| Ramona_6841 a întrebat:

Am nevoie disperata de ajutor. Mentionez ca am 18 ani si 8 luni. Nu am cu cine sa vorbesc, sa ma sfatuiesc, singurul pe care il am si pot avea incredere este prietenul meu de 23 ani, noi avand o relatie de 1 an si 3 luni.

Problema e familia mea (puteti citi si la intrebarile anterioare). Cum fac sa scap din aceasta familie, unde pur si simplu doar sufar? Mama mea ma uraste, nu ma suporta, de fiecare data cand ne intalnim doar ne certam, ma jigneste, ma face curva, panarama (si nici macar nu are motive). Sunt cuminte, merg la scoala si acasa si ce ma mai vad cu prietenul meu (cand am timp liber, dar nimeni nu stie). Ies o data pe an la aniversarea cuiva dar pana in 12 noaptea trebuie sa fiu acasa. Ma suna de o suta de ori. Am incercat cu disperare sa imi gasesc ceva de munca, dar din cauza programului de la scoala nu pot. As vrea sa plec, dar inca nu vreau pana nu ma angajez. Ma ameninta ca se omoara sau se desparte de tatal meu in caz de plec sau ma angajez. Vrea sa fac scoala. facultate, sa imi gasesc pe cineva cu bani, eu nu imi doresc acest lucru, eu il iubesc pe prietenul meu, un baiat simplu care ma iubeste si ma respecta. Am o relatie minunata cu el si mi-a fost alaturi mereu, in ciuda la cate greutati trece din cauza mea pentru tot ce imi face mie mama. Tata saracul nici nu mai stie ce sa zica, o iubeste enorm pe mama si pe mine, nu poate alege intre mine si ea si nici nu vreau asta. EL lucreaza de dimineata pana seara si cand vine acasa se trezeste numai cu scandaluri. am inteleg bine cu el dar nu vreau sa il bag pe el mereu in aceste discutii pentru ca sufera si mai mult. Mama niciodata nu mi-a fost alaturi, crede ca daca imi ofera tot ce am nevoie financiar e de ajuns. Nu pot sa vorbesc cu ea, de fiecare data cand am incercat tipa, sare la bataie, arunca cu ce obiect apuca.

Dati-mi va rog un sfat, o parere, orice, simt ca o iau razna, ca innebunesc si nu stiu incotro sa o iau. Scuze ca am scris prea mult, dar chiar am nevoie de ajutor in aceste clipe.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| veronica a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare incearca sa nu o bagi in sema pana te faci putin mai mare si poti sa te angajezi si sa traiesti pe banii tai stiu ca e greu ceea ce-ti zic nici eu sincer nu stiu ce e mai bine pentru tine acum imi dau seama ca mama ta are problema cu nervii asta e f sigur si de aceea e greu sa te inteleaga incearca sa-ti traiesti viata si incearca sa-i explici ca nu mai esti un copil mic si ca poti sa decizi singura unele lcruri trebuie sa-i impui unele lucruri cum ar fi prietenul tau, pe el il vrei chiar daca nu e bogat, nu cred ca mama ta l-a luat pe tatal tau pentru banii probabil la iubit si il iubeste si te iubeste si pe tine dar nu-si da seama ca te sufoca trebuie sa asculti de ea dar si ea trebuie sa asculte de tine atata timp cat tu o asculti asa trebuie sa-i dai sa inteleaga, toti gresim dar toti iubim si nimeni nu poate sa-ti zica cu cine te mariti, tu alegi i mama ta vrea nu vrea trebuie sa inteleaga si o sa inteleaga la un monent cand vede ca tu esti fericita si linistita, numai daca a luat-o razna nu intelege si are nevoie de ajutor, nu o sa se desparta de tatal tau asta e doar o amenintare pentru tine ca sa faci ceea ce vrea ea oamenii cred ca au o limita dar in realitate sunt mult mai puternici decat cred, eu m-am marita cu cine am vrut eu adica pe pers pe care o iubesc si scuza-ma dar mama putea sa se dea cu curu de pamant si eu tot ce am vrut am facut si crede-ma nu am avut nimic la inceput decat dragostea, dar daca numcesti si vrei intr-adevar pe cineva aci tot posobilul sa-l ai.nu ma refer sa pleci de acasa de acum inca esti mica mai astepta sa-ti termini scoala si poate lucrurile o sa se schimbe in bine pentru tine iti doresc tot binele si norocul sa reusesti in viata si asa ai sa-i dai de nas mamei tale pentru tot si toate care ti-le face acum. daca ai nevoie sa vrb cu cineva asta e messul meu.vergian_06

