| AnaMaria8900 a întrebat:

Bună!

Sarcina ectopică este depistata de un test de sarcină? Adică să iasă pozitiv. Ultimul contact sexual a fost la începutul lui martie. De atunci am avut 2 menstruații (sau poate "menstruații peste sarcină).

Am făcut un test la începutul lunii mai și a ieșit negativ. Am fost la ginecolog și am făcut ecografie transvaginală dar ginecologul nu a spus nimic. Am mai făcut un test de sarcină ieri. Tot negativ.

De 3 săptămâni am niște dureri în abdomenul inferior, parcă ar fi dureri menstruale și de asta mă gândesc la o sarcină ectopică.

Se poate? Sau ar fi fost descoperită?

Dacă nu, de la ce altceva aș putea avea aceste dureri?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent de locul in care se fixeaza ovulul dupa fecundarea sa prin procesul de nidatie reala in tesutul endometrial sau printr-o falsa nidatie care a avut loc in afara uterului si aparitia sarcinii extrauterine (ectopice), sarcina formata (normala sau ectopica) incepe chiar din acel moment sa produca hormonul de sarcina hCG care incepe sa se acumuleze atat in sange cat si urina.
Sarcina extrauterina (ectopica) apare ca urmare a implantarii anormale a zigotului (ovulul fecundat/produsului de conceptie), in afara uterului. Pot fi mai multe locuri de implantare anormala:
–in trompa uterina – circa 95% din totalul sarcinilor ectopice,
–in peretele uterin (sarcina interstitiala)
–in interiorul colul uterin (sarcina cervicala)
– la nivelul ovarului
– la nivelul cavitatii abdominale (sarcina abdominala).
in afara semnelor clinice specifice sarcinii instalate : amenoreea/ neinceperea menstruatiei si a unor posibile dureri pelvina si a sangerarilor vaginale anormale, dupa circa 2 saptamani poate sa apara : febra, vertij temporar, varsaturi, stari de slabiciune, etc.
La ecografia chiar si transvaginala, este foarte greu de depistat existenta sarcinii extrauterine inainte de trecerea a minim 4-5 saptamani, insa existenta sarcinii ectopice este pusa in evidenta de testul de sarcina beta-HCG efectuat in laborator. Atunci cand rezultatului testului beta-HCG-ul este sub valoarea pragului, de 5, 8 mUI/ml de hormon hCG in sange, in acel caz este exclusa cu totul exclusa existenta oricarei forme de sarcina, deci si a celei extrauterine. In astfel de situatii medicul ginecolog cu ajutorul ecografiei transvaginale de inalta rezolutie va cauta si incerca sa determine care poate fi originea/cauza atat a durerilor pelvine si a celor abdominale cat si a amenoreei. Multa sanatate!