Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi venite de la persoane serioase.Am 24 de ani si sunt intr-o relatie cu o fata de-o varsta cu mine. Suntem impreuna de o jumatate de an... timp in care ne-am consolidat relatia si am ajuns sa avem o iubire sincera unul fata de celalalt, incat avem planuri de a ne intemeia o familie. Ea e o fire mai impulsiva, are un caracter puternic, mai puternic ca si al meu as putea spune, incat ea simte uneori nevoia sa ma domine, sa ma tachineze si sa "cersesc" eu dragoste si atentie din partea ei. CUM AS PUTEA PROCEDA sa-si schimbe modul de a actiona uneori, si sa nu mai fie asa, tinand cont ca..repet ne gandim la casatorie si ne iubim mult, insa as vrea ca fazele acestea sa nu mai existe, ci sa fie un respect reciproc?!

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Sincera sa fiu, ma recunosc putin in atitudinea ei. Si eu procedez la fel la inceputul unei relatii pentru ca cea mai mare dorinta a mea e de a fii cucerita. Eu simt asta si dupa luni de zile, insa nu pot sa spun ca am o varsta echivalenta cu a voastra. O jumatate de an nu este chiar asa de mult, fata inca vrea sa o surprinzi, sa ii castigi dragostea si mai mult. Inteleg ca este destul de suparator, fiind e in joc si orgoliul masculin, insa ai sa vezi, cu timpul ea o sa renunte la acest tip de comportament dupa ce relatia se va aprofunda.

P.S. Incearca sa abordezi o atitudine similara cu a ei cateodata, sa simta si ea ca este nevoita sa iti ''castige'' dragostea.

| anonim_4396 explică (pentru Artemisia):

Sa stii ca raspunsul tau m-a ajutat mult sa gandesc situatia la "rece". Intr-adevar ca acest tip de comportament va trece cu timpul, pentru ca am vazut un progres fata de cum a fost la inceput. M-am gandit si la varianta de a o aborda si eu uneori cu o atitudine similara, dar imi dau seama ca trebuie sa nu ramana acest aspect la nivel de vorba doar. Multumesc mult de ajutor!happy

| Artemisia a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur mult ca am reusit sa te ajut sa clarifici cat de cat situatia

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ii zici ca vrei sa fie mai intelegatoare si sa nu sara calu altfel ramas bun casatorie, aia vrea sa te ia drept prost asa ca pune picioru in prag acum

| LoveSleep a răspuns:

De ce nu-ți faci una din plastelină exact așa cum vrei tu? Nici bine nu vă cunoașteți iar tu vrei deja s-o schimbi. Și ăsta e doar începutul.

| raluk27 a răspuns:

Exista ceva ce se numește nepotrivire de caracter. Pentru că asta e caracterul.
Nu ai de sa discuti daca ăsta este felul ei de a fi. Ai 3 variante:
1. Te schimbi tu. Insa asta ar însemna sa nu mai fii tu însuți, ci sa joci un rol doar de dragul protectiei.
2. O schimbi pe ea cu o persoana care empatizeaza cu tine.
3. Te inarmezi cu răbdare si accepti situatia. In orice cuplu trebuie să existe un caracter maleabil. Doua firi puternice nu se vor înțelege niciodată.

| UnBroken2016 a răspuns:

Plateste cu aceeasi moneda. Daca nu, cauta alta ca nu e de tine fata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci tu esti unu cu avatar cu flori, practic esti o femeie, si ai pretentia sa te trateze ca pe un barbat?
cand s-a impartit barbatia, tu erai la baie si-ti cautai clitu.

| CLCQ a răspuns:

Daca sunteti seriosi amandoi, se poate discuta si nu strica sa-i atragi atentia glumind ca nu-ti place chestia asta sau ailalta. Trebuie sa va intalniti la mijloc, casatoria nu este ceva de genul unul il suporta pe celalalt, este o mediere intre voi, sa invatati sa traiti cu defectele celuilalt.

| anonim_4396 explică (pentru CLCQ):

Asa este, am analizat situatia si pot sa trec peste aceste defecte si altele, pentru ca definitia iubirii asta e, e indelung rabdatoare si trece peste orice...nu ma gandesc ca poate mai incolo nu voi mai suporta acest lucru, ci vreau sa stiu cum sa calc cu dreptul, astfel incat acest lucru s nu genereze probleme pe viitor.

| Dal a răspuns:

Daca relatia ta este serioasa ( si asa pare din ceea ce scrii), o discutie cu iubita ta este cea mai buna solutie. Incearca sa ii explici ca nu te simti in largul tau cand se poarta astfel si daca te iubeste cu adevarat, in mod cert va tine cont de asta. Un cuplu unit poate sa discute despre orice aspect si comunicarea este esentiala.

| anonim_4396 explică (pentru Dal):

Multumesc de raspuns,este adevarat,o buna comunicare ajuta mult. Eu am mai discutat cu ea aceste aspecte,nu stiu cat de serios le-a luat,dar as vrea sa stiu si eu personal cum sa procedez, poate gresesc si eu, poate sunt prea permisiv, poate ar trebui sa fiu mai ferm si mai categoric uneori, astfel incat sa nu-si mai permita cu mine acest gen de comportament. Aici mi-e mie neclarificarea...de accea am apelat la TPU.