18 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Un control psihiatric şi ceva tratament pentru mama ta. Ar trebui să rezolve problema.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

M-am uitat puţin peste întrebările tale.
Ar fi multe de spus... Dacă mi-ai putea da mai multe detalii (ce şcoală urmezi, ce are mama ta cu el, ştie până la urmă sau nu de el, te-ai culcat cu el, etc.) ţi-as putea da un răspuns mai complet.
Pentru început dacă vrei să te înţelegi mai bine cu ea, fă ceea ce îţi spune, ceea ce vrea. Nu o mai contrazice şi dă-i impresia că faci ce vrea ea. După faza asta e alegerea ta dacă faci într-adevăr aşa, sau faci cum vrei tu.
P. S. Scrie-mi un mesaj dacă vrei şi mai vorbim.

| Delia a răspuns:

NU pot sa inteleg cum pot exista asemenea "mame". Te rog s-o intrebi pe mama ta de ce te face curva, daca tu nu esti asa.Sau ea crede ca poate scoate pe gura orice, fara sa-i pese ca te jigneste? Mai spune-i sa se comporte cu tine exact asa cum te comporti tu, nici mai bine, nici mai rau.Eu stiu ca un parinte trebuie sa fie un exemplu pentru copilul lui.Eu daca ridic tonul cand discut cu fetita mea, nu pot sa am pretentia ca ea sa-mi raspunda calm, nu? In fond, ce oferi, aia primesti. Daca tu respecti tot ce-ti cere ea(la modul normal, nu absurd, bineinteles) si te comporti cu ea civilizat, ea nu are dreptul sa se comporte cu tine altfel.Sau se simte indreptatita de autoritatea de mama? Ok, atunci spune-i daca la batranete i-ar placea ca tu sa te comporti cu ea exact asa cum se comporta ea cu tine. Observ din ce ai scris ca mama ta nu prea e bine psihic vorbind. Daca are probleme psihice, atunci ar fi mai bine s-o lasi balta si sa astepti sa treaca timpul pana cand vei putea sa fii independenta.In cazul acesta cu astfel de persoane nu ai ce discuta.Imi pare rau pentru tine ca ai asemenea mama, dara crede-ma ca toate au un leac pe lumea asta, iar mama ta isi va da seama ca a gresit, dar poate prea tarziu, cand tu nu vei mai avea consideratie si respect pentru ea, deoarece ea nu a stiut sa fie un exemplu bun pentru tine.Ar mai fi multe de spus aici, dar sunt prea revoltata, efectiv nu-mi vine sa cred ca pot exista pe lume asemenea specimene, care vor sa fii o marioneta doar pentru ca ti-au dat viata.

| IooMar a răspuns:

Nu ai cum sa nu o bagi in seama, nu stiu incearca sa o caonvingi sa mearga la un phiholog nu este absolut nici'o rusine si cand te mai ameninta sau te santajeaza spune'i ca nu mai ai 3 ani ca sa te lasi santajata esti majora si ai o viata inainte ar trebui sa vb si tatal tau cu ea sa ii zici tatalui tau ca nu te intelegi deloc cu ea sa poarte o discutie cu ea cand e mai calma.Sincer imi pare rau dar o sa vezi ca o sa rasra soarele si pe strada ta!winking

| Crisu a răspuns:

