| Pocahontas6 a întrebat:

Am o dilema...ce imi este copilul sorei bunicii mele? dar copilul ei? ma refer la gradul de rudenie...

Răspuns Câştigător
| AlupeiLarisaAndreeaDF a răspuns:

Copilul surorii bunicii tale iti este matusa/unchi de-al doilea ier copilul ei/lui verisor de-al doilea.

6 răspunsuri:
| j1NNNx a răspuns:

Unchi/matusa big grin

| raresandrey a răspuns:

Unchi sau matusa deja de la a saptea spita... oricum de sange.

| MotanAndrei a răspuns:

Ii esti nepoata pentru ea, iar tie ti'e mamaie.

| Rax a răspuns:

Nu are cum copilul sa sa ii fie mamaie laughing ce amuzant..cred ca copilul iti va fi unchi sau matusa mai indepartata, da, pentru ca sora bunicii a facut copil la o virsta mai inaintata

| Pocahontas6 explică (pentru Rax):

laughing ...cred ca mai repede suntem verisoare mai indepartate...si pe asta mica mai repede o consider nepoata. oricum tot nu m-am lamurit laughing))tongue mersi oricum

| Rax a răspuns (pentru Pocahontas6):

~dar verisorii intre ei sint verisori, nu ai cum apoi sa ti fie tie nepoata,(verisor-verisor, nepoata-matusa), dar cred ca correct e cum am spus eu, e un grad de rudenie mai dubios pentru ca sora bunicii face mai rar copil, eu sa i devin nepot de gradul 2. suna ciudat, dar asa se poate spune.happy
~mai este o varianta, cum sora bunicii iti este matusa indepartata, atunci copilul surorii bunicii iti va fi verisor indepartat, iar tu matusa