| dOarnOynOy a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru am 17 ani si as dori sa vorbesc cu mama mea cand o vad cat sufera imi e greu as dori sa las scoala si sa fac doar vara pentru ca m-am interesat ca pot termina liceul in vara si sa ma apuc sa lucrez sa o ajut sa strangem banii pentru un apartament, mie imi place mult sa dansez si cred ca as putea sa ma angajez in domeniu mi sa mai propus nu vreau sa ma las de scoala nicidecum chiar imi doresc o facultate dar pe primul loc e mama mea oare cum as putea sa vorbesc cu ea in ce mod? sa fim realisti acum cu scoala greu mai gasesti de munca dar eu o voi termina dar scoala poti sa o termini e timp dar frumusetea e trecatoare

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Macar 8 clase si apoi poti face un curs de 5 - 6 luni ca profesionala dureaza vreo 2 ani si tot diploma la nivel european primesti. Acum chiar daca ai cariera munca nu gasesti doar prin cunostinte.

| MihaelaMika a răspuns:

Iti dau un sfat!happyNu fa prostia asta! Nu parasi scoala, u poti so ajuti si in alte moduri! Intai invata, sa devi desteapta, inteligenta si sa stii mai multe asa poti sa o ajuti pe mama tahappy! Stiind mai multe poti sa te angajezi! Termina tu liceul, si angajezate ca chelner, vanzatoare la un magazin mic sau ceva temporar ca sa castigi ceva banuti si in acelasi timp poti sa inveti la facultate si sa iti asiguri un viitor! Asa castigi si banuti dar si inveti! Deci poti sa o ajuti pe mama ta! Si dupa ce termini facultatea iti iei un job si muncesti dar si castigi bani(salariul)! Asta e cea mai buna varianta! Am incredere ca vei alege binehappy! Bafta! (PS: Te rog sa ti cont de sfatul meu! Va merge!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va venii ziua cand fara sa ai liceul nu te vei putea angaja nici ca femeie de servici; nu fc prostia care o fac multi de a abandona scoala caci mai tarziu iti va parea rau.Un apt e in jur de 35-40 000euro; cam cat crezi ca ai castiga tu ca sa-ti ajuti mama sa cumpere un apt? Singurul ajutor si singura satisfactie a mamei tale ar fi sa inveti si sa o ajuti la treburile casei; atentie mare la domeniul dansului unde ti s-a propus sa lucrezi; mai bine mergi sa imparti pliante publicitare ca sa fii sigura ca nu ai sa ai probleme mai tarziu