Sincer nu stiu ce sfat sa iti dau.Imi pare foarte rau pentru tine, si cred ca cel mai bine ar fi sa te sfatuiesti cu un psiholog.Cred ca iti va fi de folos, mult mai mult de cat iti suntem noi. Sper sa gasesti o solutie.Sarbatori fericite! :*

| Kat123456 a răspuns:

Ramona trebuie sa recunosc ca m-a impresionat povestea ta este absolut incredibila. este destul de greu sa iti dau un sfat dar te rog incearca sa fii puternica, orice ar fi ramai mereu cu capul sus stiu ca e greu dar va trebui sa incerci daca vrei sa rezisti, iar cu mama ta din cate vad nu prea ai cu cine sa vorbesti totusi esti majora si cred ca ai si tu un cuvant de spus chiar daca va fi greu incearca sa o iei pe mama ta in bucatarie si sa ii spui ca vrei sa vorbiti calm fara tipete pentru ca nu mai rezisti. spune-i si ei ce simti, spune-i ca te doare cand te face in fel si chip, spune-i ca ai impresia ca nu te iubeste, iar daca asta chiar nu va merge adica va continua sa ridice tonul atunci va trebui serios sa vorbesti cu tatal tau chiar daca va suferi trebuie sa ii spui ca tu nu mai poti trai asa. Nu uita orice ar fi mergi inainte incearca sa treci peste, iar daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva poti conta pe mine scriemi mesaj pe TPU si o sa iti zic id meu de mess si un numar de telefon. cand ai nevoie de un sprijin conteaza pe mine oarecum te inteleg foarte bine si eu trec prin ceva dar nu asa grav o sa iti povestesc. Capul sus si astept mesajul tau

| xxdd a răspuns:

Sincer. chiar nu stiu ce sa zic
Nici eu n-am cu cine vorbii in afara de el si e totul cat de cat bine.
Ea probabil ca n-ar vrea totusi sa se comporte asa cu tine, dar este foarte stresata de ce se intampla in jurul ei sau ceva si isi descarca necontrolat nervii pe tine. Tu n-o mai lua chiar asa in seama, prefate ca nu exista sau nu vorbii cu ea, ceva ca s-o eviti. Asta o va enerva si mai rau, dar ar trebui sa-i arati ca nu esti dispusa sa-i acceti ei chiar totate abaterile.
Daca s-ar putea sa-i povestesti despre colegele tale care au o problema ceva si mama le este aproape sau ii spui ceva cum ar vrea sa fie si la tine, sa-i dai un exemplu, dar unul mai sensibil, poate ar intelege ca ai nevoie de afectiune si dragoste.
Incearca sa comunici cu ea cat se poate.
Daca ea tipa la tine, tu sa vorbesti normal si cu timpul o sa-si indrepte si ea tonul.

mult noroc:*:*:*

| error1234 a răspuns:

Pfff... e greu asa.io sunt baiat, si mie mi s-a intamplat ceva de genu.anm renuntat la scoala si am muncit, m-am intretinut singur, si oarecum m-am descurcat bine, ulterior am reluat scoala.de mama ta nu stiu ce sa zic.acum tu stii cel mai bine ce se intampla.eu zic sa vb cu ea calma, si sa o faci sa inteleaga ca protectia ei de mama e sufocanta si ca banii nu sunt tot ce conteaza. daca nu reusesti ...nu stiu ce sa te sfatuiesc sa faci. tatal tau chiar nu are nici un cuvant de spus? I(la mine tata chiar nu avea). singura solutie este sa vb cu ea sa incerci sa mentii discutia calma, discutie nu monolog. bafta multa

| Struţ_7924 a răspuns:

Nu pot sa-mi imaginez prin ce treci... Singurul sfat pe care ti-l pot da e sa-ti cauti sprijinul psihic in iubitul si tatal tau, sa mai rabzi cum poti pana termini liceul si dupa sa pleci de acasa (cu iubitul, singura... evaluezi ulterior situatia). Numai bine!

| babydolldeea a răspuns:

