| lSarcastiquel a întrebat:

Am nevoie de ajutor...Astazi parintii mei s-au certat din vina MEA. Tata m-a vazut pe net si i-au venit dracii. Totul a inceput prin clasa a 3 a cand luasem o nota mai mica la mate. Tata a vrut sa ma pedepseasca si sa ma bata, dar mama nu l-a lasat. Daca ea nu intervenea atunci va pot garanta ca luam bataie in fiecare zi, plus jigniri. Eu nu ma pricep la mate. cand eram mica tata nu a vrut sa ma bage la meditatii chiar daca nu intelegeam si uite asa a venit clasa a 8 a. Acum cateva luni am inceput meditatia si am lipsuri din alte clase. Tata vrea sa fiu perfecta, cea mai desteapta, cea mai cuminte, cea mai cea. Eu invat bine, am numai 9 si 10 in afara de mate. Pai ce ii concine lui? Nu! Pe el niciodata nu l-a interesat daca ma descurc la mate sau ce imi place, la ce am probleme. Dlar nota conta, daca nu era 9 sau 10 era jale. Odata era in alta tara si eu cu mami vorbeam zilnic cu el si a inceput sa jigneasca pe mami ca il inseala cand ea nu facea nimic, ii dadea sms cu cuvinte urate fara motiv si tot eu plangeam cu ea. Sau odata s-a certat cu nasu cand erau amandoi plecati undeva. U ne-a mai dus pe mine si mami la bunicii mamei pe motiv ca erau rude cu nasustraight face Si cand a venit sa be ia, s-a oprit in fata si ne-a zis ca el nici mort nu intra pe usa aia, daca nu venim, acolo ramanem. Si acum se certara ca e vina lui mami ca nu l-a lasat sa ma educe. La el educarea e bataie si ibterzicerea netului. Eu fac in plus, invat dar stau si pe net ca orice copil. Ei bibe el nu vrea asta si chiar nu stiu ce sa mai fac.cu prietenii nu pot iesik ca ei se drogheaza si fumeaza, iar eu nu. La dansuri, un sport ceva nu m-au dus. Niciodata tata nu ne-a dus nicaieri, am stat inchise ca 2 fraiere. Pe net nu vrea sa ma lase..eu nu stiu nici daca sa respir mai am voie. Orice fsc, se ia de mibe. Zkce ca ajung maturatoare si ma demorealizeaza. Ma face salbatica, ca stau in casa, dar am cu cine iesii? Nu. Maface nesimtita ca vorbesc cu prietenii virtuali sau ca ma uit la un film. M-am saturat..Ma tot intreb de ce exist..mai bibe nu mor si gata? Bataie sigur iau, cu prietenii virtuali nu pot vorbii. Sa ma faca in toate felurile o sa fie ceva obisnuit..si i-a zis lui mami ca daca se mai baga o scoate afara din casa..Eu acum plang si mor de fric. Ajutoor ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| HiddenWorld a răspuns:

Din păcate, ştiu genul ăsta de persoane.Tot ce poți face este să purtați o discuție serioasă şi sinceră, dar totuşi convingătoare. Explică-i ceea ce îți doreşti, unde vrei să faci performanță, cum te simți. Explică-i că certurile şi amenințările nu fac bine nimănui, ba chiar te împiedică să progresezi.Sugerează-ți să îți dea puțină libertate, să aibă încredere în tine. Încearcă să faci şi o comparație între colegii tăi şi cu tine şi evidențiază-ți calitățile.Ar trebui să îi vină mintea la cap happy. Succes!

| TotiVorbescSinguri a răspuns (pentru HiddenWorld):

La cum l-a descris pe tatal ei, nu prea cred ca are cu cine sa discute...

