| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex cu cateva zile sa imi vina ciclul, iar prezervativul s-a rupt. e posibil sa raman insarcinata desi am luat pastila de a doua zi dupa 30 de minute.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posbil, fiindca tinand cont de interval, bag mana in foc ca ai comis o amre greseala: ai luat pastila de a doua zi fara indicatia medicului. Luata asa dupa ureche, pe langa faptul ca-i cresc foarte mult reactiile adverse, exista si riscul sa fie ineficienta. Du-te la ginecolog cat mai repede. Nu va putea sa-ti spuna daca esti insarcinata mai repede de 3-4 saptamani, dar te va invata sa minimizezi efectele negative pe care esti nevoita sa le usporti.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E foarte putin probabil. Daca nu ai eliminat pastila de a doua zi (sa fi varsat in urmatoarele 2 ore de la administrare) nu ai avea de ce sa-ti faci probleme.

| giulya33 a răspuns:

Daca ai luat Postinor, stai fara grijahappy insa sa nu iti faci un obicei din asta...nu poti folosi mai mult de 2 ori pe an aceasta pastila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Probabilitatea este scăzută până la nulă.
Nu spui ce înseamnă "câteva zile"?
Pilula de urgență nu se folosește mai mult de două ori pe an, nu o utiliza ca un contraceptiv uzual și frecvent.
Aplică prezervativul.
Uite aici mai multe detalii: www.seximus.ro
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Perioada de ovulatie eu stiam ca este la cateva zile dupa ce imi trece menstruatia.

| lacrimi a răspuns:

Tu intrebi sau aprobi?laughingDa, e foarte posibil, deoarece erai in perioada fertila,(desi daca ai luat pastila nu prea poti sa ramai insarcinata) data viitoare pune si semnul intrebariiwinking.

| alexa_6551 a răspuns:

Nu vreau sa te speri dar tot ce e posibil. Sunt medic si stiu ce spun. Am avut o prietena care a luat pastila dupa 2 ore de la incident si cu toate astea a ramas insatcinata. Nu e nevoie sa versi dupa ce ai luat pastila sau sa te simti rau. Un control ginecologic ar putea sa te linisteasca mai bine. Multa bafta