Foarte greu te inteleg prin ce treci am avut si eu perioade din astea cu mama mea nu ne intelegeam asa de bine dar nici asa de rau ea avea probleme cu alcoolul si pana la urma a murit anul trecut acum mie mai greu fara ea trebuie sa recunosc nu ai cum sa pleci de acasa stiu ca pentru tine sa stai in casa este un calvar si un chin dar nu prea ai de ales ce iti sugerez este sa iti faci cat mai multi prieteni adevarati cu care sa vorbesti si la care sa spui prin ce treci si sa iti descarci sufletul eu mereu cand am cate o problema dupa ce vorbesc despre ea in amanuntit ma simt mai linistita daca vrei id-ul meu andreea_pisicuta2031@yahoo.com sfat nu stiu ce sfat sa iti dau fi puternica si rezista cat poti eu de multe ori cedam nervos

| OchyDeViperă4Love a răspuns:

Draga Ramona, acesta este un caz intr-adevar rau. Nu trebuie sa iubesti un baiat doar pentru ca are bani sau e bogat ( cum a zis mama ta ). Mama ta nu se comporta ca o adevarata mama. Ea nu ar trebui sa tipe, sa te injure. Da-ti seama ca daca tu vei pleca le vei lipsi, si din cauza asta poate ca e asa de aspra mama ta cu tine. Nu prea e bine sa simti nevoia de a pleca de langa familia ta. Tatal tau, dupa cum am vazut, e intelegator si bun, cum ar trebui sa fie si mama ta. Sfatul meu pentru tine este ca intr-o zi, sa il chemi pe prietenul tau la tine acasa si sa purtati o discutie toti patru. Ii zici mamei tale, de fata cu ceilalti, ce ofuri ai tu si ce te deranjeaza la ea. Mai discutati voi si va trebui la un moment dat sa le zici ca tu ai fi vrut sa pleci. Daca mama ta incepe din nou sa tipe, ii zici sa se linisteasca caci nu s-a intamplat. Asta e parerea mea, sper sa iti reuseasca si sa duci o viata linistita si frumoasa. Bafta! happy

| Raluuu a răspuns:

Incearca sa nu bagi in seama, sa fii cat mai indiferenta...si sa o faci cumva sa ajungi la un consens cu mama ta.

| alice_7857 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine numa ca nu am prieten si nu vreau sa ma angajej undeva.simt ca niciodata nu o voi multumi pe mama. sora mea fiind mereu fiica perfecta.sor mea ma injura ma scuipa si tot eu sunt nesimtita cand ii spun sa inceteze. nu seamana da avem cam aceleasi probleme. incercati sa vorbiti si sa i l prezinti pe iubitul tau intr o maniera cat mai bengoasa daca asa ii place ei. leag o de scaun interneaz o la nebuni ca seamana cu mama prea tare

| Arekusu_6909 a răspuns:

Ai o problema grava... poate daca ai vorbi cu un sphiholog, te`ar putea ajuta, sa-ti spuna cum sa vorbesti cu mama ta ca sa te inteleaga, sunt sigura ca ai sa gasesti o solutie astfel. Fii calma si evita certurile, arata cat mai multa intelegere, chiar daca e greu, probabil cu timpul vei reusi.Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam greu sa iti dai cu parerea si imi pare rau pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o problema grava dupa parerea mea, nu stiu ce sfat sa-ti dau cred ca ar fi bine sa vorbesti cu un psiholog pentru ca te asculta si iti da sfaturi, iti zice ce trebuie sa faci.

| andana99 a răspuns:

Pai dac mama ta este chiar asa de,, ciudata" ai putea sa-i spui tataluib tau in fata ca ea te uraste. nu e normal ca o mama sa nu-si iubeasca fiica, scuze ca-ti spun dar, poate probleme psihice. iai putea spune tataluo tau ca vrei sa pleci sau chiar sal implori sa divorteze.imi pare foarte rau pentru tine. sory...

| Ramona_6841 explică:

Am fost la psiholog, dar degeaba. Mi-a zis sa lucrez, sa fiu pe banii mei, dar cum am spus si in intrebare, nu pot. Oricum eu o evit pe mama, dar degeaba, ca apoi se cearta cu tata. pfff...