Prea multa bautura alcoolica consumata, moarte garantata in cativa ani sau luni

| RaphahellDamian09 a răspuns:

De ce toate intrebarile tale se refera la boli?

| Mosotti a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

O fi pasionat f tare de medicina, cine stie, de aia intreaba de boli.
E bine sa fie omu documentat in diverse ramuri ale medicinei, ca de multe ori nu se stie cand ii trebuie.

Poti avea un simptom si nu sti ce e, pierzi timp pana sa te duci la medic, etc, daca stii ce inseamna, sti imediat unde sa te duci si ce sa faci.