| Xonia a întrebat:

Astazi am cedat nervos, numai potcrying
Sunt in clasa a 8a, si in ultimele 2 saptamani sunt numai presiuni, numai suport.Toata lumea ca trebuie sa ma gandesc ce vreau sa fac in viata, ce liceu fac, sa invat...
La fiecare ora profesorii ne vorbesc de examen ca e greu, ca trebuie sa invatam...
Si astazi cand am venit acasa de la scoala a inceput mama ca mai bine ar fi sa dau la liceul de politie din Alba Iulia, si daca nu iau as putea venii aici la noi la un liceu. Da` la liceul de politie e greu, dar dupa ce faci liceul si facultatea te angajeaza imediat, si ca altundeva nu am unde sa ma angajez, ca nu am ce sa fac mai departe.Si in acelasi timp imi zice ca e greu, ca trebuie sa mai slabesc si sa ma apuc de antrenamente, ca imi trebuie multa romana si matematica.
Si mai mult ma streseazacrying, numai suport.
Ce ziceti?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Si mie mi-au vandut gogoasa cu Politia zeci de oamenichatterbox
Cunosc o fata care s-a pregatit 4 ani sa intre la Academie si cand a ajuns acolo a facut cale intoarsa. E vorba de 30 pe un loc.Sanse reale nu ai, ca fata.Acum fata respectiva face ce ii place informatica la cea mai buna facultate din Bucuresti si ii place
Asa ca nu mai asculta pe altii. Drumul tau e drumul tau.Mai sar cainii pe tine din cand in cand dar trebuie sa ii potolesti fara a-i loviwinking

| mgtow a răspuns:

Parintele daca te obliga sa faci ce vor ei nu e bine viitorul tau trebuie sa ti-l faci tu cum iti place si nimeni nu se poate baga tu zi bine mama fac cum vrei tu si cand termini 12 clase atunci te apuci de munca sau faci o cariera care iti place si chiar daca iti reproseaza tu zici ca eu cu viata mea fac ce vreau

| Chocolate a răspuns:

Eu zic să nu vă mai plângeţi de toate şi non-stop.Stiu căvă este greu, vă în ţeleg perfect şi nu vă pot judeca deoarece nu acum mult timp am fost pusă în aceeaşi situaţie. După cum vedeţi: scriu, deci exist.
Examenele acelea nu sunt sfârşitul lumii şi nici tăierea capetelor. Gândiţi-va cum este să daţi 4 teze unice, 6 teze in anul cu examenele şi 3 examene în aceeaşi lună. Eu am dat şi la engleză. Nu mi-a fost deloc uşor dar am supravieţuit deoarece nu m-am stresat continuu şi nici plâns non-stop.Cu cât te plangi şi te stresezi la maxim cu tot mai greu iti va fi şi vei eşua în fiecare lucru.
Eu am ales să învăţ ce este nevoie, să stau liniştită şi să aştept timpul examenelor şi tot ce mai urma.Am trecut peste toate, am luat note exceptionale, sunt în clasa a9a, o clasă superbă şi nu mă mai pot plânge de nimic.
Fiţi optimişti, credincioşi în voi şi în Dumnezeu deoarece veţi triumfa şi tot succesul vă va aparţine.
Nu aveţi idee ce entuziasm imens vă va cuprinde inimile când vă veţi duce la liceul dorit să vedeţi că aţi fost admişi. Ce frumos va fi o clasă nouă şi cu profesori buni.la liceu e frumos, nu ca în generală. Singurullucru pe care eu îl regret este dirigintele dar cu timpul mă voi obişnui. Că veţi fi la real, uman, liceu tehnic şi etc. dacă învăţaţi şi vă ţineţi de treabă va fi totul bine. Gândiţi-vă că voi aveţi doar 2 examene.Nu şi-au bătut joc de voi ca şi de noi. Şi teze unice şi examene şi teze normale şi tot.
Păstraţi-vă încrederea, visaţi non-stop la viitorul vostru şi capul sus!

| oanawww45 a răspuns:

Si la mine ii la fel ca si eu sunt in a 8a si crede-ma ca stiu cum te simti... examenele alea ma scot din sarite! I don't want to see trebuie sa invat, sa invat si iar sa invat!at wits' end dar la mine liceul nu e o problema, dar nu ai ce face trebuie sa rezisti! Este mult stres cand vin acasa nici nu am chef sa ma apuc de invatat!crying In fiecare zi toata ziua o petrec invatand crying! btw:si eu vreau sa mai slabeschee hee
Bafta! si nu prea poti sa scapi de stresul asta ca nu ai de ales.sad

| Paula007 a răspuns:

Kill yourself!

| Angel_4453 a răspuns:

Si eu sunt nehotarata si stresata in legatura cu examenul asta, dar uita pentru un timp de probleme ca inainte si invata la fel nu fa nimic special.succes

| Drinni a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine, toata lumea ne preseaza, gen liceu examen teme.Invata! Invata! Invata! INVATA! am meditatii peste meditatii, imi explodeaza capul! teme la meditatii de te uti ca paduchele la musca! niste profesiri de tot rahatul[scuze de expresie]am la teme de la cul ca 12 si ma trezesc la 5 sa invat si sunt dimineata. Un profesor ciudat de geografie sa nu pomenesc de cele doua ore de ne geografie si istorie pe care le am in aceeasi zi doua zile pe saptamana, matematica optional, tata care imi zice pe banda rulanta ca sunt proasta.Eu vreau sa dau la filologie sau la liceul de arte dar mama ma obliga sa dau la mate info.sa iti mai spun?crying... uite, ma gasesti aici:juicyfruit.grinny@yahoo.com

| paodoolse a răspuns:

Incearca sa le explici parintilor tai ca tu iti dai toata silinta pentru a invata ...si sa nu mai te streseza atat ca sa poti sa inveti tu singur, zile ca esti cu capu pe umari si ca nu ai nevoie de sfaturi atat de abuzate ...ai sa vz ca o sa fie bine si eu tot a8a sunt si mie imi faceu la fel parinti dar sa stii ca la un momendat o sa ceteze:X:X:X:X ai grija de tine pup fundita?