| Suva a întrebat:

Care este gradul de rudenie dintre mine si copilul verisoarei verișoarei mamei mele?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mama ta si vara ei sunt verisoare primare atunci tu si copilul verisoarei mamei sunteti rude de gradul VI, respectiv veri de al doilea.

| mi25 a răspuns:

Asa s-ar putea sa zica cineva ca e ruda cu Decebal sau cu tot satul.
Luat strict unui arbore genealogic sunt 10 ramuri (grade) de rudenie. Si ca sa nu fiu contrazis, explic:
Tu esti ruda de gradul 1 cu mama ta. Mama ta este ruda cu gradul 4 cu verisoara. Verisoara este ruda de gradul 4 cu verisoara ei. Verisoara verisoarei este ruda de gradul 1 cu copilul ei.
Ceea ce am demonstrt eu este o utopie. Cine gandeste, calculeaza gradele de rudenie doar pana la gradul IV, pana unde legea distinge aceste grade de rudenie, inclusiv cand vine vorba de mostenire.