| InfinityLove a întrebat:

Am fost colega de camera un an de zile cu o fata. Ne-am inteles super bine, ne spuneam totul, am crezut ca suntem prietene. Am luat vacanta, am plecat fiecare acasa si am vorbit mai rar pe ig. Am sunat-o eu odata si cam atat.
Am crezut ca suntem prietene, nu m-a sunat odata, toata vara...Fac eu o drama din asta sau poate nu am fost prietene?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| qwertpro a răspuns:

Salut,te inteleg cum e, am trecut si eu prin asa ceva.De cele mai multe ori anume persoanele la care tinem cel mai mult ne dezamagesc.Nu trebuie sa ai prea multe asteptari de la ea precum ca o sa te sune sau ca iti va scrie, oamenii niciodata nu corespund astptarilor noastre.Mereu ceea ce primim noi este diferit de ceea ne-am inchipuit noi, de aceea cel mai bine e nici sa nu mai ai asteptari de la nimeni.Nu dramatiza situatia data, poate ati petrecut prea mult timp impreuna si acum este nevoie de o mica puaza intre voi.Prietenii nu trebuie sa vorbeasca mereu. Poate pur si simplu nu te-a telefonat din cauza ca stie ca oricum in curand iar veti fi impreuna. Oamenii vin si pleaca din viata noastra, asa a fost si va fi mereu.Nu te atasa degeaba de ea, pentru ca prieteniile sunt adesea temporare, rar care rezista vesnic.Totul se termina la un moment dat,si ce e bine,si ce e rau,nimic nu e vesnic,la fel si o mare parte din relatii. Distanta nu este un obstacol,ci este un bun test pentru a vedea cat de buna e o prietenie. Daca distanta o desfiinteaza inseamna ca ea nu a fost adevarata niciodata, de aceea nu pune atat de mult suflet, fii gata de orice, timpul iti va arata totul, iar soarta iti va aranja viata. Fericirea ta nu trebuie sa depinda de nimeni.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate ea nu te consideră neapărat prietenă ci o persoană cu care s-a înțeles bine pe perioada verii.
așteaptă să înceapă facultatea și vezi atunci dacă te caută

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai o definiție neadecvată despre prietenie.
Când erați în cameră aveați o relație apropiată.
În vacanță, ațio vorbit totuși dar mai rar. Acum ea are alte preocupări. Această distanțare arată altă față, alt component al relației voastre, care se adaugă la definiția ta a prieteniei, doar atât.

| Andreeush a răspuns:

Poate ea nu te consideră o prietenă bună cu care să țină legatura în permanență.

| Bizon95 a răspuns:

Sunt oameni care cand sunt langa tine IRL sunt prieteni foarte buni
dar cand vine vorba de relatie la distanta (mai ales doar de prietenie) sunt cat se poate de distanti, pentru ca nu sunt deloc atrasi de tipul asta de comunicatie, si ar trebui sa faca eforturi daca ar avea nevoie sa comunice asa

| Sonia822 a răspuns:

Normal era sa pastreze o relatie de complezenta, chiar si daca nu ati fi ramas prietene.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu trebuie să vorbiți non stop pentru a fi prietene

| Clytia a răspuns:

Cu prietena mea cea mai bună (de ani de zile) în timpul vacanțelor nu am fost foarte apropiate. Chiar anul ăsta ne-am spus în glumă "noi de ce nu prea vorbim în timpul vacanței?" laughing. Pur și simplu, fiecare e cu propriile preocupări, treburi... Măcar avem ce să ne povestim după. laughing
Probabil că colega ta e genul mai distantă, dar asta nu înseamnă că nu sunteți prietene. Vezi cum vor decurge lucrurile după ce o să începeți școala.