| selenuca100 a întrebat:

Eu i-au note de 8 si odata am luat o nota de 5 la mate timp de 10 minute. Iar mama cu tata m-au certat si m-au batut cu cureaua. Si au zis sa nu mai vada note mai jos de 9. Dar as vrea sa invat mai mult macar de o nota de 9, cum sa invat repede si foarte bine si sa imi placa si scoala?

8 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

E un mod de a creste copiii... Poate nu cel mai bun, dar singurul pe care al tai il stiu.

Cere-le meditatii. Si in felul asta ajung sa nu isi mai puna la fel problema cu batutul cu cureaua in cateva luni.

| Radu284 a răspuns:

Cum adica ai luat on nota timp de 10 minute? Dupa terminarea minutelor, a disparut nota?

Cine te-a batut cu cureaua? Tata sau mama? Sau asa, amandoi deodata?

Cum sa iti placa scoala? E imposibil sa faci sa iti placa, daca nu iti place. Dar ca sa iei note de 9, in functie de profesori, este important sa fi atenta la ore, si sa te faci remarcata in mod pozitiv de profesori. Adica sa dai raspunsuri bune, si macar sa faci sa para ca te intereseaza materia lor.

| peperonies a răspuns:

La romana ce note ai? "i-au" nu se scrie asa. meriti notele alea mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spune-le alor tai ca uneori notele sunt nedrepte.Ei vor sa inveti de frica, wtf? Una e sa iti dea o palma doua, dat sa te bata cu cureaua ca ai luat o data 5? Daca tie nu iti place invatatul, nu iti place. Poti fii un copil inteligent dar sa ajungi sa iubesti scoala... Nimeni nu o iubeste. Ce sa iti zic. Ca sa obtii rezultate mai bune, fii atent in clasa si apoi invata mai mult acasa. Ai tai au pretentia sa ai 10 pe linie, dar ia intreba-i : Ai cui sa-i semeni? Spune-le ca, capacitatea asta o ai, daca aveai mai multa faceai mai mult.

| NoRegretsxx a răspuns:

Fii atenta la ore, iar acasa acorda 5 ore(sau mai mult) din timpul tau liber studiului. Eu asa am procedat pe vremea scolii.

| selenuca100 explică:

mama m-a batut si alti care au dat niste raspunsuri ca niste prosti sunt ...prosti. Si nu ca nu imi place scoala esentialul din ce am zis este cum sa invat mai repede si mai usor. Iar la romama i.au 9

| Radu284 a răspuns (pentru selenuca100):

Cred ca nu a procedat bine mama ta ca te-a batut cu cureaua numai pentru o nota de 5. Am luat si eu bataie cu cureaua cand eram mic, dar pentru chestii mai grave, gen chiulit de la scoala.

La ce vrei sa inveti mai repede si mai usor? La matematica doar, sau la totul?

| selenuca100 explică:

Mate ca in rest iau 10 sau 9