| Sofiaaaaaa a întrebat:

Am fost la urgentă cu stari de rău/greață/dureri de cap. Mi s-a făcut ecografie unde doctorul a zis ca se vede un săculeț embrional in uter dacă scriu corect, am făcut test de sarcina și a ieșit negativ, ce altceva poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ciclul sau sangerarea "menstruala"?
Daca este vorba de ciclu, inseamna ca existau 2 zile de intarziere a menstruatiei in momentul in care ai ajuns la urgente, iar daca e vorba de sangerare, clar nu a fost o sangerare menstruala.

Ai putea spune cand a fost prima zi a ultimei menstruatii si cand a avut loc contactul sexual?
Daca ai un ciclu regulat, ar fi util sa spui si ce lungime are acesta.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca medicul a spus ca vede "sac embrional in uter", asta inseaman ca este o sarcina in dezvoltare!
Testul de sarcina poate fii eronat.

| Floridori a răspuns:

Sacul embrionar (sau gestational) este primul indiciu de sarcina instalata in uter, ce se poate vizualiza prin metoda ecografica.

Exista mai multe posibilitati care ar explica de ce testul de sarcina a iesit negativ, dar depinde de momentul cand a fost facut in raport cu momentul cand a fost facuta ecografia si cand ai avut ultima menstruatie.Desigur, mai conteaza si daca ciclurile tale sunt regulate, cand a avut loc contactul etc.

Depinzand de diametrul sacului gestational, se poate stabili o varsta aproximativa a sarcinii.
In functie de datele obtinute, se asteapta sa se vizualizeze si vezicula vitelina si eventual, polul embrionar. Fara vezicula si pol, nu exista o sarcina viabila.

Dar, repet, totul depinde de niste date, fara de care nu se poate formula un raspuns care sa te ajute cu adevarat.

| Sofiaaaaaa explică (pentru Floridori):

Ultimul ciclu s-a terminat înainte cu 2 zile de a ajunge la urgentă

| Sofiaaaaaa explică (pentru Floridori):

In 25 prima zi a ultimei menstruații
Și in 20 Noiembrie contactul sexual

| Floridori a răspuns (pentru Sofiaaaaaa):

Te cam zgarcesti la detalii laughing

Presupunand ca prima zi a ultimei menstruatii ar fi fost 25 Octombrie, iar contactul pe 20 Noiembrie, imi este dificil sa stiu cand ai ajuns la urgente, dar iti voi spune ca sacul gestational ar fi fost vizibil, in cel mai fericit si miraculos caz, incepand cu ziua de 4 Decembrie.

In cazul in care prima zi a ultimei menstruatii este ziua 25 Noiembrie, contactul avand loc pe 20, fie nu exista nicio sarcina, menstruatia fiind garantia pentru asta, fie sangerarea experimentata NU a fost menstruatie.

In orice caz, un sac embrionar este vizibil abia incepand cu saptamana gestationala 3, adica MINIM cu 2 saptamani si o zi in plus fata de contactul sexual.Asta in cel mai bun caz.

Daca exista un sac gestational, fie acesta s-a format in urma altui moment intim, in afara celui din 20 noiembrie, fie s-a format in acea zi, iar tu ai fost la urgente in data de 4 decembrie (+/- 1 zi).
Totusi, daca sacul gestational este vizibil, testul de sarcina ar trebui sa indice un rezultat pozitiv.

Dupa cum vezi, ceva nu se leaga.Fie nu doresti tu sa dai anumite detalii edificatoare si chiar exista o sarcina incipienta, fie nu exista o sarcina.

Mergi la un laborator si fa o analiza beta-hCG cantitativ.In urma rezultatului, vei avea raspunsul clar si vei avea idee ce sa faci mai departe.

| Floridori a răspuns (pentru Sofiaaaaaa):

Ciclul sau sangerarea "menstruala"?
Daca este vorba de ciclu, inseamna ca existau 2 zile de intarziere a menstruatiei in momentul in care ai ajuns la urgente, iar daca e vorba de sangerare, clar nu a fost o sangerare menstruala.

Ai putea spune cand a fost prima zi a ultimei menstruatii si cand a avut loc contactul sexual?
Daca ai un ciclu regulat, ar fi util sa spui si ce lungime are acesta.