8 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| unprietenaproape a răspuns:

Isi doreste sa ajungi cineva. Sa aiba o fata desteapta si cuminte cu care sa se mandreasca. Ai spus ca prietenii tai sunt drogati. Sa stii la fel se intampla in multe familii cu un anumit statut, nivel de educatie.

| CartoonN a răspuns:

Heeei...mama ta de ce accepta toate astea, de ce sta cu un animal? Esti doar tu cu ea, va puteti descurca.Ce e mai important decat sa ai liniste. Vorbeste cu mama ta serios si convinge-o sa il lase pe taica-tu, daca-l poti numi tata. Apropo tata nu este doar ala care iti da viata, nici macar ala care te creste... tata este ala care iti ofera o educatie si o crestere frumoasa.luati-va amandoua viata in piept si scapati de animal!
NU-L LASA SA DE DEMORALIZEZE! Nu face asta...tu esti mai buna decat crede el.Da-o naiba de matematica,daca nu-ti place nici n-o sa prinzi ceva,pur si simplu nu iti place. Daca esti un o eleva buna,incearca pe viitor sa te axezi pe ceva si urca-te sus, participa la concursuri, demonsteaza-i ca nu o simpla materie spune totul despre un elev, despre propriul lui copil.
Nu mai plange, stai linistita si vorbeste cu mama ta sa ia o decizie pentru ea si pentru tine.
BAFTAAA! si inca o data, nu-l lasa sa te demoralizeze!

| TotiVorbescSinguri a răspuns:

"Ajutor ce sa fac? "...nu-i greu de identiFICAT...winking

| ionandreea97 a răspuns:

Nu inteleg de ce spui ca este din vina ta. Ai un tata foarte restrictiv, care crede ca prin izolarea ta de ceilalti adolescenti(care rice ai spune despe ei "nu sunt ok"), si prin bataie iti face bine, dar nu isi da seama ce efecte poate avea pe viitor acest comportament asupra ta. Cu mama ta se cearta probabil pentru ca ea nu e de acord cu modul in care el se poarta cu tine, dar probabil ca si din alte cauze. Sfatul meu: Din ce ai scris aici, vad ca te intelegi mai bine cu mama. Vezi odata cand sunteti singure si spune-i exact ce ai spus si aici si tot ce ai pe suflet. Nici tu si nici ea nu meritati asa ceva. Daca nu iti place matematica, nu inseamna ca ajungi maturatoare(asta poate in capu lui). Tu incearca sa ramai calma, sa nu te sperii asa usor de la niste incidente.Concentreaza-te pe invatat ca mai ai 2 luni pana la examen si intra la liceul la care vrei sa intri. Sunt sigura ca mama ta isi va da seama prin ce treci si va lua o decizie corecta. Eu nu am tata, dar mama mea e un monstru s ma batea de cand eram mica. Nu doresc nimanui asa ceva dar in acelasi timp iti spun ca o bataie nu e un capat de lume. Daca o face, nu mai vorbi absolut deloc cu el si arata-i ca te-a afectat ce ti-a facut.

| VIVIANAGOMEZ a răspuns:

Uite,deci,chiar mi-a fost mila de tine dar m-am gândit si... Poate tatăl tau e foarte certaret si poate violent dar cred ca nu ar fi in stare chiar sa te omoare, totuși.Eu iti propun sa faceți o ședința de familie sau sa va discutați problemele in cel mai bun mod posibil, dacă nici așa nu merge, puteți sa va duceti la psiholog.DOAR UN SINGUR LUCRU:NU ITI FIE FRICA! FRICA FACE RĂU! NU MAI PLÂNGE SI SA NU FACI GESTURI NECUGETATE CA TĂIATUL VENELOR (Doamne FERESTE) Pls. Nu sunt un psiholog dar știu sigur dacă discutați o sa va facă sa va simtiti mai bine. Uite o alta idee du-te la un preot, spovedestete si cerei un sfat (dacă vrei). Totul o sa fie bine, ok? Nu iti face griji

| CoDaTu098 a răspuns:

Sincer am si eu un prieten care e in situatia ta.Cand bea il jigneste, il bate chiar si eu eram sa imi iau bataie de la taicaso e dus cu capul straight face in fine. eu iti zic sa i faci pe plac si sai reamintesti ca esti fica lui nu o persoana straina... ca el sigur te iubeste iti vrea binele.Dar daca nu merge nici asta nu stiu ce sa mai zic cred ca iti este foarte greu, daca pot sa te ajut cu ceva sfaturi nu stiu baga id meu de mess eduardciobanu110.Multa bafta happy